Karbonat Yoğurt Limon Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karbonat Yoğurt Limon Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karbonat Yoğurt Limon Maskesi, Tarihten bu yana bilindiği gibi, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kadınların hem yiyerek tükettiği hem de cilt için çeşitli karışımlarda kullandığı yoğurt hem vücudumuzu hem de cildimizi besleyerek daha zinde kalmamızı sağlamaktadır. İçerisinde yoğurt ve yoğurt kültürü bulunan birçok bitkisel ürün olmasına karşın içlerinden en ideali herkesin kolayca hazırlayabileceği karışım olan yoğurt, karbonat ve limon kürüdür. Kişiler cinsiyet gözetmeksizin belirli döenmlerde ve rutin şekilde cilt arındırma ve besleme işini yani maske uygulamasını gerçekleştirmektedir. Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan direkt olara işleyen güneş ışınlarının içerisindeki UV ışınları başta olmak üzere her mevsimde cildin dışarıdan aldığı birçok zararlı madde bulunmaktadır. Kirli ortam, tüketilen birtakım zehirli maddelerin oluşturduğu dumanlar, iklimlendirme aygıtları (Klima, soba, infirared ısıtıcılar ve benzeri gibi), arabaların egzozundan oluşan gözle görülmeyen yakıt atıkları gibi temel oluşum olan dış faktörlerin yanı sıra iç etkenler olarakta, stres dönemi, beslenme alışkanlıkları, doğru ve düzenli yapılamayan iç temizliğimiz gibi birçok etken sıralayabiliriz. İşte bu nedenlerde dolayı cildimizi arındırmayı başaramazsak şayet erken cildin yaşlanması başta olmak üzere birçok daha ağır sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Karbonat ve limon birleştiği zaman asidik bir karışım elde edildiği çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Karbonat sayesinde limonda bulunan bitki özleri ve mineral- vitaminler ortaya çıkmaktadır. İçerisinde bulunan yoğun C vitamini ve diğer vitaminler sayesinde ciltte önemli eksiklikleri gidererek cildi daha hızlı beslemeyi sağlamaktadır. Bu ikili karışımın içerisine zengin mineral ve vitamin yönünden başarılı bir gıda olan yoğurt eklendiği zaman cildimizin ihtiyacı olan ve vücudumuzun kendi üretemediği bütün cilt eksiklilkerini gidererek gereken onarımı sağlamaktadır.

Karbonat, yoğurt ve limon maskemizi uygulamadan önce cildimizin özellikle uygulama yapacağımız alanını karışımımız için hazırlamamız gerekmektedir. Dilersek temiz bir havluyu buhar emilimi sağlamak için ocağımıza koyacağımız tenzeremize su ekleyerek kaynamaya bırakabiliriz. Veya aynı işlemi su ısıtma makinası ile de yapabiliriz. Su kaynamaya başlayınca alt ısısını düşürerek temiz pamuklu havlumuzu üzerine, suya değmeyecek şekilde örteriz. Havlumuzun buharı emilim etmesini beklerken maskemizi hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle temiz olduğundan emin olduğumuz bir kabun içerisine yarım tane limonumuzun suyunu sıkarak çıkarırız. Üzerine yaklaşık 1 çay kaşığı kadar karbonatımızı atarız. Fakat karbonat ve limon bir araya geldiğinde asetik değerlerin yükseleceği için karbonatı limon üzerine atıp beklemek yerine, köpürme işlemi azalana ve hatta bitene kadar kaşık yardımı ile sürekli karıştırarark işleme devam edebiliriz. Köpürme işlemi bitince içerisine 1 tatlı kaşığı kadar özellikle evde yaptığımız yoğurdumuzu ekleyebiliriz. Evde yaptığımız yoğurt bilindiği gibi daha fazla mineral ve vitamine sahiptir bu nedenle hazır aldığımız yoğurt yerine zengin içerikli ev yoğurdu ile istenilen sonuca daha sağlıklı ve güvenilir şekilde varabiliriz. Karışıma yoğurdumuzu ekledikten sonra yaklaşık 1 dakika daha karıştırarak karışımımızın krem haline gelmesini sağlayabiliriz. Karışımımız hazır hale geldiğinde buhar emilimi içen beklettiğimiz havlumuzu alabiliriz ve kontrol ettikten sonra önceden temizlediğimiz uygulama bölgesine havlumuzu kapatarak, havlunun emdiği buharın uygulama bölgesine aktarımını bekleyebiliriz. Bu işlem maske uygulamamız öncesi cildimizi yumuşatarak uygulanacak olan karışımın mineral ve vitamininin eminimini hızlandırarak olası tahriş durumunu önleyecektir. Yaklaşık 20 dakika beklettiğimiz havluyu işlem yapacağımız bölgeden kaldırabiliriz. Eğer hafif bir ıslanma durumu olmuşsa temiz bir bez veya mendille kurulayıp karışımımızı cildimize uygulayabiliriz. Uygulamayı elimiz ile transfer etmemiz daha kolay ve daha doğru olacaktır. Karışımımızı cildimize masaj yaparak uygulayıp beklemeye başlayabiliriz. Karışımımız kurumaya başladıkça cilt gerilmeye ve mimik hareketi kısıtlanmaya başlayacağından hareketsiz beklememiz daha doğrudur. Karışım cildimizde yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile hafif hareketler yaparak ciltten arındırılır. Cildimiz kuruyan tabakadan tamamen arınana dek bu işlem devam eder. Cildimiz maske karışımından tamamen arındığında temiz bir havlu ile tampon uygulama (Hafif şekilde vur-çek) yapılarak cildimiz kurulanır. Daha sonra besleyici ve nemlendirici bitkisel bir krem uygulayarak işlemimizi bitirebiliriz. Bu işlemi ayda en az 3 kez tekrarlamamız daha sağlıklı, parlak ve canlı bir cilde sahip olmamızı sağlayacaktır.

Karbonat Yoğurt Limon Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama?

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama?

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tuzlu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tuzlu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Terbiyeli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Tavuklu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri

Ekşimiş Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Ekşimiş Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Manda Yoğurdu Tarifi ve Malzemeleri

Manda Yoğurdu Tarifi ve Malzemeleri