Doğal Yoğurt Mayası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğal Yoğurt Mayası Tarifi ve Malzemeleri

Doğal yoğurt mayası, Ülkemizin her bölgesinde yoğurt tüketimi fazladır. Bazı bölgelerinde yoğurt yapmak için büyükbaş hayvanların bulunan insanların ineklerinden ve koyunlarından sağılan sütler çok sağlıklı bir yerlerde yoğurt yapılarak insanlara sunulmaktadır. Hazır yoğurtlar yerine doğal yoğurtlar evde kendi yaptığımız doğal yoğurtları tercih etmeliyiz ve hatta kendi yoğurt mayamızıda yapmak çok kolaydır. Hazır gıdalar gerçekten insan sağlığına zarar vermektedir. Sağlığımızı korumak adına her şeyi doğal tüketmek daha faydalıdır. Yoğurdun faydaları arasında ilk aklımıza gelen ise kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum minerali bakımından zengin olmasıdır. Üstelik sindirim düzenlemek, vitamin ve mineraller bakımından zengin olmak, kilo vermeye yardımcı olmaktan, kan basıncının düzenlenmesine kadar birçok alanda yoğurdun faydaları saymakla bitiremeyiz. Özellikle kış mevsiminde grip ve nezleye karşı yoğurt tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzun daha dirençli olmasını sağlıyor.

Yoğurt çok eski çağlardan itibaren hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak da tanınmıştır. Özellikle ev yoğurdu, doğal yoğurt mayasını kendimiz yaparak bunun etkisini daha güzel görmekteyiz. Fabrikalarda üretilen yoğurtlar birtakım prosedürden geçtiği için bazı vitamin değerlerini kaybeder. Bu yüzden pek sağlıklı olmaz. Ayrıca yoğurdun cilt sağlığı için de çok sık kullanıldığını bilmekte fayda vardır. Ciltte maske dediğinde yoğurt çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve aminoasitler bölgede bulunan fazla yağları yakar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında katkısı vardır. Yoğurt insan bünyesinin kuvvetlendirir. Özellikle küçük çocuklarımıza alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir diğer özellik ise yoğurdun diş minerali için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu da unutmamak gerekir. Günlük olarak tükettiğimiz bir kâse yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Doğal yoğurt cildi nemlendirir. Hassas ciltlere sahip olan kişiler yoğurt sürdükleri zaman yüzlerine, yorgunlukları gider ve sağlıklı bir görünüm kazanırlar.

Doğal yoğurt mayası için gerekli olan malzemeler
  • 2su bardağı inek sütü
  • 30 adet kuru nohut
  • 1 adet kavanoz
Doğal Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

İlk işimiz olarak 30 adet nohudu yıkayalım ve kavanozun içine koyalım. Üzerine yoğurt mayalayacağımız sıcaklıktaki iki bardak sütü dökelim. Kavanozun ağzını kapatalım ve bir bez ya da havluya sarıp üzerine koyalım. Ortalama 24 saatliğine bırakalım. 24 saatin sonunda ilk mayamızı elde ettik ve kapağını açtığınızda biraz kötü bir koku olabilir. Merak etmeyin! bu normaldir ve altta yeşilimsi, sarımsı bir su olacaktır. Kavanozu bir tel süzgece dökelim. Suyu aksın üzerindeki nohutları da seçelim. Suyu süzülür dinlenmesi için bir tabağa veya kavanoza koyup dolaba kaldıralım. Artık elde etmiş olduk. Şimdi mayamızı çoğaltmak ve daha da lezzetlendirmek için tekrar bir gün daha bir litre süt ile elde ettiğimiz maya ile yeniden mayalıyoruz artık bu mayalamada yoğurdumuzun tadını ve kıvamını daha güzel fark edeceğiz. Elde ettiğimiz yoğurt mayasını artık tüketebiliriz. Yoğurdumuzu her mayalamada yoğurdun kalitesini ve tadını daha da güzelleşecektir. Ben bu mayalama işlemini iki yıldan beri her hafta yapmaktayım ve bundan sonra da hep yapacağım. Yoğurt mayalamada dikkat edeceğimiz en önemli nokta ise şudur, mayamızı az kullanmak çünkü fazla maya yoğurdun ekşimesine ve fazla sulanmasına sebep oluyor.

Doğal Yoğurt Mayası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

Haber Bülteni