Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Yoğurt, sütten elde edilen süt asidi (Laktik asit) kültürleriye mayalanması sonucunda elde edilen pelteleşmiş, ekşimsi ve aromalı bir tada sahip süt ürünüdür. Yoğudun ilk defa ne zaman ve nasıl yapıldığına dair herhangi net bir bilgi olmaması ile rivayete göre Hz. İbrahim'e melekler tarafından öğretildiği daha sonra ise babadan oğula, nesilden nesle aktarıldığı söylenmekte olsa da Amerika'da yaklaşık son 40- 50 yıldır, Aprupada 20. Yüzyılın sonunda tanınmaya başladığı belirtilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık 1000 yıl önce yapıldığı ve yendiği birtakım belgelerle gerçekliliğini ortaya koymuştur. Yoğurdun 1000 yıl önce de mülüman topraklarında yaşayan halkın tüketiminde olduğunu Balasagunlu Hacip ve Kaşgarlı Mahmud, ünlü olan ve asırlar öncesinde yazılmış olan eserlerinde yoğurt ismini günümüz anlamıyla kullanarak, kanıtlar günümüze kadar gelip kesin olarak ortaya sunulmasını sağlamıştır.

Günümüzde çeşitli markalar ve içeriklerde yoğurtlar ticari gıda sektörünün raflarını süslüyor olsa da halen evimizde kendi yaptığımız yoğurdun besin değerini ve lezzetini yakalayabildiklerini söyleyemeyiz. Evde yoğurt yapımı kolay ve zahmetsiz bir iş gibi görünse de çok hassas bir işlem gerektirmektedir. Öncelikle çiğ ve taze olan sütü bir tencere yardımı ile ocakta kaynatırız. Sütün üzerinde kaynamaya başlı olarak oluşan köpürme olduğunu gördüğümüz an ocağı kapatırız. Tenceremizin içerisindeki kaynattığımız sütü doğal şekilde soğumaya bırakırız. Zaman zaman sütümüzü kontrol etmemiz gerekmektedir. Süt ne çok soğuk olmalıdır ne de çok sıcak olmalıdır. Bunun kontrolünü çok eski bir yöntem olara bilinen ve en ideal yöntem olan serçe parmak yöntemi ile yapabiliriz. Temizliğinden emin olduğumuz serçe parmağımızın ilk boğumuna kadar olan kısmı kaynatıp soğumaya bıraktığımız sütün içerisine daldırmalıyız. Serçe parmak kontrolü ile daha önce kaynattığımız sütün ara sıcaklıkta yani ılık dediğimiz orta sıcaklıkta olduğunu fark ettiğimiz an, bir kâseye 1 yemek kaşığı yoğurdumuzu koyalım (Biz buna günümüzde damızlık yoğurt demekteyiz) ve hafif ılımış olan sütümüzden ekleyip yoğurt ile eklemiş olduğumuz sütü kasemiz de karıştırarak özleştirelim. Bu karışımı ılımış ve mayalanmaya hazır olan sütümüzün içerisine aktaralım, Tenceremizin kapağını kapayıp, tenceremizin etrafını kalın bir örtü ile yani battaniye veya yün bir tekstil parçası ile sarıp mayalanmasını bekleyelim. Kış aylarında çok kalın olması açısından birkaç kat sarmamız yoğurdumuzun kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlayacaktır. Yaz aylarında ise kış aylarında yapılan sarmal işleminin aksine daha az kalın bir sarmalama gerçekleştirmemiz gerekir. Aksi halde yoğurdumuz sıkı ve kat kat sarılırsa yaz ayı hava şartlarında dolayı yoğurdumuz sulanarak kıvam bozukluğu ve lezzet kırılması ile sonuçlanacaktır. Sarıp, mayalanmaya bıraktığımız yoğurt tenceremizi yaklaşık 3 saat sonra kontrol edelim. Fakat bu kontrol esnasında herhangi bir sarsma ve sallama olmamalıdır. Yoğurdumuz mayalanmaya başlamış ise yine sarsmadan tekrar kapağını kapayıp, örtüsüz şekilde buzdolabına yerleştirelim. Buz dolabında yaklaşık 6 saat sonra yoğurdumuzun mayalandığını göreceğiz.

Yoğur mayalamak için kullandığımız damızlık yoğurdumuzu hazır olan yoğurttan kullanmayı daha kaliteli bir ev yoğurdundan kullanırsak çok daha lezzetli bir yoğurt mayalamış olacağız. Yoğurdumuzu illaki tencerede veya bakır kapta yapmak zorunda değiliz, cam bir kavanozda ya da cam borcamda da yoğurt mayalayabiliriz. Kimi yöre halkı yoğurt mayası olarak kullanacakları damızlığı yoğurt değil de tereyağı olarak tercih ediyorlar. Bu tercih, yapılan yoğurdun daha sarı, daha kıvamlı ve tadının daha keskin olmasını sağlamaktadır.

Evde yoğurt yapımı özellikle işlem görmemiş sütten yapıldığı ve oluşum sürecinde hiçbir mekanizmanın içerisine sürülmemesinden kaynaklı daha vitamin ve mineral bakımından zengin olmaktadır. Evde yoğurt yapımını en çok tercih edenler; diyet yapanlar, çocuklu aileler ve ilerlemiş yaşta olanlar olmak üzere yaygın şekilde yaş farkı gözetmeksizin tüketmektedirler.

Evde yoğurt yapmanın püf noktalarını sıralamak gerekirse
  • Keçi, koyun gibi küçük baş hayvanlardan elde edilen süt ile yoğurt mayalamamız daha sert bir yoğurt mayalamış olmamızı sağlar.
  • Hazır süt ile mayalanmaya bıraktığımız yoğurdumuz istediğimiz sonucu vermeyebilir, bu nedenle günlük süt üretimi yapan mandıralardan veya köylerde bu işi yaparak geçim sağlayan kişilerden taze süt temin etmeliyiz.
  • Eğer yağlı süt kullanılır ise yoğurdumuz daha iyi tutar ve daha çabuk mayalanır.
  • Eğer mayalanma işlemini diyet dönemi için yapacak olursak tek bir büyük kap yerine küçük kaplarda, diyet listemizdeki tüketim durumumuza göre mayalamamız daha sağlıklı ve yoğurdumuzun daha mineral- vitaminli tüketilmesini sağlayacaktır.
  • Eğer sütünü yoğurt yapımında kullanacağımız hayvan çok yeşillik yemiş ise veya daha fazla süt vermesi açısından besicileri tarafından sütü daha hızlı oluşturması için süt arttıran yemlerle besleniyorlar ise yoğurdumuz daha cıvık olacaktır.
  • Her yeni mayaladığımız yoğurdu tüketime başlamadan önce, diğer sefer mayalama işleminde kullanacağımız damızlık yoğurdumuzu bir kap içerisinde buzluğumuz da muhafaza edelim ki yapacağımız yoğurt tıpkı yaptığımız yoğurt kadar lezzetli ve tatlı olsun. Buzdolabının buzluğunda sakladığımız damızlığı yoğurt mayalamaya başlamadan 2- 3 saat önce çıkarıp çözülmesini beklemeliyiz.
  • Kalan yoğurdumuz fazla sulanmış ise temiz bir bez torbanın içerisine döküp, ağzını sıkıca bağlayıp, yüksek bir yere asıp süzülmesini sağlayarak süzme yoğurt yapabileceğimizi unutmayalım.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yoğurt Çorbası Kaç Kalori?

Yoğurt Çorbası Kaç Kalori?

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Probiyotik Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Probiyotik Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Meyveli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Meyveli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Tam Yağlı Yoğurt Kaç Kalori?

Tam Yağlı Yoğurt Kaç Kalori?

Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır?

Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır?

Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri