Yoğurdun Faydaları Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Yoğurdun faydaları, yoğurt dünya genelinde çok yaygın bir şekilde tüketilen besin maddeleri arasında yer alır. Çok eski yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış, adeta bir yaşam iksiri olarak tanımlanmıştır. Evde mayalanan yoğurtlar hazır yoğurtlara oranla çok daha sağlıklıdır. Hazır yoğurtlar bazı işlemlere tabii tutulduğu ve içerisinde koruyucu maddeler bulundurduğu için vitamin ve mineral değerini kaybedebilmektedir.

Yoğurdun içerisinde sağlık adına hizmet veren çok fazla bileşen bulunmaktadır. C, B12 vitaminleri, kalsiyum, demir, manganez, sodyum, potasyum, omega yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurdun bilindik en önemli etkisi kalsiyum içeriği ile kemik sağlığına ciddi anlamda katkı sağladığıdır. Kalsiyum tüm vücut için adeta enerji kaynağıdır. Bu etkisinin yanında daha pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;
Yoğurt kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki yağları yaktığı bilinmektedir. Bu etkisi birçok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır. İçeriğinde yer alan amino asitler ve kalsiyum vücutta toplanan fazla yağın yakılmasını sağlar. Kasları kuvvetlendirir.

Yoğurt vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bağırsak enfeksiyonu için faydalıdır. Genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Sindirimi kolay bir besin maddesi olduğu için çoğu diyet listesinde de yer verilmektedir.

Yoğurt vücuda bünyeyi güçlendirir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücuda enerji vererek güçlenmesini sağlar. Düzenli aralıklarla yoğurt tüketmek vücutta yaşanan besin eksikliğine karşı iyi gelir.

Yoğurt yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Yüksek tansiyon çoğu hastalığa davetiye çıkarabilecek bir sağlık sorunudur. Özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Günlük düzenli olarak bir kâse yoğurt tüketildiğinde yüksek tansiyon önlenebilir ve dolaylı olarak vücut sağlığını korur.

Yoğurt soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bu konu hakkındaki faydası da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günlük yoğurt tüketimi hücrelerde meydana gelebilecek mikroplar ile savaşmayı kolaylaştırır. Kan hücrelerini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede soğuk algınlığına yakalanma olasılığını azaltır.

Yoğurt kemik sağlığı için faydalı olduğu kadar diş sağlığı için de faydalıdır. Yapılan bir araştırma sonucuna göre diş mineleri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bir kâse yoğurt düzenli tüketildiğinde diş ve dişeti sorunlarına karşı koruma sağlar.

Yoğurdun göz sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yorgunluğa bağlı gelişen göz altı şişmesi ya da morarması gibi problemlere karşı iyi gelir. Yoğurt göz altı kısmına pansuman şeklinde uygulanarak 15 dakika bekletilir ve ardından yıkanır.

Yoğurdun cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır ve bu alanda çok yaygın bir şekilde kullanılır. İçeriğinde bulunan farklı bileşenler cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Cilt hücrelerini yenileyici ve onarıcı etkisi bulunmaktadır. Ciltteki tıkalı gözenekleri açar ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Ciltte oluşan çizgilerin ve tahrişin görünümünü azaltır. Cildi nemlendirici etkisi vardır. Doğal bir nemlendirici olarak düzenli cilt için yoğurt kullanılabilir. 2 çorba kaşığı yoğurt 1 çorba kaşığı yulaf ile karıştırılır. Hazırlanan karışım masaj yapılarak cilde uygulanır. 20 dakika kadar bekletildikten sonra cilt yoğurttan arındırılır. Yoğurt portakal kabuğu rendesi ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde siyah nokta, kuruma ve döküntü gibi problemlere iyi gelir.

Yoğurt böcek sokması, güneş yanığı ve cilt problemlerine karşı da faydalıdır. Ciltte oluşan leke ve yaralara uygulandığında rahatlama sağlar. Güneş yanığı ve böcek sokması için yoğurdun içine un ve limon suyu eklenip karıştırılır. Karışım sorunlu bölgelere sürülerek 20 dakika bekletilip, yıkanır. Bunların haricinde enfeksiyon ve cilt mantarına karşı da iyi gelir. Bu sorunlara karşı en etkili sonucu alabilmek için günde en az 4 defa uygulanabilir.

Yoğurt sivilce ve aknelere karşı da kullanılabilir. İçeriğinde yer alan asitler birçok cilt problemine karşı faydalı olduğu gibi sivilce ve akneye karşı da faydalıdır. Yoğurt ile akne ve sivilce ile mücadele edilebilir. Kremalı yoğurt ciltte sorunlu olan bölgeye sürülür ve yarım saat bekletildikten sonra yıkanır. Bu sayede düzenli uygulandığında kısa süre içinde akne ve sivilce problemlerinden kurtulmak mümkün olur. Sivilce için yoğurt ekstra olarak zerdeçal, şeker ve sandal ağacı tozu ile karıştırılarak da kullanılabilir. Karışım cilde sürüldükten 15 dakika sonra yıkanır.

Yoğurdun Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Nohutla Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri

Nohutla Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri

Cilt İçin Yoğurt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt İçin Yoğurt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Light Yoğurt Kaç Kalori?

Light Yoğurt Kaç Kalori?

Güncel

Evde Meyveli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Evde Meyveli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri