yogurt.gen.tr https://www.yogurt.gen.tr Yoğurt, Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yogurt.gen.tr Mon, 07 Dec 2015 00:00:00 +0000 Fri, 17 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır https://www.yogurt.gen.tr/ev-yogurdu-nasil-yapilir.html Thu, 01 Nov 2018 02:09:39 +0000 Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Yoğurt, sütten elde edilen süt asidi (laktik asit) kültürleriye mayalanması sonucunda elde edilen pelteleşmiş, ekşimsi ve aromalı bir tada sahip süt ürünüdür. Yoğudun ilk defa ne zama Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Yoğurt, sütten elde edilen süt asidi (laktik asit) kültürleriye mayalanması sonucunda elde edilen pelteleşmiş, ekşimsi ve aromalı bir tada sahip süt ürünüdür. Yoğudun ilk defa ne zaman ve nasıl yapıldığına dair herhangi net bir bilgi olmaması ile beraber rivayete göre Hz. İbrahim' e melekler tarafından öğretildiği daha sonra ise babadan oğula, nesilden nesile aktarıldığı söylenmekte olsa da, Amerikada yaklaşık son 40- 50 yıldır, Aprupada 20. yüzyılın sonunda tanınmaya başladığı belirtilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık 1000 yıl önce yapıldığı ve yendiği bir takım belgelerle gerçekliliğini ortaya koymuştur. Yoğurdun 1000 yıl önce de mülüman topraklarında yaşayan halkın tüketiminde olduğunu Balasagunlu Hacip ve Kaşgarlı Mahmud, ünlü olan ve asırlar öncesinde yazılmış olan eserlerinde yoğurt ismini günümüz anlamıyla kullanarak, kanıtlar günümüze kadar gelip kesin olarak ortaya sunulmasını sağlamıştır.

Günümüzde çeşitli markalar ve içeriklerde yoğurtlar ticari gıda sektörünün raflarını süslüyor olsa da halen evimizde kendi yaptığımız yoğurdun besin değerini ve lezzetini yakalayabildiklerini söyleyemeyiz.Evde yoğurt yapımı kolay ve zahmetsiz bir iş gibi görünse de çok  hassas bir işlem gerektirmektedir. Öncelikle çiğ ve taze olan sütü bir tencere yardımı ile ocakta kaynatırız. Sütün üzerinde kaynamaya başlı olarak oluşan köpürme olduğunu gördüğümüz an ocağı kapatırız. Tenceremizin içerisindeki kaynattığımız sütü doğal şekilde soğumaya bırakırız. Zaman zaman sütümüzü kontrol etmemiz gerekmektedir. Süt ne çok soğuk olmalıdır nede çok sıcak olmalıdır. Bunun kontrolünü çok eski bir yöntem olara bilinen ve en ideal yöntem olan serçe parmak yöntemi ile yapabiliriz. Temizliğinden emin olduğumuz serçe parmağımızın ilk boğumuna kadar olan kısmı kaynatıp soğumaya bıraktığımız sütün içerisine daldırmalıyız. Serçe parmak kontrolü ile daha önce kaynattığımız sütün ara sıcaklıkta yani ılık dediğimiz orta sıcaklıkta olduğunu fark ettiğimiz an, bir kaseye 1 yemek kaşığı yoğurdumuzu koyalım (biz buna günümüzde damızlık yoğurt demekteyiz) ve hafif ılımış olan sütümüzden ekleyip yoğurt ile eklemiş olduğumuz sütü kasemiz de karıştırarak özleştirelim. Bu karışımı ılımış ve mayalanmaya hazır olan sütümüzün içerisine aktaralım, Tenceremizin kapağını kapayıp, tenceremizin etrafını kalın bir örtü ile yani battaniye ve ya yün bir tekstil parçası ile sarıp mayalanmasını bekleyelim. Kış aylarında cok kalın olması açısından bir kaç kat sarmamız yoğurdumuzun kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlayacaktır. Yaz aylarında ise kış aylarında yapılan sarmal işleminin aksine daha az kalın bir sarmalama gerçekleştirmemiz gerekir. Aksi halde yoğurdumuz sıkı ve kat kat sarılırsa yaz ayı hava şartlarında dolayı yoğurdumuz sulanarak kıvam bozukluğu ve lezzet kırılması ile sonuçlanacaktır. Sarıp, mayalanmaya bıraktığımız yoğurt tenceremizi yaklaşık 3 saat sonra kontrol edelim. Fakat bu kontrol esnasında herhangi bir sarsma ve sallama olmamalıdır. Yoğurdumuz mayalanmaya başlamış ise yine sarsmadan tekrar kapağını kapayıp, örtüsüz şekilde buzdolabına yerleştirelim. buz dolabında yaklaşık 6 saat sonra yoğurdumuzun mayalandığını göreceğiz.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır

Yoğur mayalamak için kullandığımız damızlık yoğurdumuzu hazır olan yoğurttan kullanmayı daha kaliteli bir ev yoğurdundan kullanırsak çok daha lezzetli bir yoğurt mayalamış olacağız. Yoğurdumuzu illaki tencerede veya bakır kapta yapmak zorunda değiliz, cam bir kavanozda yada cam borcamda da yoğurt mayalayabiliriz. Kimi yöre halkı yoğurt mayası olarak kullanacakları damızlığı yoğurt değilde tereyağı olarak tercih ediyorlar. Bu tercih, yapılan yoğurdun daha sarı, daha kıvamlı ve tadının daha keskin olmasını sağlamaktadır.

Evde yoğurt yapımı özellikle işlem görmemiş sütten yapıldığı ve oluşum sürecinde hiç bir mekanizmanın içerisine sürülmemesinden kaynaklı daha vitamin ve mineral bakımından zengin olmaktadır. Evde yoğurt yapımını en çok t]]> Rüyada Yoğurt Görmek https://www.yogurt.gen.tr/ruyada-yogurt-gormek.html Thu, 01 Nov 2018 15:37:33 +0000 Rüyada yoğurt görmek, rüya sahibine güzel haberler, mutlu olacağı günler müjdeler. Bu kişiler yaşamında üzülmez, yoksulluk nedir bilmez. Yoğurdun anlamı bol rızıktır. Alın teriyle kazanılan, hak edilen bereketli kazançlar Rüyada yoğurt görmek, rüya sahibine güzel haberler, mutlu olacağı günler müjdeler. Bu kişiler yaşamında üzülmez, yoksulluk nedir bilmez. Yoğurdun anlamı bol rızıktır. Alın teriyle kazanılan, hak edilen bereketli kazançlardır. Gerek maaşından, gerekse ticaretten elde edilen her paranın bereketi olur. Bu rüyayı görenler çocuklarına da bırakacakları iyi bir servetin sahibi olurlar. Rüyada yoğurt görüldüğü duruma göre farklı şekillerde tabir edilir. Genel olarak iyi olan bu tabirlere göz atarsak;


Rüyada yoğurt yemek ise, kişinin elde edeceği kazançların önünde zorlukların olmadığını, engellerle karşılaşmayacağını, emeğinin tam anlamıyla karşılığını alacağını işaret eder. Yoğurdu zevkle yemek karlı bir işe, istemeyerek yemek ise, girişilecek bir işten para kaybına, mal kaybına yorulur.

Rüyada yoğurt yapmak ise, kişinin yaşamında ters giden işlerinin bir anda düzelmesine, bundan sonraki kazançlarının emekleri nispetinde artacağına tabir edilir. Bu kişiler emeklerinin karşılığını alacak ve yaşamdan zevk almaya başlayacaklar.

Rüyada yoğurt yapmak ise, rüya sahibinin elde ettiği kazancın, bereketin devamlılığına, sıkıntı yüzü görmeyeceğine işaret eder. Ayrıca bu rüya kişinin önünde sağlık sorunlarının bulunmadığını da gösterir.

Rüyada yoğurt dökmek ise, rüya sahibinin düşüncesizliğine, yaptığı işlerin sonucunu düşünmeden hareket ettiğine, yaptıkları yüzünden kısa sürede zor duruma düşebileceğine işaret eder. Bu rüya bir anlamda uyarıcı niteliktedir. Hiç düşünmeden yaptığı işlere son vermesi için, daha dikkatli olması gerekir. İleride pişman olacağı her şeyden vazgeçmesi gerekir.

Rüyada Yoğurt Görmek
Rüyada başkasına yoğurt ikram etmek ise, yoğurdu ikram ettiği kişiyle çok yakın dost olunacağına işaret eder. Bu kişiler rüya sahibinin gerçek dostu olacaktır. Bu nedenle kıymet bilmesi gerekir. Bu kişi bir akraba olabileceği gibi, yakın bir arkadaşta olabilir.

Rüyada yoğurt kaymağı görmek ise, rüya sahibinin bol kazançları, zenginliği müjdeler. Gerek aile yaşamında, gerekse iş yaşamında maddi ve manevi anlamda zenginlik olacaktır. Sağlık sorunları bulunuyorsa, bunlardan en kısa sürede kurtulacaktır. Ailesiyle elbirliği yaparak, daha iyi bir konuma yükselecektir. Yoğurt kaymağını yemek ise, rüya sahibinin bir ortaklığın eşiğinde olduğunu ve bunun sonucunda çok önemli kazanımların olacağını müjdeler. Bu rüya yeni bir hane sahibi olmayı, zorlukları dostlarının yardımıyla aşmayı, büyük işleri başarmayı, başarıları müjdeler.

Rüyada meyveli yoğurt görmek ise, rüya sahibinin içini açacak bir ortamda bulunacağına işaret eder. Hayallerin gerçekleşmesine, dert ve kederlerin dağılmasına, sorunların çözümlenmesine, güzel haberlere delalet eder. Meyveli yoğurt satmak ise, iyilik yapmaya, hayır dua almaya, makam sahibi olmaya, etrafından destek almaya işaret eder. Rüya sahibinin çevresindeki kişilerle çok sağlam ilişkiler kuracağını gösterir.

Rüyada yoğurt yemek ise, kişinin ruhsal ve maddi anlamda iyi durumuna işaret eder. Eğitimine devam edenler başarılı olur, eş, dost tarafından sevilir, akrabalarla iyi ilişkiler kurulur. Güzel haberler alınır, kazançlı günler başlar. Evli olanlar huzuru evlerinde bulur, geçim sıkıntısı çekmez. Kazançlardan tasarruf yapabileceği durumlar ortaya çıkar. Artık rahatça geleceğine yatırım yapabilir.

Rüyada yoğurt mayalamak ise, aile içindeki gelişmelere, kazançlı bir işe, sevdiklerini desteklemeye, zorlukları atlatmaya işaret eder. Bu rüyayı görenler bekar ise, hayırlı bir kısmetle karşılaşacağına, kendi yuvasını kuracağına delalet eder. Ekşi yoğurt mayalamak sıkıntıya, tatlı yoğurt mayalamak ise, huzura işaret eder.

Rüyada yoğurt satın almak ise, eğitimde, iş yaşamında, ev yaşamında b]]> Karbonat Yoğurt Limon Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/karbonat-yogurt-limon-maskesi.html Thu, 01 Nov 2018 17:58:37 +0000 Karbonat Yoğurt Limon Maskesi, Tarihten bu yana bilindiği gibi, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kadınların hem yiyerek tükettiği hemde cilt için çeşitli karışımlarda kullandığı yoğur Karbonat Yoğurt Limon Maskesi, Tarihten bu yana bilindiği gibi, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kadınların hem yiyerek tükettiği hemde cilt için çeşitli karışımlarda kullandığı yoğurt,  hem vücudumuzu hemde cildimizi besleyerek daha zinde kalmamızı sağlamaktadır. İçerisinde yoğurt ve yoğurt kültürü bulunan birçok bitkisel ürün olmasına karşın içlerinden en ideali herkesin kolayca hazırlayabileceği karışım olan yoğurt, karbonat ve limon kürüdür. Kişiler cinsiyet gözetmeksizin belirli döenmlerde ve rutin şekilde cilt arındırma ve besleme işini yani maske uygulamasını gerçekleştirmektedir. Özellikle yaz aylarında cilde doğrudan direkt olara işleyen güneş ışınlarının içerisindeki UV ışınları başta olmak üzere her mevsimde cildin dışarıdan aldığı bir çok zararlı madde bulunmaktadır. Kirli ortam, tüketilen bir takım zehirli maddelerin oluşturduğu dumanlar, iklimlendirme aygıtları (klima, soba, infirared ısıtıcılar ve benzeri gibi), arabaların egzozundan oluşan gözle görülmeyen yakıt atıkları gibi temel oluşum olan dış faktörlerin yanı sıra iç etkenler olarakta, stres dönemi, beslenme alışkanlıkları, doğru ve düzenli yapılamayan iç temizliğimiz gibi bir çok etken sıralayabiliriz. İşte bu nedenlerde dolayı cildimizi arındırmayı başaramazsak şayet erken cildin yaşlanması başta olmak üzere bir çok daha ağır sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Karbonat ve limon birleştiği zaman asitik bir karışım elde edildiği çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Karbonat sayesinde limonda bulunan bitki özleri ve mineral- vitaminler ortaya çıkmaktadır. İçerisinde bulunan yoğun C vitamini ve diğer vitaminler sayesinde ciltte önemli eksiklikleri gidererek cildi daha hızlı beslemeyi sağlamaktadır. Bu ikili karışımın içerisine zengin mineral ve vitamin yönünden başarılı bir gıda olan yoğurt eklendiği zaman cildimizin ihtiyacı olan ve vücudumuzun kendi üretemediği bütün cilt eksiklilkerini gidererek gereken onarımı sağlamaktadır.

Karbonat Yoğurt Limon Maskesi

Karbonat, yoğurt ve limon maskemizi uygulamadan önce cildimizin özellikle uygulama yapacağımız alanını karışımımız için hazırlamamız gerekmektedir. Dilersek temiz bir havluyu buhar emilimi sağlamak için ocağımıza koyacağımız tenzeremize su ekleyerek kaynamaya bırakabiliriz. Veya aynı işlemi su ısıtma makinası ile de yapabiliriz. Su kaynamaya başlayınca alt ısısını düşürerek temiz pamuklu havlumuzu üzerine, suya değmeyecek şekilde örteriz. Havlumuzun buharı emilim etmesini  beklerken maskemizi hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle temiz olduğundan emin olduğumuz bir kabun içerisine yarım tane limonumuzun suyunu sıkarak çıkarırız. Üzerine yaklaşık 1 çay kaşığı kadar karbonatımızı atarız. Fakat karbonat ve limon bir araya geldiğinde asetik değerlerin yükseleceği için karbonatı limon üzerine atıp beklemek yerine, köpürme işlemi azalana ve hatta bitene kadar kaşık yardımı ile sürekli karıştırarark işleme devam edebiliriz. Köpürme işlemi bitince içerisine 1 tatlı kaşığı kadar özellikle evde yaptığımız yoğurdumuzu ekleyebiliriz. Evde yaptığımız yoğurt bilindiği gibi daha fazla mineral ve vitamine sahiptir bu nedenle hazır aldığımız yoğurt yerine zengin içerikli ev yoğurdu ile istenilen sonuca daha sağlıklı ve güvenilir şekilde varabiliriz. Karışıma yoğurdumuzu ekledikten sonra yaklaşık 1 dakika daha karıştırarak karışımımızın krem haline gelmesini sağlayabiliriz. Karışımımız hazır hale geldiğinde buhar emilimi içen beklettiğimiz havlumuzu alabiliriz ve kontrol ettikten sonra önceden temizlediğimiz uygulama bölgesine havlumuzu kapatarak, havlunun emdiği buharın uygulama bölgesine aktarımını bekleyebiliriz. Bu işlem maske uygulamamız öncesi cildimizi yumuşatarak uygulanacak olan karışımın mineral ve vitamininin eminimini hızlandırarak olası tahriş durumunu önleyecektir. Yaklaşık 20 dakika beklettiğimiz havluyu işlem yapacağımız bölgeden kaldırabiliriz. Eğer hafif bir ıslanma durumu olmuşsa temiz bir bez veya mendille kurulayıp karışım]]> Diyet Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/diyet-yogurt.html Fri, 02 Nov 2018 04:15:36 +0000 Diyet yoğurt, zayıflamak isteyen birçok kişi tarafından özellikle ara öğün gıdası olarak tercih edilmektedir. Yoğurt, tam bir protein deposudur. Bu besin değerleri ile vücutta kas oluşumuna yardımcı olmaktadır. Böylece Diyet yoğurt, zayıflamak isteyen birçok kişi tarafından özellikle ara öğün gıdası olarak tercih edilmektedir. Yoğurt, tam bir protein deposudur. Bu besin değerleri ile vücutta kas oluşumuna yardımcı olmaktadır. Böylece kilo vermek isteyen, kilo kontrolüne dikkat eden kişiler yoğurt tüketmeye özen göstermektedir. Zayıflamak isteyen kişilerin gün boyu alınan kalorinin yakılan kaloriden az olması gerekmektedir. Beslenme programına yoğurt ekleyerek hemen kilo vermeye başlayacağını düşünmek yanlıştır. Çünkü hiçbir zaman tek bir gıdayı tüketerek sağlıklı kilo vermek mümkündür. Yüksek besin değeri olan yoğurt gibi besinleri beslenme programına sokmanız, tokluk hissi süresini uzatarak acıkmanızı engelleyecektir. Böylece kilo verme sürecinde size yardımcı olacaktır.

Diyet Yoğurtların Zayıflamaya Etkisi

Yoğurt içerisinde bulunan besin değerleri ile tam bir protein deposu olarak bilinmektedir. Fakat diğer protein içeren gıdalardan daha az kaloriye sahiptir.

Diyet yaparken karbonhidrat tüketiminden daha çok protein tüketmek önemlidir. Bunun için birçok beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış olan diyet listelerinde ara öğünlerde diyet yoğurt tüketimi önerilmektedir.

Diyet Yoğurt

Protein, karbonhidrata göre vücutta daha yavaş sindirilmektedir. Böylece tokluk hissiniz daha uzun sürmektedir. Bunun için diyet yaparken ara öğünlerde yoğurt tüketimi gün içerisinde açlık hissi yaşamanızı engelleyecektir. Bu da kilo verme sürecinde size psikolojik olarak büyük katkı sağlayacaktır.

Öğünler arasında atıştırma isteği, diyet yaparken sizin en büyük düşmanınızdır. Bu alışkanlık, kilo verme sürecini uzatmakta ve diyet yapmanızı zor bir hale sokmaktadır. Öğünler arasında atıştırma isteği geldiğinde yoğurt yiyerek bu isteğinizi bastırabilirsiniz.

Yoğurt ve diğer protein bakımından zengin gıdalar, yağ yakmanıza da yardımcı olacaktır. Protein tüketimi yağ yakılmasını kolaylaştırarak, kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olacaktır. Tabii, bu durum düzenli bir diyet ve egzersiz programı ile mümkündür.

Diyet yoğurt tüketerek en doğru sonucu almak istiyorsanız, bir beslenme uzmanı ile görüşmelisiniz. Bedensel özelliklerinize uygun hazırlanmış olan beslenme programına ve egzersizlere düzenli olarak devam edin. Bu beslenme programının dışına çıkmayın. Ara öğünlerde ve akşam yemeğinde açlığınızı bastırmak, uzun süre tok kalmak için yoğurt tüketin. Böylece kısa bir süre sonra sağlıklı kilo vermeye başlayacaksınız.

]]>
Tavuklu Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/tavuklu-yogurt-corbasi.html Fri, 02 Nov 2018 19:19:24 +0000 Tavuklu yoğurt çorbası, çok lezzetli bir çorbadır. Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerindendir. Tavukla yoğurt birleşince harika bir çorba oluyor. Bu çorba çok sağlıklı ve vitaminlidir. Kış aylarında sıcacık insan Tavuklu yoğurt çorbası, çok lezzetli bir çorbadır. Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerindendir. Tavukla yoğurt birleşince harika bir çorba oluyor. Bu çorba çok sağlıklı ve vitaminlidir. Kış aylarında sıcacık insanların içini ısıtıyor. Çorbalar sofraların baş tacıdır. Herkes tarafından çok severek tüketiliyor. Yaz aylarında soğuk tüketilerek insanları rahatlatıyor. Misafirlerinize de ikram edeceğiniz en güzel çorbalardan biridir. Yoğurt çok faydalı olduğu için çorbası da çok faydalıdır. Yoğurt dünyada çok tüketilen süt ürünlerinin başında geliyor. Yoğurt hastalıklar için de tüketilen en iyi besindir. Özellikle evde yapılan yoğurt daha faydalıdır. Hazır yoğurtlar vitamin ve mineral değerleri düşük oluyor. Yoğurt özellikle kemik ve iskelet sağlığına iyi gelen besinleri zengin miktarda içermektedir. Yoğurt C ve B12 vitamini içeriyor. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum ve demir içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega 4 ve omega 6 yağları içeriyor. Ayrıca yoğurt kilo vermekte etkilidir. Soğuk algınlığını gidermek için önemli bir şifa kaynağıdır. Akşamları yatmadan önce bir kase yoğurt yemek, iyi bir uyku çekmek için çok etkilidir. Yoğurtla yapılan çorbalar oldukça sağlıklıdır ve kalsiyum içeriyor. Çocuklara ve yaşlılara da çok güzel bir çorba oluyor. Yoğurt ile yapılan herş ey şifalıdır. Yoğurt çocukların büyümesine ve bünyenin kuvvetlenmesine katkı sağlar. Yoğurt bakterileri etkisiz hale getiriyor.

Tavuklu Yoğurt Çorbası
Tavuklu yoğurt çorbasının malzemeleri:
 • 2 tane tavuk baget ya da tavuk göğüsü,
 • 1 su bardağı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı un,
 • 1 çay bardağı pirinç,
 • 4 su bardağı kaynar su,
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • Damak tadınıza göre limon suyu ekleyebilirsiniz,
 • 1 diş sarımsak.
Tavuklu yoğurt çorbasının yapılışı:

Tavuklu yoğurt çorbası yapmak için ilk önce tavuklarımızı yıkayalım. Sonra düdüklü tencereye koyalım ve içine sarımsağı ve tuzu da ekleyelim. Tavukların üzerini geçecek kadar su koyalım ve haşlamak için ocağa koyalım. Sonra haşlanan tavukları didelim. Daha sonra 4 su bardağı suyun içine pirinçleri ve biraz tuz ekleyip 15 dakika kaynatalım. Bu sırada yoğurdu bir kase içine koyalım ve üzerine un ilave edip iyice çırpalım. Daha sonra haşlanan tavuk suyunu pirinçlerin olduğu tencereye ekleyelim. Dittiğimiz tavukları çorbanın içine koyalım ve çırptığımız yoğurdun içine çorbadan 1-2 kepçe koyalım ve karıştıralım ki yoğurt kesilmesin. Daha sonra ılımış halde olan yoğurtlu karışımı yavaş yavaş karıştırarak çorbanın içine ilave edelim. En son çorbayı ocaktan almadan tere yağını küçük bir tavada eritelim, üzerine naneyi de koyalım ve biraz kavuralım. Daha sonra çorbanın üzerine tereyağlı naneden gezdirelim ve ocaktan alalım. Limon suyu seviyorsanız ekleyebilirsiniz. Tavuklu yoğurt çorbamız servise hazırdır. Sıcak servis yapalım.
Afiyet olsun...
]]> Sarımsaklı Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/sarimsakli-yogurt.html Sat, 03 Nov 2018 10:29:07 +0000 Sarımsak, keskin kokulu tarla da yetişen lezzetli olan ve her derde deva olması ile bilinen en sağlıklı besin türlerinden biridir. Sarımsakta kalsiyum, kalori, demir, kolesterol, yağ, vitamin, protein gibi çok sağlıklı vü Sarımsak, keskin kokulu tarla da yetişen lezzetli olan ve her derde deva olması ile bilinen en sağlıklı besin türlerinden biridir. Sarımsakta kalsiyum, kalori, demir, kolesterol, yağ, vitamin, protein gibi çok sağlıklı vücudumuz için gerekli olan tüm gereksinimleri karşılamaktadır. Sarımsakta iki kuvvetli antibiyotik, çok  tesirli esanslar, bol iyot ve kükürt bulunduğundan insan sağlığı için çok önemlidir ve çok sayıda hastalığa çare olmaktadır. Damar sertliğini giderir, kanı durultur, kalbi kuvvetlendirir, cilt hastalıklarına iyi gelir, kansere karşı korur, en ince damarları dahi temizleyerek kan gitmesine yardımcı olur, bütün salgı bezlerini çalıştırır, vücudu zehirlerden temizler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve daha rahat çalışmasını sağlar, bedendeki enfeksiyonlara karşı savaşır, kandaki kolesterol oranını düzenler, kanı sulandırır kan dolaşımını hızlandırır, kansere yakalanma riskini azaltır, kan şekerini düşürür, iştah açar sindirimi kolaylaştırır ve daha saymakla bitmeyecek kadar fayda verir. Yoğurt ise, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, damar hastalıklarına iyi gelir yani tansiyonu düzenler,kemik sağlığını korur, sindirimi kolaylaştırır, vitamin ve mineral içerir ve daha birçok hastalığa iyi gelmektedir. İşte bu iki müthiş lezzet insan sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Bu iki lezzet bir araya gelerek sarımsaklı yoğurt yapılır ve bu saydığımız hastalıkların çoğunu bir arada korur ve vücut direncini arttırır. Sarımsaklı YoğurtBir kase yoğurdun içerisine iki diş sarımsak konularak çırpılır ve her gün düzenli bir şekil de yenilir ise vücut zehirlenmelere karşı dirençli hale gelir. Vücutta kana karışan mikropları öldürür ve savunmalı hale getirerek mikroplara karşı dirençli olmasını sağlar. Vücuttaki iltihapları sökerek tüm organların daha sağlıklı kalmasına fayda verir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu savunmalı hale getirir. Özellikle kış ayların da bolca tüketilmesin de fayda vardır. İki muhteşem lezzet hem damaklar da eşsiz bir lezzet bırakarak hem de hastalıklara karşı koruyup sağlıklı bir vücut olmasını sağlar ve bu yönde de avantajlı olmamıza yaramaktadır. Özellikle dirençsiz ve hassas vücutlara sahip olan çocuklar için eşsiz bir antibiyotik olan sarımsaklı yoğurt onlar için önemli bir besin kaynağıdır. Çocukların daha severek yiyebilmesi için sarımsaklı yoğurt içerisine makarna, erişte, bezelyeli karışımlar da eklenerek daha lezzetli bir yemek haline dönüştürebilir. Muhteşem bir karışı olan sağlık açısın dan saymakla bitmeyecek kadar fayda veren tüm hastalıklara karşı vücudu koruyan vücudu savunmalı dirençli hale getiren sarımsaklı yoğurdu her gün düzenli bir şekil de tüketirseniz tüm bu faydaları bir arada yaşayabilirsiniz. Uzmanlar herkesin rahatlıkla tüketebileceği bu besin kaynağını önererek devamlı tüketmelerini savunmuşlardır.]]> 1 Kase Yoğurt Kaç Kalori https://www.yogurt.gen.tr/1-kase-yogurt-kac-kalori.html Sun, 04 Nov 2018 08:33:01 +0000 1 Kase Yoğurt Kaç Kalori, oldukça sağlıklı ve doğal besinler arasında yer alan yoğurt dun insan sağlığı açısından faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Özellikle diyet yapan kişiler tarafından tokluk hissi 1 Kase Yoğurt Kaç Kalori, oldukça sağlıklı ve doğal besinler arasında yer alan yoğurt dun insan sağlığı açısından faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Özellikle diyet yapan kişiler tarafından tokluk hissi verici özelliği ile tercih edilmesinin yanı sıra cilt sağlığı üzerinde sağlamış olduğu olumlu etkileri ve bağışıklık sistemine sağlamış olduğu faydalardan da söz etmeden geçmek olmaz. Bu yüzden kişiler tarafından her zaman düzenli olarak tüketilmesi gereken önemli bir gıda kaynağıdır. Yoğurt bünyesinde barındırdığı kalsiyum ve vitaminler açısından zengin kaynaklara sahip olduğundan dolayı küçük yaşlardan itibaren başlayarak yoğurt yedirilmesi oldukça önemlidir. Çocukların yanı sıra yetişkinlerde ve yaşlılarda da düzenli olarak yoğurt tüketmek her yaşta olan kişilerin sağlıklı beslenmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Oldukça düşük bir kalori değerine sahip olmasının yanı sıra metabolizmayı büyük ölçülerde temizlediği de bir gerçektir. Bu nedenle her gün küçük bir kase yoğurt düzenli olarak tüketilmelidir. Normal ölçüler de bir kase yoğurt ise yaklaşık olarak 84 kalori kadardır. Bu nedenle diyet listelerinde yer bulan yoğurdu daha doyurucu bir hale getirmek amaçlı içine kalori değerleri düşük meyveler ilave ederek tüketilmesi halinde hem kişilere tokluk hissi verecektir hem de kendileri için kalorisi düşük harika bir ara öğün yerine geçecektir. Diyet yaparak kilo sorununu yenmek isteyenler veya her zaman normal kilosunu korumak isteyen kişiler mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmeye destek vermek adına öğünlerinin tümünde yoğurda yer vermelidirler. Nedeni ise bir insan için önemli olan vitamin ihtiyacını tek başına karşılayabilen yoğurt, genellikle tokluk hissi vermesi özelliği ile de uygulanan diyet programlarının baş tacı olamaya devam etmektedir. Yoğurdun kalori miktarı için bünyesinde barındırdığı yağ miktarı ve içine eklenen gıdalara da çok dikkat edilmelidir.

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori
 • 1 Kase Yoğurt Kaç Kalori
 • 1 kase tam yağlı yoğurt: 83 kalori
 • 1 kase yarım yağlı yoğurt: 56 kalori
 • 1 kase meyve içerikli yoğurt: 106 kalori
 • 1 kase koyun yoğurdu: 102 kalori
 • 1 kase sarımsaklı yoğurt: 80 kalori
 • 1 kase tava yoğurdu: 98 kalori

Yoğurt oldukça düşük kalorisi ve oldukça yüksek besin değerleriyle insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. En büyük özelliklerinde sadece bir tanesi olarak vücudu dışardan alınan zararlı maddelerden ve etkenlerden temizleyerek arınmasına yardımcı olur. Ciltte meydana gelen terlemeleri önler, tüketildiği andan itibaren mide de rahatlıkla sindirilmesinin yanı sıra gastrit problemleri olan kişilerde olumlu etkiler sağlar. Bu etkilerinin dışında yoğurt kişilerin bütçelerini sarsmayacak uygun fiyatlı bir besin olmasından dolayı bol bol yoğurt tüketerek sağlık açısından büyük faydalar sağlanabilir. Bu faydalar arasında önemli bir yere sahip olan kemik sağlığına sağlamış olduğu faydalardan da kısaca söz etmek istersek yoğurt bünyesinde barındırdığı zengin kalsiyum minerali açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Ayrıca beslenme uzmanları tarafından sıklıkla gündeme gelen özellikle kış aylarında soğuk ve gribin yoğun yaşanması nedeni ile düzenli olarak yoğurt tüketilmesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ile adı geçen bu kış hastalıklarının riskini en aza indirerek vücut direncini en üst düzeylere çıkartmaktadır.

]]>
Yoğurt Kaç Kalori https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-kac-kalori.html Sun, 04 Nov 2018 15:30:08 +0000 Yoğurt Kaç Kalori, Bir kase yoğurt kesenin büyüklüğüne göre 84 ve 36 şeklinde değişir. Yoğurt içindeki protein ve minerallerden dolayı cildi parlatır ve şişkinliği giderir. Aynı zamanda karnı tok tutar. Metabolizm Yoğurt Kaç Kalori, Bir kase yoğurt kesenin büyüklüğüne göre 84 ve 36 şeklinde değişir. Yoğurt içindeki protein ve minerallerden dolayı cildi parlatır ve şişkinliği giderir. Aynı zamanda karnı tok tutar. Metabolizmayı temizleme özelliği vardır. Yoğurdu içerisinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum ve mineral den dolayı çocuklara küçük yaşta alıştırılması gerekir çünkü kemik gelişimde büyük ve olumlu yönde etkisi vardır. Yoğurt içerisindeki vitaminlerin günlük mutlaka vücuda alınması gerekir. Yerken içerisine kalorisi düşük olan meyvelerden rendeleyebilir ve ya doğrayabilirsiniz. 

Yoğurt Kaç Kalori
Yoğurt Kalori Tablosu
 • Bir kase yarım yağlı yoğurt 57 kalori 
 • Bir kase tam yağlı yoğurt 84 kalori
 • Bir kase meyveli yoğurt 105 kalori
 • Bir kase koyun yoğurdu 101 kalori
 • Bir kase tava yoğurdu 97 kalori
 • Bir kase sarımsaklı yoğurt 81 kaloridir.
Yukarıda verilen kase ölçümleri 100 gram şeklindedir büyüklük arttıkça iki kat daha fazla olacaktır kalori. Faydaları saymak ile bitmeyen yoğur kalori bakımından az ama fayda bakımından çok olan besinlerden biridir. Midedeki gastrit problemine birebir kemik gelişiminde faydalı  ve en önemlisi de bütçenizi sarsmayacak miktarda fiyata sahiptir. 
]]>
Soğuk Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/soguk-yogurt-corbasi.html Mon, 05 Nov 2018 00:35:45 +0000 Soğuk ayran çorbası: Sıcak yaz aylarının vaz geçilmez bir lezzetidir. Özellikle iç Anadolu da sıcak günlerde tarlada çalışıp veya harman da çalışıp gelen insanlar için vazgeçilmezdir bu çorba. Güneşin yakıp kavurd Soğuk ayran çorbası: Sıcak yaz aylarının vaz geçilmez bir lezzetidir. Özellikle iç Anadolu da sıcak günlerde tarlada çalışıp veya harman da çalışıp gelen insanlar için vazgeçilmezdir bu çorba. Güneşin yakıp kavurduğu bir anda buz gibi bir ayrana kim hayır diyebilirdi. İşte bu çorba da böyle bir şey hem ayran kadar serinletici hem de doyurucudur. Üstelik vitamin değeri de oldukça fazladır. Çocuklarımız ve kendimiz için hem bol vitaminli ve oldukça lezzetli olan bu çorbayı çeşitli besinlerle zenginleştirebiliriz. Dilersek soğuk ayran çorbasını farkı çeşitlerini de yapabiliriz örneğin dövmeli veya mısırlı şehriyeli yapabileceğimiz gibi evde kendimiz kestiğimiz erişte ile de yapabiliriz. Üstelik soğuk yoğurt çorbası diyet yapan kişiler içinde ideal bir besindir. İçerisinde yağ olmayışı üstelik diyetisyenlerin neredeyse hepsinin ara öğünlerde yoğurt tavsiye edildiği düşünülünce de fazlasıyla akıllıca oluyor. Tahıl ile yapılmasından dolayı istenilen enerjiyi aldığımız gibi tokluk hissi de uzun süre kalıcı olacak ve yeme isteğimiz azalacak böylelikle kilo vermemiz daha kolaylaşmış olacak. Soğuk ayran çorbası yaz aylarında gelecek olan misafirlerimiz içinde ideal bir başlangıç yemeğidir. Genelde yemeklere çorba ile başlarız fakat yazın sıcaklarda sıcak bir çorbayı hayal edemiyorum doğrusu işte tamda bu sebepten dolayı soğuk ayran çorbası en ideal başlangıçtır. Sizlerde soğuk ayran çorbası ile ferahlarken doymak isterseniz tarifimize uyarak çorba yapabilirsiniz.

Soğuk Yoğurt Çorbası
Soğuk ayran çorbası için gerekli malzemeler:
 • 1 su bardağı dövme,
 • 1 çay bardağı mısır,
 • 1 çay bardağı nohut,
 • 500 gram yoğurt,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1-1,5 litre soğuk su,
 • 1 kalıp buz.
 • 1 tatlı kaşığı nane,
Hazırlanışı: Öncelikle Dövmeyi, nohudu ve mısırı haşlıyoruz dilerseniz ayrı ayrı tencerelerde haşlayabilirsiniz dilerseniz hepsini bir tencereye koyup da haşlayabilirsiniz. Sizlere önerim nohutu ve mısırı birlikte düdüklüde haşlamanız fakat dövmeyi düdüklüde haşlamanızı tavsiye etmiyorum çünkü dövme köpürüyor ve buda düdüklünün hava deliğinden çıkan köpüklerin her yeri batırmasına sebep olmaktadır. Haşlanacak olan Bütün besinleri bir gün önceden veya birkaç saat önceden haşlamanızda fayda var soğumuş olur. Eğer haşlar haşlamaz yapmanız gerekiyor ise buzlu su ile şoklamalısınız. Hazırlanan mısır nohut ve dövmeyi derin bir kaseye koyup üzerine süzme yoğurdunu koyup tuzunu da atıp karıştırıyoruz soğuk suyu yavaş yavaş ilave ederken karıştırıyoruz. Dilediğimiz kıvama geldiğinde su dökmeyi bırakıp içerisine buz kalıplarını ekliyoruz. Soğuk olarak servis yapacağımız yoğurt çorbasını servis kasesine alıp üzerine kuru nane serpiyoruz. Bunaltıcı sıcaklarda ferahlamanız dileğiyle afiyet olsun.
]]>
Yoğurdun Faydaları https://www.yogurt.gen.tr/yogurdun-faydalari.html Mon, 05 Nov 2018 19:26:28 +0000 Yoğurdun faydaları, yoğurt dünya genelinde çok yaygın bir şekilde tüketilen besin maddeleri arasında yer alır. Çok eski yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış, adeta bir yaşam iksiri olarak tanım Yoğurdun faydaları, yoğurt dünya genelinde çok yaygın bir şekilde tüketilen besin maddeleri arasında yer alır. Çok eski yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış, adeta bir yaşam iksiri olarak tanımlanmıştır. Evde mayalanan yoğurtlar hazır yoğurtlara oranla çok daha sağlıklıdır. Hazır yoğurtlar bazı işlemlere tabii tutulduğu ve içerisinde koruyucu maddeler bulundurduğu için vitamin ve mineral değerini kaybedebilmektedir.

Yoğurdun içerisinde sağlık adına hizmet veren çok fazla bileşen bulunmaktadır. C, B12 vitaminleri, kalsiyum, demir, manganez, sodyum, potasyum, omega yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Yoğurdun faydaları

Yoğurdun bilindik en önemli etkisi kalsiyum içeriği ile kemik sağlığına ciddi anlamda katkı sağladığıdır. Kalsiyum tüm vücut için adeta enerji kaynağıdır. Bu etkisinin yanında daha pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Yoğurt kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki yağları yaktığı bilinmektedir. Bu etkisi birçok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır. İçeriğinde yer alan amino asitler ve kalsiyum vücutta toplanan fazla yağın yakılmasını sağlar. Kasları kuvvetlendirir.

Yoğurt vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bağırsak enfeksiyonu için faydalıdır. Genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Sindirimi kolay bir besin maddesi olduğu için çoğu diyet listesinde de yer verilmektedir.

Yoğurt vücuda bünyeyi güçlendirir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücuda enerji vererek güçlenmesini sağlar. Düzenli aralıklarla yoğurt tüketmek vücutta yaşanan besin eksikliğine karşı iyi gelir.

Yoğurt yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Yüksek tansiyon çoğu hastalığa davetiye çıkarabilecek bir sağlık sorunudur. Özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Günlük düzenli olarak bir kase yoğurt tüketildiğinde yüksek tansiyon önlenebilir ve dolaylı olarak vücut sağlığını korur.

Yoğurt soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bu konu hakkındaki faydası da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günlük yoğurt tüketimi hücrelerde meydana gelebilecek mikroplar ile savaşmayı kolaylaştırır. Kan hücrelerini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede soğuk algınlığına yakalanma olasılığını azaltır.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt kemik sağlığı için faydalı olduğu kadar diş sağlığı için de faydalıdır. Yapılan bir araştırma sonucuna göre diş mineleri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bir kase yoğurt düzenli tüketildiğinde diş ve dişeti sorunlarına karşı koruma sağlar.

Yoğurdun göz sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yorgunluğa bağlı gelişen göz altı şişmesi ya da morarması gibi problemlere karşı iyi gelir. Yoğurt göz altı kısmına pansuman şeklinde uygulanarak 15 dakika bekletilir ve ardından yıkanır.

Yoğurdun cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır ve bu alanda çok yaygın bir şekilde kullanılır. İçeriğinde bulunan farklı bileşenler cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Cilt hücrelerini yenileyici ve onarıcı etkisi bulunmaktadır. Ciltteki tıkalı gözenekleri açar ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Ciltte oluşan çizgilerin ve tahrişin görünümünü azaltır. Cildi nemlendirici etkisi vardır. Doğal bir nemlendirici olarak düzenli cilt için yoğurt kullanılabilir. 2 çorba kaşığı yoğurt 1 çorba kaşığı yulaf ile karıştırılır. Hazırlanan karışım masaj yapılarak cilde uygulanır. 20 dakika kadar bekletildikten sonra cilt yoğurttan arındırılır. Yoğurt portakal kabuğu rendesi ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde siyah nokta, kuruma ve döküntü gibi problemlere iyi gelir.

Yoğurt böcek sokması, güneş yanığı ve cilt problemlerine karşı da faydalıdır. Ciltte oluşan leke ve yaralara uygulandığında rahatlama sağlar. Güneş yanığı ve böcek sokması için yoğurdun içine un ve limon suyu eklenip karıştırılır. Karışım sorunlu bölgelere sürülerek 20 dakika bekletilip, yıkanır. Bunların haricinde enfeksiyon ce cilt]]> Yoğurdun Cilde Faydaları https://www.yogurt.gen.tr/yogurdun-cilde-faydalari.html Tue, 06 Nov 2018 01:42:50 +0000 Yoğurdun cilde faydaları, insanlar tarafından önemsenmesi gereken konulardan biridir. Günümüzde insanlar arasında dış güzellik eski zamanlara göre çok daha önemsenir bir hale gelmiştir. Özellikle bayanlar, cilt güzelliği içi Yoğurdun cilde faydaları, insanlar tarafından önemsenmesi gereken konulardan biridir. Günümüzde insanlar arasında dış güzellik eski zamanlara göre çok daha önemsenir bir hale gelmiştir. Özellikle bayanlar, cilt güzelliği için cilt bakımlarını tam zamanında ve eksiksiz olarak yaparak ciltlerini daha güzel bir hale getirmeye çalışırlar. İnsanlar birçok kozmetik ürüne yüksek boyutlarda maddiyat harcamaktadırlar. Bu durumda kişiye yoğurdun cilde olan faydalarından bahsetmek gerekmektedir. Çünkü birçok zaman doğal olarak elde edilen yoğurtlar ile çok pahalı kozmetik cilt bakım ürünlerinden daha fazla fayda görebilirsiniz. Bu nedenle yoğurdun cilde olan faydalarından yararlanmak amacı ile sizlerde yoğurdu hem yiyecek hem de cildinize uygulayarak cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Yoğurdun cilde olan faydalarından yararlanmak için kullanılan yoğurdun taze olması gerekmektedir. Aksi durumlarda yoğurt içerisinde bulunan vitamin ve mineraller etkisini kaybetmiş olduğu için çok büyük faydalar sağlamayacaktır. Yoğurt çok mükemmel bir laktik asit deposudur. İşte bu özelliği ile insanlarda cilt üzerinde çok büyük etkiler yapar. Tabi ki sadece laktik asit olması değil, aynı zamanda içerisinde bulunan zengin mineraller sayesinde de oldukça olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.  Birazdan yoğurdun cilde olan faydalarını biraz daha detaylı bir şekilde açıklayacağız. Sizlerde yoğurdun cilde olan etkilerini gördükten sonra şaşıracaksınız. Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurdun cilde Faydaları
 • Yoğurdun cilde faydalar arasında en önemli yeri olan cildi canlandırma etkisi, aslında çok yaygın bir şekilde bilinen bir özelliktir.  Bu durumda cildi canlandırmak için doğal olan yoğurdu belli zaman aralıklarında cildinize masaj yaparak uyguladığınızda çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Yoğurdun cilde faydaları arasında yer alan canlandırma etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğu için yoğurt, günümüzde birçok kozmetik bakım ürünü içerisinde kullanılmaktadır.
 • Yoğurt içerisinde bulunan farklı yağlar nedeni ile cilt üzerinde çok büyük nemlendirme etkisi yapmaktadır. Bu durum nedeni ile birçok nemlendirici krem içerisinde yoğurt bulunur. Doğal olarak içerisinde bulundurduğu hidroksil asit ve laktik asit cilt üzerinde bulunan ölü derilerin ciltten atılmasını ve aynı zamanda ciltteki gözenekleri açarak cildi aydınlatır. Bu nedenle yoğurdun cilt üzerindeki nemlendirici etkisini de unutmamalısınız. 
 • Yoğurt, cildin bölgelerinden herhangi birine sürekli olarak uygulandığında çok hızlı bir şekilde ciltteki gözeneklerin açılmasına ve cildin hava almasına etki yapar. Bu sayede hücrelerin gelişimi ve yenilenmesi için gerekli olan oksijen kanın yanı sıra cildin üzerinden de oksijen alarak hızlı bir şekilde görevlerini yapar. Yani yoğurdun cilde faydaları arasında hücre yenileyici özelliğinin var olduğunu da söyleyebiliriz. 
 • Özellikle gençlerde sorun haline gelerek çok büyük problemlerin önünü açan sivilceler ve sivilce lekeleri için aslında yoğurt, doğal bir ilaç niteliği taşır. Sivilcelerden geriye kalmış olan izlerin hızlı bir şekilde ortadan kalkması için bu bölgelere düzenli olarak sanki bir nemlendirici gibi yoğurt sürebilirsiniz. Birkaç hafta içerisinde yoğurdun etkisinin ne kadar çok olduğunu görebilirsiniz. 
 • Uzun süreler boyunca yoğurt ile cilt bakımını yapan insanlara bakıldığında bu kişilerdeki yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmadığı görülmektedir. B Bu nedenle özellikle kırışıklıkların ortaya çıkmaması için daha en baştan yoğurt uygulamaları yapabilirsiniz. 
 • Ciltte oluşan küçük yaraların iyileşmesi amacı ile düzenli olarak cildinize yoğurt sürebilirsiniz. Çünkü yoğurt içerisinde bulunan mineraller, ciltte oluşan enfeksiyonların azalması üzerinde çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu nedenle enfeksiyonlarla  yoğurdun cilde faydaları ile savaşın. 
 • Son olarak yoğurdun cilde faydaları arasında herkesi]]> Tuzlu Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/tuzlu-yogurt-corbasi.html Tue, 06 Nov 2018 23:27:05 +0000 Tuzlu yoğurt çorbası, Anadolu'nun neresine giderseniz gidin her yörenin kendine has yoğurdu vardır. Hepsi benzer şekillerde mayalanırlar fakat Antakya'nın yoğurdu bunlardan başkadır. O yörenin vazgeçilmezi, yaz ayla Tuzlu yoğurt çorbası, Anadolu'nun neresine giderseniz gidin her yörenin kendine has yoğurdu vardır. Hepsi benzer şekillerde mayalanırlar fakat Antakya'nın yoğurdu bunlardan başkadır. O yörenin vazgeçilmezi, yaz aylarından kış için hazırlanan tuzlu yoğurdu meşhurdur. Haliyle bu yoğurttan yapılan Tuzlu Yoğurt Çorbası da kendine has lezzetiyle gönüllere tahtını kuruyor. İşte ailece beğenerek yiyeceğiniz Tuzlu Yoğurt Çorbası tarifi :

  Tuzlu Yoğurt Çorbası için Gerekli Malzemeler

  • 1 Kase Tuzlu Yoğurt
  • 1 Çay Bardağı Pirinç
  • 1 Su Bardağı Et Suyu
  • 2 Çorba Kaşığı Un
  • Su

  Üzeri için;

  • 1 Çorba Kaşığı Kadar Tereyağı
  • Nane
  • Toz veya Pul Biber

  Tuzlu Yoğurt ÇorbasıTuzlu Yoğurt Çorbasının Hazırlanışı

  Pirinçlerimizi iyice yıkayıp süzdükten sonra tenceremize alıyoruz. Üzerine de 3 parmak geçecek miktar da su koyuyoruz ve haşlanmaya bırakıyoruz. Pirinçlerimiz iyice haşlanıp piştikten sonra üzerine sıcak su ilave ediyoruz ve ardından et suyunu da döktükten sonra karıştırıyoruz. Bu esnada tuzlu yoğurdumuzu alıp üzerine biraz soğuk su dökerek kıvamını açıyoruz. Bunları yaparken de pirincimizi karıştırmayı unutmuyoruz. Yoğurdumuzu ılıklaştırmak için çorbadan bir kepçe alıyoruz. Yoğurdumuz ılıklaştıktan sonra çorbanın içerisine döküyoruz ve karıştırmaya da devam ediyoruz. Çorbanın tuzuna bakıp tuz ilave edebilirsiniz. Kıvamı koyu geldiyse üzerine sıcak su da ilave edebilirsiniz. Çorbamız iyice kaynayıp kıvamına kavuşunca kaseye alabilir. Üzerine dökmek için de ufak bir tencere tereyağımızı eritip üzerine nane ve biberimizi döküyoruz ve biraz yaktıktan sonra altını kapatıyoruz. Servis kasesinde hazır olan çorbanın üzerine tereyağını gezdirerek iştah açıcı kokusunu içime çekiyoruz. Tuzlu Yoğurt Çorbası yenmeye hazır. Afiyet olsun..

  ]]>
  Bal Yoğurt Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/bal-yogurt-maskesi.html Wed, 07 Nov 2018 10:26:34 +0000 Bal yoğurt maskesi, bal ve yoğurt çok yaygın bir şekilde cilt maskelerinin içinde kullanılan vazgeçilmez ürünler arasındadır. Solgun ciltlerde, sivilce problemlerine karşı, siyah noktalar için her iki malzemenin de Bal yoğurt maskesi, bal ve yoğurt çok yaygın bir şekilde cilt maskelerinin içinde kullanılan vazgeçilmez ürünler arasındadır. Solgun ciltlerde, sivilce problemlerine karşı, siyah noktalar için her iki malzemenin de ayrı ayrı faydası vardır. Maske yapımında malzemeler bir raya getirildiğinde daha etkili olur ve sorunlu bölgelerde istenilen sonuç daha kolay alınır. Yoğurt ve bal, güneş, çevresel etkenler, sivilce ya da farklı problemlerden dolayı tahriş olan ya da kızaran cildin yatışmasını sağlar. Yoğurt ve bal ayrı ayrı antibakteriyel özelliktedir. Bu özelliklerinden dolayı da cilt sağlığı için çok fazla tercihe dilen ürünler arasında yer alırlar. Bal cildi yumuşatır, nem oranını arttırır ve cildin korunmasını sağlar. Yoğurt yine aynı şekilde vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Cilt hücrelerini yeniler, nemlendirir, cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Özellikle yorgun ve solgun ciltlere ekstra parlaklık kazandırır. Cilt beyazlatıcı ve leke giderici özelliği vardır.

  Cilde parlaklık veren bal ve yoğurt maskesi: Bal ve yoğurt maskesi için 1 tatlı kaşığı yağsız yoğurt, yarım tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yulaf ezmesi temin etmek gerekir. Malzemeler temine dildikten sonra uygun bir kasede homojen bir şekilde karıştırılır. Hazır hale gelen karışım cilde ince bir tabaka şeklinde tatbik edilir. Yaklaşık 15 dakika bekletilerek ılık su yardımı ile ciltten arındırılır. Maske ciltten arındıktan sonra cilt tekrar soğuk su ile yıkanır. Ardından uygun bir nemlendirici kullanılabilir. Haftada 2 defa uygulanabilir.

  Cilt lekeleri için bal yoğurt maskesi: 2 tane püre haline getirilmiş çilek, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal uygun bir kabın içine alınarak iyice karıştırılır. Elde edilen karışım dudak ve göz bölgesi hariç tüm yüze eşit şekilde sürülerek 15 dakika kadar beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt bol su ile yıkanır. Haftada 2 defa uygulanabilir.

  Bal Yoğurt Maskesi

  Nemlendirici bal ve yoğurt maskesi: Nemlendirici maske özellikle güneşten çok fazla zarar görmüş ya da aşırı kurumuş ciltler için bire birdir. Maske için çeyrek avokado içi, 1 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı hakiki zeytinyağı kullanmak gerekir. Avokado iyice ezilir. Bir kasenin içine alınarak üzerine diğer malzemeler eklenir. Tüm malzeme bir biri ile iyice karıştırılır. Elde edilen karışım cilde tabaka şeklinde sürülerek yaklaşık 20 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt önce ılık, sonra soğuk su ile yıkanır. Ardından nemlendirici krem uygulanır.

  Cilt için bal ve yoğurt maskesi: Maske için 2 adet aspirin, 1 çay kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı yoğurt kullanılır. Aspirin havanda toz haline gelene kadar ezilir. Bir kasenin içine alınarak bal ve yoğurt ile karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür ve 15 dakika beklenir. Ardında maske ılık su ile yüzden arındırılır.

  Cilt temizleyici bal ve yoğurt maskesi: Maske için gerekli olan malzemeler, yarım tatlı kaşığı bal, 5 tane badem, yarım tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı limon suyudur. Badem un kıvamında ezilir. Yoğurt, limon suyu ve bal ile karıştırılır. Elde edilen maske cilde sürülüp 15 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

  ]]>
  Ev Yapımı Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/ev-yapimi-yogurt.html Wed, 07 Nov 2018 12:22:47 +0000 Ev Yapımı Yoğurt,  Bugünkü yapacağımız menü içinde yoğurt  var. Doğal, temiz, katkı maddeler içermeyen ev yoğurdu yapıyoruz. Bu tarifimiz yedi kişilik bir aile için yapılıyor. Şimdiden denemeye başladınız bile.  Ev Yapımı Yoğurt,  Bugünkü yapacağımız menü içinde yoğurt  var. Doğal, temiz, katkı maddeler içermeyen ev yoğurdu yapıyoruz. Bu tarifimiz yedi kişilik bir aile için yapılıyor. Şimdiden denemeye başladınız bile. 

Ev Yapımı Yoğurt için Gerekli Malzemeler
 • Beş kilo süt, 
 • Yarım su bardağı yoğurt,
 • Üstünü örtmek için bir süzgeç ya da bir kapak,  
 • Örtü, 
Ev Yapımı Yoğurt Hazırlanışı,

Beş kilo sütümüzü geniş bir tencereye döküyoruz. Daha sonra beş kilo sütümüzü ocağa alıp yüksek ateşte pişirmeye başlıyoruz. Sütümüzü sürekli kontrol ediyoruz. Taşıp ocağa dökülebilir. Kaynamaya başladığında sütümüz yükselmeye başlayacaktır. Kaynamaya başladığını nereden anlayabiliriz. Sütümüz kaynadığında üzerinde kabarcıklar oluşacaktır. Bundan dolayı kabarcıklar oluştuktan sonra sütümüzü ocaktan alıyoruz beş kilo alabilen bir kap içine döküyoruz. Daha sonra soğumaya bırakıyoruz ama tam soğutmuyoruz ılık olması lazım. Sütün sıcaklığını kontrol etmek için serçe parmağınız ile kontrol edebilirsiniz. Sütünüz serçe parmağınızı yakmıyorsa artık mayalanma kıvamına geldiğini gösteriyor.Ev Yapımı Yoğurt Ardından yarım su bardağı sütü tabi biraz daha azaltabilirsiniz yoğurdu üç yemek kaşığı yoğurtta olabilir. Ilık hale getirdiğimiz sütümüzü kenarından bir iki kaşık ılık sütü alıp su bardağındaki yoğurdu içinde döküyoruz ve sütümüzü karıştırıyoruz. Kenarından ılık süt aldığımız yerden yoğurt ve süt karışımını döküyoruz. Ve üzerini kapatıyoruz. Eğer yaz ayların da bu yoğurdu yapıyorsanız kabın üstünü süzgeç ile kapatın ve ince bir örtü ile tamamen üzerini kapatın. Fakat eğer kış ayında bu yoğurdu yapıyorsanız sütümüzü üzerini kalın bir örtü ile kapatıyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz. Yerini sabit bir yerde tutun, hareket ettirmemelisiniz. Akşam yattığınız zaman sütümüzün üzerini açıp dolaba yerleştiriyoruz. Tabi bir gün dolapta dinlenirse çok daha güzel olur fakat sabah kahvaltıda yemek istiyorsanız da yoğurdu açabilirsiniz ve sofralarınızda yer alabilir. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Pirinçli Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/pirincli-yogurt-corbasi.html Thu, 08 Nov 2018 02:22:50 +0000 Pirinçli yoğurt çorbası: Yoğurt çorbası hemen hemen herkesin çok severek yediği bir çorbadır. Yoğurdun Türk mutfağındaki yeri saymakla bitmez. Neredeyse bütün sebze yemeleri kebapların ve daha bir çok yemeğin yanına v Pirinçli yoğurt çorbası: Yoğurt çorbası hemen hemen herkesin çok severek yediği bir çorbadır. Yoğurdun Türk mutfağındaki yeri saymakla bitmez. Neredeyse bütün sebze yemeleri kebapların ve daha bir çok yemeğin yanına veya üzerine koyduğumuz yoğurt ile çok lezzetli çorbalar yapmaktayız. Yoğurt ile yaptığımız bir çok çorba çeşitti vardır. Yoğurt çorbalarının çeşitti şehirlere veya yörelere göre değişik değişiktir. Ama içlerinden bir tanesi vardır hangi yöre hangi şehir olursa olsun değişmemektedir. Pirinçli yoğurt çorbası nerede yapılırsa yapılsın aynıdır değişmez. Çocuklarımız içinde besleyici ve doğurucudur bu çorba. Öyle ki Bebeklerimiz anne sütünü bırakıp ek gıdaya başladığında ilk yedirdiğimiz çorbalardan biridir pirinçli yoğurt çorbası. Yoğurt çorbasını daha vitaminli hale getirmek için tavuk suyu da kullanabiliriz. Güzel yapılmış bir yoğurt çorbası özel misafirlerimiz için iyi bir başlangıç yemeğidir. Hem doğurucu hem besleyici ve yoğurt yemeyen çocuklar içinde iyi bir seçenek olan  pirinçli yoğurt çorbasını hepimizin sık sık yapması doğru olur. Soğuk kış aylarında buharı üzerinde sıcacık bir pirinçli yoğurt çorbası grip içinde koruyucudur. Yoğurt çorbası yapılan evin dışından kokuları gelir üzerine ısıtılan tere yağ ve nanenin kokusu her yanı sarar. Sizlerde bu enfes çorbayı yapıp sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz yazmış olduğum tarife harfiyen uymanızda yarar var.

Pirinçli Yoğurt Çorbası
Pirinçli yoğurt çorbası için gerekli malzemeler:
 • 1 su bardağı pirinç
 • 3 Su bardağı yoğurt, Süzme yoğurt kullanırsanız 5 yemek kaşığı yeterli olacaktır.
 • 1 adet yumurta sarısı,
 • 1 yemek kaşığı un,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 litre+2 bardak su
Üzeri için gerekli malzemeler:
 • 3 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane,
 • İsteğe göre pul biber ve karabiber,
Hazırlanışı: Öncelikle Pirinci temizleyip yıkadıktan sonra 2 bardak su ile haşlıyoruz. Daha sonra Derin bir keseye un yumurta sarısı ve yoğurttu koyuyoruz. Eğer süzme yoğurt kullanıyor iseniz tel bir çırpıcı veya mikser yardımıyla iyice çırpıp topaklanmasını önleyin. Karıştırdığımız malzemelerin içine yavaş yavaş su ekleyip tekrar çırpalım ve haşlanan pirincin üzerine yavaş yavaş dökelim. Kaynayıncaya kadar çorbamızı karıştıralım bu işlem sayesinde yoğurt kesilmeden pişecektir. Kaynayıp kıvama gelen çorba çok katı olduysa bir miktar daha su ilave edebilirsiniz. Son olarak da tuzunu ilave edip pirinçli yoğurt çorbasını ocaktan indiriyoruz. Ayrı bir tavada 3 kaşık tereyağı ve naneyi ısıtıp ister çorbamızın içine direk dökebiliriz. Dilersek de çorbayı şık bir servis kasesine koyduktan sonra bir kaşık gezdirip şık bir sunumda yapabiliriz. İsteğe göre çorbanızın yağını eritirken içerisine karabiber ve pul biber ekleyebilirsiniz bu tamamen sizin zevkinize kalmış. Hazırladığımız pirinçli yoğurt çorbasını sıcak seviş yapıyoruz şimdiden ellerinize sağlık size ve sevdiklerinize afiyet olsun.
]]>
Yoğurt Diyeti https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-diyeti.html Thu, 08 Nov 2018 06:50:41 +0000 Yoğurt diyeti, diyet sırasında fazla yağların erimesini sağlayan, cilt hücrelerini canlandıran, aynı zamanda açlığın daha kolay bastırılmasını sağlayan bir diyettir. Üstelik diyet sırasında ölçülü yemek zorunda olmadı Yoğurt diyeti, diyet sırasında fazla yağların erimesini sağlayan, cilt hücrelerini canlandıran, aynı zamanda açlığın daha kolay bastırılmasını sağlayan bir diyettir. Üstelik diyet sırasında ölçülü yemek zorunda olmadığınızdan, çok kolay bir uygulaması olur. Sık acıkanlar, cilt sorunları bulunanlar, kilolarından kısa sürede kurtulmayı isteyenler yoğurt diyetini tercih edebilir. Bu diyet sayesinde sağlıklı beslenmiş te olurlar. Düşük kalorisiyle bu diyet, vücuttaki şişliklerin inmesini ve metabolizmanın yenilenmesini, canlanmasını sağlar.

Yoğurt diyetinin uygulanışı

Yoğurt diyeti sizlere kısa sürede kilo verdirecektir. Ancak bu diyeti 5 günden uzun yapmamalısınız. Bu süreden sonra diyete biraz ara verilmelidir. İlk günde tüketeceğiniz besinler oldukça azdır. Fakat dilediğiniz kadar yoğurt tüketmeniz serbest olacak. Bu gün içinde vücudunuzdaki, midenizdeki şişkinliği indireceksiniz. Akşam yemeklerinde balıkla salata tüketimi yapılacak. Gündüz öğünlerinde ise, taze sebzeleri ve meyveleri yiyebilirsiniz. Besinlerin kalorisi düşük olacağından, fazla kalori alma derdiniz de olmayacak. Ancak 5 günlük diyetten sonra yediğiniz besinleri arttırmayın, abur cuburları da yemeyin. Meyve ve sebze her zaman tercihiniz olsun. Yoğurt diyetini tekrar yapmak için, 1 ay daha beklemelisiniz. Uzun süreli bu diyetin yapılması sakıncalıdır.

Yoğurt diyetinin faydaları
 • Diyetteki yiyecekler oldukça sağlıklıdır
 • Yoğurt dilediğiniz kadar tüketildiğinden, metabolizmanız temizlenecektir.
 • Yiyecekleri her yerde bulabilirsiniz, bu nedenle diyet sırasında hiç zorlanmazsınız
 • Yediğiniz porsiyonları arttırma olanağına sahipsiniz
 • Özel yiyecekler tüketilmediğinden, diyetin maliyeti de uygundur.
 • Mideniz hiç boş kalmaz. Bu yüzden diyet sırasında aç kaldım demezsiniz.
 • Besinler tuzsuz ve sulu olduğundan, vücutta su tutuma gibi bir sorun yaşanmaz. Özellikle terleme sorunu yaşamazsınız.
 • Sindirim sistemi zorlanmadığı için, midede şişkinlik hissedilmez.
 • Özellikle yoğurdu seven kişiler fazla kilolarından bu diyetle kurtulabilir.
Yoğurt Diyeti
Yoğurt diyeti örnek menü

İlk Gün diyetin uygulanması

Yoğurt diyetinde ilk gün çok önemlidir. Hem diyete adapte olmanız için, hem de kilo vermeniz için buna dikkat edilmelidir. 5 günde 3 kilo verebilmeniz için bu güne dikkat diyoruz. Yiyebileceğiniz besinler yoğurt, çiğ salata, meyve, sebzeden yapılan çorbalar bulunur. Sabah kalkınca 1 bardak soğuk su içmeniz gerekir. Öğünlerinizi aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.
 • Kahvaltıda, 300 gram yağsız yoğurtla birlikte şekersiz çay içebilirsiniz.
 • Öğlen, yine 300 gram yağsız yoğurtla sebze çorbası içebilirsiniz.
 • Ara öğünde, 300 gram yağsız yoğurtla, meyve ve şekersiz çay için.
 • Akşam yemeğinde, pişireceğiniz mevsim sebze yemeği ile 300 gram yağsız yoğurt yenilebilir.
 • Ara öğünde yatmadan önce 1 fincan papatya çayıyla birlikte 3 tane kuru erik tüketebilirsiniz.
2. 3. 4. ve 5. günlerde diyetin uygulanması

Yoğurt diyetinde ilk günün ardından yağsız yoğurt ile meyve içeren öğünleriniz olacak. Ancak akşamları balıkla birlikte salata yiyebilirsiniz. Ekmeği sadece sandviç büyüklüğünde tüketeceksiniz. Sabahları uyandığınızda soğuk suyunuzu içmeyi unutmayın. Ara öğünler dahil olmak üzere her öğünde 300 gram yağsız yoğurt yiyebilirsiniz. Yanında öğüne göre sebze çorbası, meyve, şekersiz çay tüketimi yapılabilir. Kendinize akşamları balıkla güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.
]]>
Yoğurt Faydaları https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 11:49:34 +0000 Yoğurt faydaları, aslında sayılamayacak kadar çoktur. Fakat özellikle bazı faydaları insan vücudunda çok önemli sorunların giderilmesinde ya da önlenmesinde etkili olduğu için ayrıca farklı bir önemi bulunmaktadır. Y Yoğurt faydaları, aslında sayılamayacak kadar çoktur. Fakat özellikle bazı faydaları insan vücudunda çok önemli sorunların giderilmesinde ya da önlenmesinde etkili olduğu için ayrıca farklı bir önemi bulunmaktadır. Yoğurdun faydaları en çok çocukların ihtiyacı olan faydalardır. Bu durum nedeni ile yoğurdun en çok çocuklara yedirilmesi gerektiğinin altını çizmek gerekmektedir. Yoğurt, içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde insan vücudunda başta iç organların sağlığı üzerinde olmak üzere ciltte ve saçlarda da olumlu etkiler göstermektedir. Herkeste aynı şekilde olmasa bile birçok insanda aynı etkileri gösteren yoğurt, düzenli bir şekilde tüketildiğinde, faydalarını çok daha açık bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Mineral açısından son derece zengin olan yoğurt, insanlarda başta kemikler üzerinde yaptığı etki ile insanların gözde yiyecekleri olmuştur. 

Yoğurt Faydaları
Yoğurdun Faydaları,
 • Yoğurdun faydaları arasında en önemli yeri olan faydası tabi ki kemiklerin güçlenmesinde olan etkileridir. Oldukça etkili bir şekilde insanlarda faydalar sağlayan yoğurt en çok kemik gelişimi çok hızlı olan çocuklarda ihtiyaç duyulan mineralleri barındırmaktadır. Bu durum nedeni ile çocuklara günlük olarak bol bol yoğurt yedirmelisiniz. 
 • Yoğurdun bir diğer faydqqası ise içerisinde bol miktarda protein bulundurmasıdır. yoğurt içerisinde bulundurduğu proteinler sayesinde insnalarda başta kas yapısı olmak üzere karaciğer ve böbrekler üzerinde etkiler yaparak bu organların gelişimini hızlandırmaktadır. Bu nedenle vücut gelişimine ihtiyaç duyan herkesin bol bol yoğurt tüketmesi gerekmektedir. 
 • Yoğurt, insanlarda çok önemli görevler yapan ve insan yaşamını sürdüren sindirim sistemi üzerinde çok önemli görevler yapmaktadır. Yoğurdun faydalarından biri, sindirim sistemini düzenleyerek kişilerin çok daha sağlıklı bir sindirim yapmasını sağlamaktadır. Bu durum nedeni ile özellikle rejimde olan insanların az yağlı yoğurtları tüketerek daha rahat bir şekilde kilo vereceklerdir. Yoğurt kesinlikle kilo aldırıcı bir besin olarak görülmemelidir. 
 • Yoğurt, her ne kadar yaz aylarında daha çok yenilen bir yiyecek olsa bile aslında kış aylarında yoğurdun bol bol yenmesi gerekmektedir. Çünkü yoğurdun faydaları arasında grip ve soğuk algınlığına da etkileri vardır. Bunun için bol bol yağsız yoğurt tüketerek soğuk algınlığı ve grip gibi problemleri çok daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Bu durum direk olarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak ve bu şekilde birçok sorundan kurtulacaksınız. Bu nedenle sadece soğuk algınlığı ve grip ile sınırlı tutmayın. 
 • Yoğurdun faydaları arasında tabi ki cilde olan faydaları da önemli bir yer almaktadır. Yoğurt cilde masaj olarak uygulandığında çok ciddi faydaları bulunur. Bu faydalardan biri yoğurdun cilt üzerinde hücrelerin yenilenmesini hızlandırıcı etkisidir. Bu etkisi ile insanlarda cildin canlanmasına ve ciltte bulunan lekelerin ortadan kalkmasına etkisi büyüktür. Bu durum nedeni ile yoğurdu cildiniz üzerinde de kullanabilirsiniz. 
 • Kemik erimesi sorunu olan insanların bol bol yoğurt tüketmesi gerekmektedir. Bu konuda da çok önemli etkileri olan yoğurdun bol bol tüketilmesi, kemik erimesi sorunu olan hastalara doktorlar tarafından da önemle tavsiye edilir. Eğer sizlerde de bu gibi rahatsızlıklar var ise günde en az iki kase yoğurt tüketin. 
 • Yoğurdun faydaları arasında en genel faydası ise, vücutta genel olarak oluşan enfeksiyonların engellenmesidir. Bu durum nedeni ile özellikle enfeksiyon risklerini ortaya çıkaran hastalıklara sahip olan insanlar için önemli bir besindir.
 • Son olarak belirtmek isterim ki yoğurdun faydaları arasında beyin fonksiyonların gelişimi üzerinde de çok büyük etkileri olduğudur. Bu etkiler ise daha çok ilk okul çağında olan çocuklar için büyük önem taşır. Sizlerde çocuklarınıza her sabah okul önces]]> Rüyada Yoğurt Yemek https://www.yogurt.gen.tr/ruyada-yogurt-yemek.html Fri, 09 Nov 2018 03:01:21 +0000 Rüyada Yoğurt Yemek, kişinin rüyasında yoğurt yediğini görmesi şifa bulacağı anlamına gelmektedir. Rüyasında yoğurt yediğini gören kişi, yaşantısında çaresini bulamadığı bir derdinin çözüm bulmasına ve bu sayede he Rüyada Yoğurt Yemek, kişinin rüyasında yoğurt yediğini görmesi şifa bulacağı anlamına gelmektedir. Rüyasında yoğurt yediğini gören kişi, yaşantısında çaresini bulamadığı bir derdinin çözüm bulmasına ve bu sayede hem bedenen iyileşeceğine hem de tazelenmesine delalet etmektedir. Aynı zamanda vücudunun yenilenerek sıhhatine kavuşacağını işaret etmektedir. Genellikle rüyasında yoğurt yemek, rüyayı gören kişi için çok hayırlı hatta en güzel gördüğü rüyalar içinde olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyasında yoğurt yediğini gören kişinin yaşamında sesiz, huzurlu ve sakin bir hayat süreceğine ve kişi yaşadığı hayatından razı olarak bir yaşantı süreceğine rivayet edilmektedir.

  Rüyada yoğurt Yemek, rüya sahibi açısından temiz haberler alacağına, büyük mutluluklar yaşayacağına ve hayatında sevindirici yeni gelişmeler olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyasında yoğurt yediğini gören kişi yaşantısı boyunca derin yaralar almayacağına ve ömür boyu hiç bir şekilde para sıkıntısı çekmeyeceğine rivayet edilmektedir. Çünkü yoğurt kişi için bol rızık anlamına gelmektedir. Hatta rüyada yoğurtun yenmesi, rüyayı gören kişinin alın teri dökerek kazandığı paraya, bu paranın hakkını vererek, layığı ile bereketli kazanca delalet etmektedir. Özellikle rüya sahibi çalıştığı yerden almış olduğu aylık maaşının bereketini ve hayrını görmektedir. Ayrıca rüya sahibi hem çocuklarına hem de torunlarına ileride bırakacak kadar bol paraya, mal varlığına ve mülk satın almaya delalet eder.

  Rüyada Yoğurt Yemek
  Rüyada yoğurt Yemek, rüyayı gören kişinin kazandığı paranın temiz olduğuna, kazanç kapılarının sonsuz olarak açık kalacağına ve emeğinin karşılığını kat ve kat fazlası ile alacağı şeklinde işaret edilmektedir. Hatta rüyasında çok severek iştahlı yoğurt yediğini gören kişi, büyük kara geçer, ancak yüzünü buruşturarak yoğurt yiyen kişi ise, hem para hem de mal kaybeder büyük zarara uğrar. Rüyasında sarımsaklı yoğurt yediğini görmek, rüya sahibinin bütün borçlarının biteceğine, özel yaşantısında ve iş hayatındaki yükünün büyük ölçüde biteceği anlamına gelmektedir. Rüyasında yoğurt yiyen kişi, özellikle kısa yoldan kara geçerek bol rızık elde eder ve çok rahat bir hayat sürerken maddi ve manevi olarak sıkıntı çekmeden rahata kavuşacağına işaret etmektedir.

  Rüyada Yoğurt Yemek, rüyasında kaymaklı yoğurt yediğini gören çok büyük kısmete ulaşacağına, iş hayatında yatırıma bir koyduktan sonra yüz kazanacağına delalet eder. Bütün hayatının bereket ve bolluk içerisinde geçireceğine, kişiye hem bereket hem de büyük verim geleceği olacağına işaret etmektedir. Ayrıca rüyasında yoğurt yediğini gören kişinin zengin olacağına ve istediği bütün imkan olanaklara sahip olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Hatta hayal edemiyecek kadar kazancının artacağı şeklinde yorumlanır. Başka bir tabire göre yoğurt ile beraber ekmek yemek, oldukça geniş bir rızık kazanmaya yorumlanır. Kendi mesleğinde büyük atılımlar yapacağına, bu şekilde gösterdiği başarı ile ön plana çıkarak iş yaşantısında terfi alacağına ve yalnızca makam değil aynı zamanda kazancının da büyük oranda artacağını delalet etmektedir.

  Rüyada Yoğurt Yemek, kişi rüyasında şekerli yoğurt yediğini görürse, yaptığı her türlü işlerde muvaffak olmasına, arzu ve isteklerinin kolaylıkla ulaşacağına, çizdiği hedefe ulaşacağına, bütün hayallerini de gerçekleştireceğine yorumlanmaktadır. Bütün hayatını huzur, keyif, sukunet ve hoşluk içerisinde geçireceğini işaret etmektedir. Ayrıca rüyasında ekşi yoğurt yemek, rüya sahibinin ağzının tadının kaçmasına hem huzurun hem de keyfinin kaçacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Bu rüyayı gören kişinin kötü haber alacağına ve bu yüzden günlerinin oldukça tatsız geçeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Ayrıca rüya sahibinin karamsarlığa ve umutsuzluğa düşeceğine, bunun için çevresindeki en yakın dostları ile fikir çatışmaları yaşayacağına ve bundan dol]]> Erişteli Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/eristeli-yogurt-corbasi.html Fri, 09 Nov 2018 10:51:05 +0000 Erişteli yoğurt çorbası, çok lezzetli mutlaka denemeniz gereken bir çorba olmakla beraber çocuklarımıza da oldukça faydalıdır. Çorba tarifleri listenizde mutlaka olması gereken bu harika lezzet sofralarımıza ayrı bir zenginlik Erişteli yoğurt çorbası, çok lezzetli mutlaka denemeniz gereken bir çorba olmakla beraber çocuklarımıza da oldukça faydalıdır. Çorba tarifleri listenizde mutlaka olması gereken bu harika lezzet sofralarımıza ayrı bir zenginlik katar. 

  Erişteli Yoğurt Çorbası İçin Gerekli Malzemeler,
  • 1 çay bardağı erişte
  • 1 su bardağı yoğurt 
  • 3 su bardağı su
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı un
  • Tuz
  Sosu İçin: 
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı veya margarin
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • Nane
  • Pul biber
  Erişteli Yoğurt ÇorbasıErişteli Yoğurt Çorbası Hazırlanışı:

  Öncelikle tenceremize bir su bardağı suyu ekleyerek erişmenizi haşlayalım. Eriştemiz pişerken ayrı bir kapta un, yumurta yoğurt ve geri kalan 2 su bardağı suyu mikserle çırpalım ve hazırladığınız karışımı kaynamakta olan tenceremizin içine sürekli karıştırarak ilave edelim. Tekrar kaynayana kadar karıştırarak pişirelim. Devamlı karıştırmamızın nedeni çorbamızın içindeki yoğurdun kesilmemesi için. Çorbamız kaynadıktan sonra karıştırmayı bırakıp küçük bir tavada çorbamızın sosunu hazırlamak için yağ, pul biber ve naneyi kavuralım ve kaynamakta olan çorbamıza ilave edelim. Biraz kaynadıktan sonra ocaktan alalım ve servis edelim. Afiyet olsun.
  ]]>
  Cilt İçin Yoğurt Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/cilt-icin-yogurt-maskesi.html Sat, 10 Nov 2018 03:57:25 +0000 Cilt İçin Yoğurt Maskesi ; Bütün bayanlar cildinin bebeksi ve pürüzsüz olmasını ister. Bunun için bir çok krem maske ve değişik tarifler kullanılmaktadır. Hem makyajdan yorulan, hem de akneli ve lekeli olan ciltler için yoğur Cilt İçin Yoğurt Maskesi ; Bütün bayanlar cildinin bebeksi ve pürüzsüz olmasını ister. Bunun için bir çok krem maske ve değişik tarifler kullanılmaktadır. Hem makyajdan yorulan, hem de akneli ve lekeli olan ciltler için yoğurt adeta bir şifa niteliğindedir. Yoğurt başlı başına besin değeri yüksek bir gıdadır. İçerisinde bulundurduğu bir çok vitamin ile cilde uygulandığında da, çok olumlu sonuçlar vermektedir. Yoğurt maskesi son yıllarda oldukça faydası görülmüş ve popüler bir maskedir. Tavsiye üzerine denediğim ve haftada 2 olmak üzere,1 ay boyunca uyguladığım bu harika maske tarifini sizinlede paylaşmak istedim.

  Cilt İçin Yoğurt Maskesi
  Cilt İçin Yoğurt Maskesi Yapılışı; 
  • 1 yemek kaşığı yoğurt ile
  •  3-4 damla limon karıştırılıp temiz cilde sürülür. Bir süre sonra cilt maskeyi emecektir. Daha sonra yüz ılık suyla temizce yıkanıp kağıt havlu ile kurutulmalıdır. En sonra kaliteli bir nemlendirici sürülmelidir. Daha ilk uygulamada cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz.
  Hangi maskeyi yaparsanız yapın, öncelikle cildinizin o ürüne alerjisi olup olmadığını öğrenip ona göre yapmanız tavsiye edilmektedir.
  ]]>
  Nohutlu Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/nohutlu-yogurt-corbasi.html Sat, 10 Nov 2018 13:51:48 +0000 Nohutlu yoğurt çorbası, son derece hafif ve aynı zamanda son derece lezzetli bir yemektir. Özellikle nohutun yoğurda yakıştığının kanıtı olan bu yemek, hem faydası ile hem de lezzeti ile çok büyük bir önemi vardır. Nohutlu Nohutlu yoğurt çorbası, son derece hafif ve aynı zamanda son derece lezzetli bir yemektir. Özellikle nohutun yoğurda yakıştığının kanıtı olan bu yemek, hem faydası ile hem de lezzeti ile çok büyük bir önemi vardır. Nohutlu yoğurt çorbası kesinlikle sıcak sıcak tüketilmesi gereken önemli bir yiyecektir. Bu nedenle nohutlu yoğurt çorbasını sıcak sıcak servis yapın. Bu çorbayı yenilme zamanının birkaç dakika öncesine hazır hale getirirseniz çok büyük lezzetler elde edebilirsiniz. Diğer çorbalara göre oldukça lezzetli olan ve yaşlı insanlarda bile herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan bu çorbanın yapılışı da oldukça basittir. Bunun için sadece tarifimi dikkatli bir şekilde okuyarak uygulamanız gerekmektedir. Bu durumun yanında belirmek isterim ki bu çorbayı yaparken içerisine eklemiş olduğunuz tuz miktarına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü eklediğiniz tuz direk olarak lezzet üzerinde çok büyük etkiler yapar. Şimdi bu çorbanın yapılışı için gerekli olan malzemeleri sayarak nohutlu yoğurt çorbasını yapılışına geçelim.

  Malzemeler:
  • Bir su bardağı nohut,
  • Bir su bardağı kadar yoğurt,
  • Bir litre kadar su,
  • İki çorba kaşığı buğday unu,
  • Bir adet yumurta,
  • Bir çorba kaşığı tereyağı,
  • bir çay kaşığı kırmızı toz biber,
  • Bir tutam nane ve bir miktar tuz
  Bu malzemeler ile nohutlu yoğurt çorbası yapmak mümkündür. Fakat bu malzemeleri tamamen hazırlamadan kesinlikle çorbanın yapılışına geçmeyin. Çünkü eksik malzemeler ile yaptığınız çorbadan beklediğiniz lezzeti göremeyebilirsiniz. Eğer isterseniz çorbanın yapılışı sırasında çorbaya farklı bir lezzet katmak isterseniz  yoğurt içerisine bir miktar sarımsak döverek ekleyebilirsiniz. Bu malzemeyi eğer sarımsak seviyorsanız ekleyebilirsiniz. Aksi durumda eklenen sarımsaktan lezzet alamayabilirsiniz. 

  Nohutlu Yoğurt Çorbası
  Yapılışı: Öncelikle bu çorbanın yapılışına geçmeden önce malzemelerin tümünü hazır hale getirelim ve malzemelerde bahsettiğimiz bir su bardağı nohudu ister düdüklü tencerede ister normal kaplarda iyice haşlayalım. Bir süre haşlanan nohudun tadına bakın. eğer nohut, tam olarak pişmiş ise nohudu temiz bir şekilde süzün ve haşladığınız sudan arındırın. Bu işlem sonrasında bir diğer aşamaya geçebilirsiniz. 

  Bu aşamada bir kap içerisine yoğurdu ve yumurtayı ekleyerek bol bol çırpın. Eğer isterseniz bu işlemi bir mikser ile yapabilirsiniz. Çırpma işlemi sırasında yavaş yavaş elimizde bulunan unun tümünü yoğurt ve yumurta karışımı içerisine ekleyin. Bu eklemeyi yaptıktan sonra tekrar bir süre çırpmaya devam edin. Bu karışımı kap ile birlikte bir kenara koyarak diğer işleme geçin. 

  Diğer aşamada bir tencere içerisine daha önceden hazırlamış olduğunuz nohutları, suya ekleyerek içerisine yaptığınız karışımı ekleyin. Bu malzemeleri iyice birbirine karıştırarak içerisine isteğinize bağlı olacak kadar tuz atın. Attığınız tuzun çorbaya iyice karışması amacı ile bol bol karıştırın ve tencereyi ocağa alın. Ocağın orta gözünde kısık ateş kullanarak bu karışım koyu kıvama gelene kadar pişirmeye ve karıştırmaya devam edin. 

  Pişirme işlemi devam ederken sizlerde nohutlu yoğurt çorbası yapılışının son aşaması olan tereyağını tavada eriterek biber ile karıştırın. Bu işlemi yaptıktan sonra artık çorbanızda istenen kıvama ulaşmıştır. Artık çorbaları sıcak sıcak kaselere servis ederek üzerine son yaptığınız tereyağlı sosu gezdirin. Artık nohutlu yoğurt çorbası tüketilmeye hazırdır. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Zerdeçal Zencefil Tarçın Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/zerdecal-zencefil-tarcin-yogurt.html Sat, 10 Nov 2018 23:42:19 +0000 Zerdeçal Zencefil Tarçın Yoğurt, Günümüzde bir çok kadının şikayetçi oldu kilo problemine bire bir olan zerdeçal zencefil tarçın ve yoğurt karışımı kilo kaybetmek için birebirdir. Özellikle basen ve göbek bölgesindeki Zerdeçal Zencefil Tarçın Yoğurt, Günümüzde bir çok kadının şikayetçi oldu kilo problemine bire bir olan zerdeçal zencefil tarçın ve yoğurt karışımı kilo kaybetmek için birebirdir. Özellikle basen ve göbek bölgesindeki yağların kaybolduğu gözle görülür derecededir.  Bu karışım zayıflamanın yanı sıra sağlık açısından da önemlidir. Ancak günümüz insanları anca böyle şeyleri zayıflamak için uygulamaktadır. Zayıflamak için hazırlanacak olan bu karışım düzenli olarak ve titizlikle kullanılır ise bir hafta gibi kısa süre içerisin de yağların eridiği görülecektir. Bu karışımı bilen insanların çoğu bu karışıma mucize kür adını takmışlardır. Kür hazırlanırken tüm malzemelerden eşit oranda konulması uygundur örneğin, 20 gram zerdeçal konuluyor ise diğerleri de 20 gram olmalıdır. Bu kür bütün malzemeler cam ve hava almayacak şekilde uygun bir kavanoza konulur ve iyice karıştırılır geceleri yatmadan önce bir su bardağı taze yoğurt evde yapılmış olur ise daha da faydalı olacaktır yoğurdun içine hazırlanan karışımdan bir tatlı kaşığı dolusu ilave edilir ve krem  haline gelene kadar karıştırılır. Bu uygulama yatmadan üç saat öncesinde yenmeli ve yatana kadar da en az 4 bardak su içilmelidir. Bu kür uygulanmaya başlandığı zaman aynı zaman da da zayıflama da en etkili olan yürüyüş yapılmalıdır bu şekilde yağlar erimek için uyarılacaktır. Söylediğim gibi uyguladığınız zaman her hangi bir yan etki görülmeyecektir. Ancak anlattığımdan fazlası tüketilir ise bu ciddi zararlar verebilir çok yenildiği zaman hızlı kilo verdiği zannedilir ama fazla yenir ise vücut alışır ve yağ yakımı durur.  Hatta bir hafta uygulayıp bir hafta da sporla devam edilmesi daha sağlıklı bir zayıflama şekli olacaktır. 

  Zerdeçal Zencefil Tarçın Yoğurt
  Zerdeçal, Zencefil, Tarçın Ve Yoğurt Kürünün Faydaları
  • İçeriği vücut açısından oldukça mineral vitamin ve protein zenginidir bu da bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Cilt bakımı açısından harika bir besin kaynağıdır. 
  • Yüksek tansiyon için çok faydalıdır ve dengeler. 
  • Kolon kanserine karşı olumlu yönde etki sağlar
  • Sağlıkta oluşabilecek enfeksiyonlara engel koyar.
  • Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur. 
  • Sindirim sistemine iyi gelir.
  • Diyabet hastalığının düşmanıdır.
  Yalnızca Zencefil Faydaları
  • Mide bulantısına faydalı olur
  • Kilo verilmesini sağlar
  • İltihap sökücü özelliği vardır
  • Astım, bronşit gibi hastalıkları hafifletir
  • Öksürüğü keser
  • adet dönemindeki karın ağrısını dindirir. 
  Zerdeçal faydaları
  • Kolesterol düzenler
  • şeker hastalarına faydalı gelir
  • Kanser  tedavisinde önerilen besinlerden biridir
  • Beyin gelişmesine yardımcı olur
  • karaciğer hastalıklarına iyi gelir
  • sindirim sistemini düzenler
  • kilo vermeye yardımcı olur
  Tarçının Faydaları
  • Hafızayı kuvvetlendirir.
  • Kan dolaşımını arttırır.
  • kolesterolü kontrol altına alır
  • Bağırsak sendromuna karşı iyi gelir
  • Stres nedeni ile baş ağrısı var ise hafifletir
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  ]]>
  Köfteli Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/kofteli-yogurt-corbasi.html Sun, 11 Nov 2018 15:13:24 +0000 Köfteli Yoğurt Çorbası, Türk mutfağının vazgeçilmez yöresel çorba tariflerinden olan köfteli yoğurt çorbası, ilk bakışta biraz zahmetli olarak düşünülebilir. Ancak muhteşem bir lezzet barındırması nedeni i Köfteli Yoğurt Çorbası, Türk mutfağının vazgeçilmez yöresel çorba tariflerinden olan köfteli yoğurt çorbası, ilk bakışta biraz zahmetli olarak düşünülebilir. Ancak muhteşem bir lezzet barındırması nedeni ile çarçabuk hazırlanabilecek bu çorba tarifimizi sizlerde kolaylıkla hazırlayarak harika bir lezzetle buluşmuş olacaksınız. İster konuklarınız için ister kendiniz ve çocuklarınız için hazırlayacağız çorba tarifimiz lezzetli olmasının yanı sıra besleyici ve sağlıklı özellikleriyle de vazgeçemeyeceğiniz çorba tarifleri arasında yerini alacak nitelikte bir çorba çeşididir.

  Köfteli Yoğurt Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

  Köftesi İçin

  • 300 gr köftelik kıyma
  • 1 adet orta irilikte kuru soğan
  • 2-3 adet sarımsak
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
  • 1-2 dilim ufalanmış bayat ekmek içi
  • Yeteri kadar tuz

  Çorbası İçin

  • Yarım çay bardağı pirinç
  • 1 kase önceden haşlanmış nohut
  • 500 gr süzme yoğurt
  • 1 tane yumurta sarısı
  • 1 çorba kaşığı un
  • Yarım adet limon suyu
  • 2-3 adet sarımsak
  • Yeteri kadar tuz
  • 2 litre içme suyu

  Üzeri İçin

  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 2-3 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane

  Köfteli Yoğurt ÇorbasıKöfteli Yoğurt Çorbası Hazırlanışı

  Köfteli yoğurt çorbası hazırlığımıza ilk olarak çorbamızın köftelerini hazırlayarak başlayalım. Karıştırma kabımıza öncelikle yarım kg köfteyi aldıktan sonra üzerine 1 adet yumurta sarısı, 1 adet rendenin iri gözü ile rendelenmiş kuru soğan ve 2-3 diş sarımsağı rendeleyelim. Ardından ufalanmış 1-2dilim bayat ekmek içi, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı pul biber, 1 çay kaşığı kimyon ve yeteri kadar tuz ilave ederek köftelik harcımızı yoğurmaya başlayalım. Ardından iyice yoğrularak kıvam alan harcımızdan misket iriliğinde parçalar kopartarak avuç içimizde yuvarlayıp misket köfteler elde edelim. Tüm köfte harcını bitirinceye kadar aynı işlemleri tekrarlayarak köftelerimizi tamamlayalım.

  Daha sonra çorbamızı hazırlamak için çorba tenceremize yaklaşık 2 litre su ilave ederek ocağa alıp kaynamaya bırakalım. Su kaynadıktan sonra içine önceden haşlanmış 1 kase nohut ve hazırladığımız misket köfteleri ilave ederek 5-6 dakika kaynattıktan sonra ocağımızın altını kapatalım. Ardından çorbamızın terbiyesini hazırlamak için geniş bir kabın içine 500 gr süzme yoğurt, 1 adet yumurta sarısı, yarım çay bardağı pirinç ve 1 çorba kaşığı un ilave edelim. Ardından tüm malzemeyi pürüzüz bir kıvam alıncaya kadar bir çırpma teli yardımıyla iyice çırparak harmanladıktan sonra ılımaya bıraktığımız köfteli sudan terbiyenin üzerine 1 kepçe yardımıyla alarak yoğurtlu terbiyeli ılıtarak iyice açalım. Hazır hale gelen terbiyeyi yavaş yavaş çorba tenceremizi köfte ve nohutların üzerine dökerek çorba kaynayıncaya kadar sürekli karıştıralım. Kaynamakta olan köfteli çorbamızı 5-6 dakika kadar kaynattıktan sonra tencereyi ocaktan alalım.

  Son hazırlık olarak çorbamızın sosunu hazırlamak için ufak bir tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı, 2-3 çorba kaşığı kadar sıvı yağ ilave ederek yağların eriyerek kızmasını sağladıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı kuru nane ilave ederek kızgın naneli yağı hazır hale gelen çorbamızın üzerine dökelim. Köfteli yoğurt çorbamız artık servise hazır sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...

  ]]>
  Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/yogurt.html Sun, 11 Nov 2018 19:07:52 +0000 Yoğurt,  besin değeri yüksek olan laktik asit fermantasyonu sonucunda oluşan bir süt ürünüdür. Tarihsel açıdan bakıldığında yaklaşık altı bin yıldır yoğurt üretilmektedir. Yüksek oranda kalsiyum içerir. İçerisinde B2 Yoğurt,  besin değeri yüksek olan laktik asit fermantasyonu sonucunda oluşan bir süt ürünüdür. Tarihsel açıdan bakıldığında yaklaşık altı bin yıldır yoğurt üretilmektedir. Yüksek oranda kalsiyum içerir. İçerisinde B2, B12, B6 gibi vitaminler ve protein bulunur. Dünya da tüketimi çok yaygın olan bir besindir. Yoğurt bir çok yemek de mezede kullanılan bir besindir. Yemeklerin yanına yapılan mezelerin çoğunda yoğurt kullanılır. Yoğurt çorbaları, yoğurt ile yapılan mezeler çok lezzetli ve herkes tarafından tüketilir. Yoğurt iskenderin yanında olmazsa olmazdır. Ali nazik kebabı yoğurtsuz olmaz. Yine Türk sofralarının vazgeçilmezi olan cacık yoğurt ile yapılır. Milli içeceğimiz olan ayran yine yoğurttan elde edilir. Yoğurt ile tatlılar pastalarda sıklıkla yapılır. Hayatımızda olmazsa olmazlardan biridir yoğurt. Yerini doldurabilecek başka bir besin olduğunu düşünmüyorum. Protein bakımından da zengin olduğu için özellikle kadınların osteoporoza karşı günde bir kase yoğurt tüketmeleri gerekir. Yoğurt mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir besindir. Sindirimi düzenler, vitamin ve minerallere, kilo vermeye, kan basıncının düzenlenmesine faydası olur. Grip ve soğuk algınlığına karşı düzenli yiyerek bağışıklığınızı kuvvetlendirir. Yoğurdun bir çok faydası vardır. Bunları tek tek inceleyelim.

  Yoğurt
  Yoğurdun faydaları, 
   
  Osteoporoz, kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemik yoğunluğunun korunmasında ve hastalığın gelişiminin yavaşlamasında etkilidir. Osteoporoz da beslenme listelerinde ilk sıralarda yer alır yoğurt. Tabi ev yapımı doğal yoğurt tercih edilmelidir.

  Hipertansiyon, yağsız yoğurt tüketen kişilerin yüksek tansiyon hastalığına yakalanma riski yemeyenlere göre yüzde otuz daha azdır. 

  Sindirim, bağırsaklardaki gıdaların dindirilmesinler ve kabızlık sıkıntısının azalmasını sağlar. 

  Kolon kanseri, yoğurt sindirimi kolaylaştırdığı için kolon kanserine karşı koruma amaçlı önerilen gıdaların başında gelir. Özellikle erkeklerde kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. 

  Ülseratif kolit, yoğurt ülseratif kolit hastalığın belirtilerini azaltır. Bakterilerin çoğalmasını engeller.

  Enfeksiyonlar, enfeksiyonlara karşı etkilidir. Gribe yakalanma riskini azaltır.
  ]]>
  Yoğurt Nasıl Mayalanır https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-nasil-mayalanir.html Sun, 11 Nov 2018 22:58:54 +0000 Yoğurt nasıl mayalanır, yoğurt girmeyen ev yoktur sanırız. Son zamanlarda yoğurdun evde mayalanması oldukça revaçta. Bu nedenle hanımlar yoğurt ihtiyaçlarını görmek için, kendileri mayalamaya başladı. Genellikle herkes yoğu Yoğurt nasıl mayalanır, yoğurt girmeyen ev yoktur sanırız. Son zamanlarda yoğurdun evde mayalanması oldukça revaçta. Bu nedenle hanımlar yoğurt ihtiyaçlarını görmek için, kendileri mayalamaya başladı. Genellikle herkes yoğurt mayalamasını bilse de, her zaman tam kıvamını yakalayamıyorlar. Bu besin değeri yüksek olan besin maddesini hazır olarak ta alabilirsiniz. Ancak besleyiciği, doğallığı evde mayalanan yoğurda benzemez. Çünkü içine katkı maddesi koyuyorlar.

  Mayalama besinlere bazı özellikler kazandırıyor. Hem besinlerin daha uzun süre dayanmasını sağlıyor, hem de farklı bir lezzete ve aromaya sahip olmasını sağlıyor. Yoğurtta işte böyle bir besin. Sütün mayalanması ile elde ediliyor. Yoğurt mayalanmasında mayalanma sürecinin başlatılması için gerekli olan mikroorganizmalar tetikleyici kültürdür. Yoğurt fermantasyon işlemine tabi tutulan süt ürünüdür. Fermantasyon ise bildiğimiz mayalama işlemidir.

  Yoğurt probiyotik özelliklere sahip olan bir besindir. Bunun anlamı yaşam içindir. Sağlığımız için faydalı olan bakteriler bu şekilde tanımlanır. Yoğurt yapımında kullanılır. Özellikle ishal ve kabızlıkta, ülser ve kanser için, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu mikroorganizmalara vücuda girince, kalın bağırsağa gelene kadarki süreçte safra tuzu, mide asidi ve protein sindiren enzimlere karşı dirençlidir. Kalın bağırsakta ise, dokuya tutunarak sağlığı destekleyen moleküller üretirler. Bu nedenle yoğurdun çok sağlıklı bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar hazır alsanız da, evde yoğurt mayalama işlemini herkes bilmeli ve yapmalıdır. Katkı maddesi olmadan sağlıklı yoğurt tüketmeliyiz. Temel besin maddesi olarak kabul edilen bu yiyeceğin, daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için katkı maddeleri içerenini almak yerine evinizde kendiniz yapın. Şimdi sizlerle yoğurt nasıl mayalanır bunu öğrenelim, bildiklerimizi tazeleyelim.

  Yoğurt Nasıl Mayalanır
  Yoğurt mayalama

  Madem evde yoğurt mayalayacağız, malzemelerimizi de doğal olanlardan tercih edelim. Yoğurt mayalama için uzun ömürlü olan sütleri ve yoğurdu tercih etmeyin. Mümkünse köy sütünü ve yoğurdunu kullanmaya çalışın. Bundan sonraki denemelerinizde zaten kendi mayaladığınız yoğurdu mayalama için kullanabilirsiniz. Önemli olan sütü her zaman bulabilmeniz.

  Yoğurt mayalama için kullanacağınız sütü kaynadıktan sonra ocakta 5 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Sütü kaynatma süreniz, kıvamının süzme yoğurt gibi koyu olmasını sağlayacak. Süt kaynadıkça buharlaşacaktır. Kaynattığınız sütü bir kenarda ılınıncaya kadar bekletin. Sütün sıcaklığını serçe parmağınızla kolaylıkla anlayabilirsiniz. Parmağınızı hafifçe yakacak, ancak acı duymayacaksınız. Bu derece yoğurt mayalamak için idealdir.

  Bu sırada oda sıcaklığında bekletilmiş yoğurdu bir kasede karıştırın. İçine tatlı kaşığıyla biraz kaynattığınız sütten koyarak iyice çırpın. Bu yoğurdu sütün içine tek yönde karıştırarak koyun. Yoğurt mayalama işleminde sütün cam ya da porselen kabın içinde bulunması tercih edilir. Daha sonra üzerini örterek, bunu 4 sat kadar ılık bir ortamda bekletin. Daha sonra yoğurt mayalanmış olacak. Bunu hemen buzdolabına koyarsanız, yoğurdun ekşimesini önlersiniz. Birde yoğurdu hemen tüketmeye başlamayın. En az 1 gün buzdolabında bekletin. Yoğurt bu şekilde yam kıvamını bulacaktır. Yoğurt mayalama işte bu kadar kolay. 
  ]]>
  Yoğurt Tatlısı https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-tatlisi.html Mon, 12 Nov 2018 05:39:37 +0000 Yoğurt tatlısı: Şerbetti tatlılar Türk mutfağında yerini çok uzun yıllar önce sarsılmaz bir şekilde sağlama almıştır. Neredeyse her gün mutlaka yediğimiz tatlıların içinde en hafifi ve en pratiklerinin başında yoğ Yoğurt tatlısı: Şerbetti tatlılar Türk mutfağında yerini çok uzun yıllar önce sarsılmaz bir şekilde sağlama almıştır. Neredeyse her gün mutlaka yediğimiz tatlıların içinde en hafifi ve en pratiklerinin başında yoğurt tatlısı gelmektedir. Ani gelen misafirler ve çalışan bayanlar için oldukça pratiktir. Kolaylıkla hazırlayıp servis yapmak mümkündür. Hem pratik hemde nasıl bu kadar lezzetli oluyor sorusuna cevap enfes şerbeti ve çıtır çıtır irmiğidir sanırım. Çalışan bir bayan için tam bir kolaylıktır işten yorgun geliyorsunuz ve misafiriniz gelecek fazla vaktinizde yok son yarım saatte bile hazırlayabilirsiniz. Yapımı 5 dk pişimi 20 dk şerbeti 5 dk yarım saatte hazır tatlı. Eşimin işinden dolayı 3 yıl Eskişehir'de bulundum. Orada çok tatlı bir ablam vardı benim telaşımı görmüş misafirim gelecek dur telaş yapma ben tatlı alır gelirim dedi gitti yarım saat bilemedin kırk dk sonra elinde bir tepsiyle geldi ama sıcak hala baktım bu tatlı. Bende nasıl şaşırıyorum nasıl bu kadar kısa sürede yaptı diye meğerse yoğurt tatlısı şerbetli tatlılar arasında en kolayı imiş. Yapımı ne kadar kolay ise lezzeti de bir o kadar güzel olan bu tatlı ramazan da iftar sofralarının da baş tacı olabilecek kadar hafif bir tatlıdır. Üstelik kabul günlerinizde beş çaylarında yemekli ve çaya gelecek misafirleriniz keyifle yapıp servis edebilirsiniz. Denediğinizde bana hak vereceğinizi düşündüğüm yoğur tatlısının tarifini sizlerle paylaşıyorum umarım dener ve beğenirsiniz.

  Yoğurt Tatlısı
  Yoğurt tatlısı için gerekli malzemeler:
  • 3 Adet yumurta,
  • 1 Çay bardağı toz şeker,
  • 1 su bardağı irmik,
  • 1 su bardağı yoğurt,
  • 1 limon kabuğu rendesi.
  • 1 kahve fincanı sıvı yağ,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • 1 paket vanilya,
  • 2 su bardağı un,
  Şerbeti için gerekli malzemeler:
  • 4 su bardağı toz şeker,
  • 5 su bardağı su,
  • Yarım limon suyu,
  Hazırlanışı: Öncelikle 3 adet yumurta ve toz şekeri derin bir kaseye alıp şeker eriyip yumurta köpürünceye kadar çırpıyoruz ardından sıvı yağ, yoğurt, irmik limon rendesini ekleyip mikser ile çırpma işlemine devam ediyoruz. Son olarak ta un kabartma tozu ve vanilyayı elek yardımı ile eleyerek ilave ediyoruz. Bu işlem sayesinde tatlının keki daha iyi kabaracaktır. Mikser ile iyi ce çırptığımız malzemeleri dikdörtgen bir bor camı yağlayıp döküyoruz ardından önceden ısıttığımız 180 derece fırında 15- 20 dk pişiriyoruz. Tatlının keki pişer iken bir taraftan da şerbetini hazırlıyoruz. Şerbeti için küçük bir tencereye toz şekeri ve suyu koyup kısık ateşte 15 dk kaynatıyoruz. Şerbet istenilen kıvama gelince limonu sıkıp bir taşım daha kaynatıyoruz. Ocaktan indirdiğimiz şerbeti bir kenara koyup biraz soğumasını sağlıyoruz. Tatlının keki ve şerbeti de aynı oranda ılık olması lazım. İkisi de ılındığında şerbeti tatlının üzerine gezdiriyoruz. Tatlı soğuyunca dilimleyip Hindistan cevizi ile servis yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiye olsun.
  ]]>
  Kolay Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/kolay-yogurt-corbasi.html Mon, 12 Nov 2018 15:17:36 +0000 Kolay yoğurt çorbası, yapımı ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, yoğurt çorbasının çocuklarımız ve bizim için sağlıklı bir çorba olduğunu belirtmemiz gerekir. Yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum sebebiyle kemiklerim Kolay yoğurt çorbası, yapımı ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, yoğurt çorbasının çocuklarımız ve bizim için sağlıklı bir çorba olduğunu belirtmemiz gerekir. Yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum sebebiyle kemiklerimizi kuvvetlendirirken, bağışıklık sistemimiz de kuvvet kazanır. Kolay yoğurt çorbası en az haftada bir kez yapmamız faydalı ve sağlıklı olacaktır. Yapımı da oldukça kolay bir tariftir. Kolay yoğurt çorbası için gerekli olan malzemeler şöyledir:

  Malzemeler

  • 1 kilo yoğurt 
  • 1 adet yumurta 
  • 2 yemek kaşığı un 
  • 1 su bardağı yarma 
  • Aldığı kadar su
  • Tuz 
  • 1 adet tavuk bulyon 
  • Bir çay bardağı sıvı yağ 
  • 1 yemek kaşığı nane
  Kolay Yoğurt Çorbası
  Yapılışı: Kolay yoğurt çorbası yapımına başlayabiliriz. Öncelikle düdüklüde yarmayı on dakika pişirelim. Bir tencereye yoğurdu ve bir yumurtayı ekleyip, iyice karıştıralım. Daha sonra un ve tuzuda ilave edip karıştırmaya devam edelim. Topaklanma kalmayana kadar bu işleme devam edelim. Sonra göz kararı suyuda ilave ederek; tencereyi ateşe koyalım.  Yavaş yavaş karıştırarak pişirme işlemine devam edelim. Sürekli karıştırmaya devam etmek zorundayız. Karıştırma işlemini bırakır isek, çorbada kesilme meydana gelir. Yavaş yavaş karıştırdığımız çorbamıza yarma ilave edip, karıştırmaya devam edelim. Daha sonraki işlemde ise tavuk bulyonu ekleyip iyice karıştırmaya devam edelim. Çorbamız kaynamaya başlayınca karıştırma işlemini bırakabiliriz. Bir kenarda çorbamız kaynar iken, diğer tarafta bir tavaya sıvıyağı naneyi de ekleyip; iyice yakarız. İyice karıştırıp yaptığımız naneyi çorbaya ekleyip,beş dakika kadar pişiririz. Kolay yoğurt çorbası hazır olunca, ocaktan alıp, servise hazır hale getiririz. Afiyet olsun...
  ]]>
  Yoğurt Ve Karbonat Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-ve-karbonat-maskesi.html Tue, 13 Nov 2018 14:48:33 +0000 Yoğurt Ve Karbonat Maskesi, cildi hassas olmayan her cilt yapısına uygun olan kişiler kullanabilir. Tüm insanlar açısından ciltleri çok önemlidir bu yüzden hafta da bir uygulanması uygundur aksi taktirde cilt bozulabilir ve aşın Yoğurt Ve Karbonat Maskesi, cildi hassas olmayan her cilt yapısına uygun olan kişiler kullanabilir. Tüm insanlar açısından ciltleri çok önemlidir bu yüzden hafta da bir uygulanması uygundur aksi taktirde cilt bozulabilir ve aşınabilir. Ciltte sivilce veya da yara var ise üzerine uygulamayınız canınız yanabilir. 

  Yoğurt Ve Karbonat Maskesi İçin Gereken Malzemeler
  • Bir çay kaşığı karbonat
  • Bir tatlı kaşığı dolu şekilde yoğurt
  Yoğurt Ve Karbonat MaskesiYoğurt Ve Karbonat Maskesi Yapılışı Ve Uygulanışı

  Küçük bir kase içerisine yoğurdu ve karbonatı dökün daha sonra iyice krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Ahşap spatula veya fırça ardımı ile cilde uygulayın fakat göz çevresine değmemesine özen gösterin aksi halde yan etki yapabilir. Bekleme süresi en fazla 30  dakika kadardır. Zaman doldu ise yüzünüzü ılık su ile yıkayın daha sonra nemlendirici yardımı ile masaj yapın.
  ]]>
  Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-tatlisi-nasil-yapilir.html Wed, 14 Nov 2018 13:34:30 +0000 Yoğurt tatlısı nasıl yapılır, konusu özellikle değişik tatlar denemeyi sevenler için ideal tariflerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yoğurt tatlısı her ne kadar basit gibi görünen bir tarif olsa da bazı noktalara dikkat Yoğurt tatlısı nasıl yapılır, konusu özellikle değişik tatlar denemeyi sevenler için ideal tariflerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yoğurt tatlısı her ne kadar basit gibi görünen bir tarif olsa da bazı noktalara dikkat etmediğinizde dilediğiniz tadı yakalayabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu yüzden size vereceğimiz tarife uygun olarak yapmanız yararınıza olacaktır. Özellikle malzemeleri karıştırırken belirttiğimiz sırayla yapmamanız durumunda topak topak olma gibi bir risk alabilmeniz mümkün olacaktır.

  Yoğurt Tatlısı Malzemeleri

  Keki için;
  • 3 yumurta
  • 3 çay bardağı yoğurt
  • 3 çay bardağı un
  • 3 çay bardağı irmik
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 paket vanilya
  Şerbeti için;
  • 4 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1/4 limon
  Yoğurt Tatlısı Yapılışı

  Bu tatlıyı yaparken ilk olarak kekimizi hazırlıyoruz. Bunun için de ilk dikkat etmemiz gereken konu kek için hazırladığımız malzemelerden yumurta ve şekeri karıştırma kabının içine alıp köpürene kadar karıştırmak olacaktır. Şekeri iyice karıştırmadığınız ve erimesini sağlamadığınız sürece tatlıyı yerken ağzınıza kütür kütür şeker gelecektir. Şeker ve yumurtayı köpürtene kadar karıştırdıktan sonra yoğurdu ve sıvı yağı ekleyip tekrar iyice çırpıyoruz. Daha sonra eleyerek unu ekliyoruz. İrmik, vanilya ve kabartma tozunu da ekledikten sonra mikserin düşük ayarında iyice karıştırıyoruz. Daha sonra yağladığımız borcama çok hafif un serpiştirerek yoğurt tatlısı için hazırladığımız kek hamurumuzu döküyoruz ve önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında tatlı hamurumuzun altı ve üstü kızarana dek pişiriyoruz. 

  Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır
  Kekimiz pişerken şerbetimizi hazırlıyoruz. Bunun için önce şekeri bir tencereye alıp biraz kavuruyoruz ve suyu ekliyoruz. Bir taşım kaynattığımız şekerli suyun içine limonu da sıktıktan sonra bir taşım daha kaynatıp altını kapatıyoruz ve soğuması için bırakıyoruz. Şerbet soğuduktan sonra fırından yeni çıkardığımız tatlıyı dilimleyerek soğuk şerbeti her yere eşit dağılacak şekilde döküyoruz. Tatlı şerbeti iyice çektikten sonra dilerseniz üzerine hindistan cevizi ya da dövülmüş antep fıstığı tozu serpiştirerek servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun
  ]]>
  İrmiksiz Yoğurt Tatlısı Tarifi https://www.yogurt.gen.tr/irmiksiz-yogurt-tatlisi-tarifi.html Wed, 14 Nov 2018 20:47:54 +0000 İrmiksiz yoğurt tatlısı, yapılabilecek en güzel tatlılardan biridir. Oldukça lezzetli olan bu tatlı bazı insanlara ağır gelse bile oldukça güzel bir tatlıdır. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bu tatlıyı sizlerde İrmiksiz yoğurt tatlısı, yapılabilecek en güzel tatlılardan biridir. Oldukça lezzetli olan bu tatlı bazı insanlara ağır gelse bile oldukça güzel bir tatlıdır. Birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bu tatlıyı sizlerde evlerinizde yaparak afiyetle yiyebilirsiniz. Eğer şeker yönünden bu tatlının sizlere ağır geleceğini düşünüyorsanız yapılışı sırasında kullanılan şeker seviyesini azaltabilirsiniz. Bu şekilde çok daha büyük lezzetler elde edebilirsiniz. İrmiksiz yoğurt tatlısı içerisinde kullanılacak malzemeleri hamur için ve şerbet için olmak üzere iki farkı grupta yer alacağız. İrmiksiz yoğurt tatlısı içerisinde isteğinize bağlı olarak sıvı yağ yerine tere yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede çok daha fazla lezzet elde edebilirsiniz. İrmiksiz yoğurt tatlısı yapılışı sırasında dikkat edilecek bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biri tatlınız fırında pişerken kesinlikle fırının kapağı açılmamalıdır. eğer pastanızın pişip pişmediğine bakmak istiyorsanız bu eylemi, fırının camından bakarak yapabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise yapılış aşamasında tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra un eklendiği zaman kesinlikle kişinin un eklemesi sonrasında karıştırılmaması gerekmektedir. Aksi durumda malzemelerin kıvamı bozulmaya başlayacaktır. Son olarak irmiksiz yoğurt tatlısı üzerinde dikkat edilmesi gereken önemli unsur ise şerbetin kullanılması içi şerbetin ılık olması gerekmektedir. Aksi durumda yaptığınız tatlı hamurlaşabilir. Şimdi gerekli olan malzemelerden bahsederek tatlının yapılışına geçebiliriz. 

  İrmiksiz yoğurt tatlısı için gerekli malzemeler,
  • Üç adet yumurta
  • Üç yemek kaşığı sıvı yağ ya da tere yağı,
  • İki su bardağı buğday unu,
  • Yarım limon kabuğu,
  • Bir su bardağı cıvık yoğurt,
  • Bir adet kabartma tozu,
  • Bir çay bardağı toz şeker
  • Bir su bardağı ılık su
  Bu malzemelerin yanı sıra irmiksiz yoğurt tatlısı yapılışı sonrasında tatlının üzerinde kullanmak için şerbet malzemeleri gerekmektedir. Bunun için şu malzemelere ihtiyacınız vardır.
  • Üç su bardağı kadar toz şeker,
  • Üç su bardağı kadar su,
  • Yarım limon suyu,
  İrmiksiz yoğurt tatlısı yapılışı,

  Tatlının yapılışına geçmeden önce tatlının şerbetini hazırlayarak bu şerbetin tatlının pişmesi sonrasında ılık bir hale gelmiş olmasını sağlayalım. Bunun için şerbet malzemeleri içerisinde bahsettiğimiz kadar suyu bir tencereye ekleyerek içerisine şekeri ekleyelim. Bu şekilde şerbeti ocağa koyalım ve kaynamaya başladığında içerisine limon suyunu ilave edelim. Limon eklendikten sonra 5 dakika kaynatılarak ocaktan alınmalıdır. 

  İrmiksiz Yoğurt Tatlısı Tarifi
  İkinci aşamaya geçer geçmez fırının önceden ısınması için ağzını kapatarak 180 dereceye ısınmasını sağlayalım. Daha sonra tatlının harcının yapılması amacı ile derin bir kap içerisine oda sıcaklığındaki yumurtayı kıralım ve üzerine malzemelerde bahsettiğimiz bir çay bardağı şekeri ekleyelim. Bu ekleme sonrasında en az 5 dakika kadar mikser yardımı ile çırpalım. Şeker tam olarak eridikten sonra içerisine yağı ve yoğurdu ekleyerek tekrar çırpmaya devam edelim.

  Yapmış olduğunuz bu karışım üzerine son olarak unu ve kabartma tozunu da ekleyerek çok az daha karıştırın. Daha önce de belirttiğimiz gibi kesinlikle çok fazla çırpmayın. Bu karışım üzerine limon kabuğu rendesini ekledikten sonra son kez daha karıştırarak işlemi sonlandıralım. Yapmış olduğunuz bu irmiksiz yoğurt tatlısı hamuru, bor cam üzerine ekleyerek fırına verelim. Bu şekilde fırın canımı açmadan keki tam olarak kızartın. Kek tam olarak kızardıktan sonra keki çıkarın ve hemen dilimlere ayırın. Kek sıcakken hemen kekin üzerine bir su bardağı ılık suyu gezdirerek dökün. 

  Suyun ardından hemen ılık bir]]> Zayıflatan Yoğurt Kürü https://www.yogurt.gen.tr/zayiflatan-yogurt-kuru.html Thu, 15 Nov 2018 05:57:59 +0000 Zayıflatan Yoğurt Kürü, Besin değeri yüksek, süt ürünü olan yoğurt bir çok kullanım alanı içerisinde en bilinen özelliği diyet listelerinin en vazgeçilmez üyesidir. Fakat gelin görün ki günümüz şartların Zayıflatan Yoğurt Kürü, Besin değeri yüksek, süt ürünü olan yoğurt bir çok kullanım alanı içerisinde en bilinen özelliği diyet listelerinin en vazgeçilmez üyesidir. Fakat gelin görün ki günümüz şartlarında sağlıklı, işlem görmemiş, taze süt bulmak çok zor. Bu nedenle özellikle diyet listesi uyumu sağlamak amacı ile sütüne ve süt üretimine güvendiğimiz yerden veya yerlerden alınması halinde daha iyi ve etkili sonuçlar alabileceğimizi unutmamalıyız. İçeriğindeki zengin besin değerleri, mineraller, vitaminler sayesinde diyet çerçevesi içerisinde tüketimi gerçekleştiğinde vücudumuzun zinde kalmasını, çok sayıda vitamin ve minerali bünyemize almasını, dolaşım ve sindirim sistemimizi düzenlemesinden dolayı özellikle diyet döneminde sıkça karşılaştığımız kabızlık probleminin çözümlenmesini ve hatta uyku düzenimizin oturması için yardımcı olmasını sağlamaktadır. Fakat tüm diyetlerde olduğu gibi listemizdeki besinler her ne kadar etkili olursa olsun, tek başlarına istenilen sonucu vermeyecektir. Muhakkak diyetimizle beraber günde en az 20-25 dakika spor faaliyetinde bulunmak zorundayız. Bu durum hem listemizi başarılı kılmakta hemde enerji yakımını hızlandırmaktadır. Çeşitli zayıflatan yoğurt kürleri arasında en etkili olan kürümüz; yarım adet limon suyu, 4 yemek kaşığı mümkünse ev yapımı olan yağsız veya yarım yağlı yoğurt ve 1,5 tatlı kaşığı pul biber ile hazırlanmaktadır.

  Temiz bir kase içerisine yarım adet limon suyumuzu aktarıyoruz. İçerisine doğal olduğundan emin olduğumuz yağsız veya yarım yağlı olan 4 yemek kaşığı yoğurdumuzu ekliyoruz ve son olarak 1,5 tatlı kaşığı organik pul biberimizi ekleyip tüm malzemeyi kase içerisinde karıştırıyoruz. Zayıflatan yoğurt kürümüzü gece yatmadan önce tüketiyoruz. Kürümüzü yedikten sonra kesinlikle su harici hiç bir besin tüketmeden yatıyoruz. Bu uygulamayı dilediğimiz kiloya ulaşana dek günde en az 20- 25 dakika spor eşliğinde uygulayabiliriz.

  Zayıflatan Yoğurt Kürü

  Yoğurt kürümüzün bir diğer hazırlanışı ise; yine yarım adet limon suyu, 3 yemek kaşığı ev yapımı yarım yağlı veya yağsız yoğurt, yarım şişe doğal maden suyu(sade soda) ve az miktarda zerdeçal ile hazırlanmaktadır. Karışımımızı bu kez orta boy cam veya porselen bir bardakta yapmak için ölçüleri rahatlıkla doldurabileceğimiz kapasitede cam veya porselen bir bardak içerisine yarım adet limon suyumuzu ekliyoruz. İçerisine 3 yemek kaşığı ev yapımı az yağlı veya yağsız olan yoğurdumuzu ekliyoruz. Karışımın üzerine az miktarda zerdeçalı ve doğal maden suyumuzu ekleyip özleşmesi için yavaş yavaş karıştırıyoruz. Bu karışımı sabah aç karnına kahvaltı öncesinde tüketiyoruz. Bu yoğurt kürümüzü sadece diyet halinde olanlar değil, sindirim problemi yaşayan herkes rahatlıkla ve güvenle tüketebilmektedir. Ayrıca içerisindeki zerdeçal, vücudumuzdaki ödemleri söktürerek hem dolaşım ve sindirim sistemimizi rahatlatır hemde şişkinliğimizi atmamıza yardımcı olur. İçerisindeki doğal maden suyu mineral bakımından zenginliği ile bildiğimiz sağlık açısından sıkça tüketmemiz gereken besin değeri yüksek bir içecek olduğu için sorunsuz şekilde hedeflenen duruma ulaşmamızı sağlayacaktır. Hamile bayanların uzman danışıklığı harici uygun olmayan diğer diyetler gibi yoğurt kürü tüketimi önerilmemektedir. 

  ]]>
  Nohutla Yoğurt Mayalama https://www.yogurt.gen.tr/nohutla-yogurt-mayalama.html Thu, 15 Nov 2018 13:03:54 +0000 Nohutla Yoğurt Mayalama; Nohutla yoğurt mayalamak oldukça kolay fakat baya zaman ve sabır isteyen bir iştir. Çünkü yalnızca bir kez mayalamak ile bitmiyor yoğurdun tam yoğurt olabilmesi için en az 5 kez mayalamadan geçmesi ger Nohutla Yoğurt Mayalama; Nohutla yoğurt mayalamak oldukça kolay fakat baya zaman ve sabır isteyen bir iştir. Çünkü yalnızca bir kez mayalamak ile bitmiyor yoğurdun tam yoğurt olabilmesi için en az 5 kez mayalamadan geçmesi gerekiyor. Bu sayede yoğurt nohut kokusundan da kurtulmuş mis gibi yoğurt elde edilmiş olunulur. Özellikle belirtmek gerekir ki sütün mutlaka taze süt olması gerekmektedir. Hazır süt ile yapılan ilk maya tutmayabilir. Normalde ilk mayalanan süt en az 12 saate mayalanmaz fakat bu işlemi nohutları kırarak 6 saatte düşürülebilir ve süt az olduğu için ne kadar sarılsa da yeterli olmaz. 

  Bütün mayalama işleminde fırından yararlanılabilir ve normal yoğurda  kavuştuktan sonra  temiz kalın olan bir bezi üstüne koyulur ve suyu  her çektiğinde bezi sıkıp bir daha yoğurdun üstüne koyulur. Bu sayede birde süzme yoğurt elde edilir. İstenirse bezin kenarını yoğurt kabından dışarıya sarkıtılıp altına büyük bir kase konulmalıdır. Bu sayede yoğurdun suyu kendiliğinden kaseye  süzülmüş olacaktır.  

  Nohutla yoğurt mayalamak için gerekli olan  malzemeler;

  • 20 adet kadar nohut.
  • taze süt (ilk aşama için bir su bardağı kadar süt  kullanılmalıdır).

  Nohut ile yoğurt mayalamanın yapılışı; 

  Nohutları hafif bir şeklide kırılır. 1 su bardağı süt kaynatılır ve yoğurt mayalama sıcaklığından biraz daha sıcak olduğu zaman (serçe parmağını sütün içerisine batırılmalı 14 saniye geçtikten sonra parmak yanıyor ise tamam anlamına gelmektedir)  sütün içerisine nohutlar atılıp karıştırılmalı üstünü kapak ile kapatılıp iyi bir şekilde sarılıp fırını 100 derecede 4 dakika ısıtıldıktan sonra kapatılır ve sarılan sütü öylece fırına koyun 6 saatin ardından fırından çıkartılıp mayalanmış olan yoğurdun içinden nohutlar çıkartılır ve buz dolabına kaldırılır. 

  Nohutla Yoğurt Mayalama

  2. aşaması için 1 su bardağı kadar sütü kaynatılmalı bu kez yalnızca mayalanmış olan yoğurttan iki kaşık yoğurdu iyi bir şekilde çırpılıp süte konulup karıştırılır aynı biçimde fırını 100 derecede 4 dakika kadar ısıtp kapatılır ve sarılmış olan sütü fırında 6 saat kadar mayalanmaya bırakılıp mayalanan yoğurdu  bir daha ki mayalama işlemi için buzdolabına kaldırılır. Yoğurt mayalama her defasında normal yoğurt mayalar gibi devam edecek yalnızca sütün oranını biraz daha çoğaltarak yapılır ve her defasında yapılan mayadan  2 çorba kaşığı kadar kullanılır.

  3.aşama için 1,5 su bardağı kadar süt kullanılır. 4. aşama için 2 su bardağı kadar süt kullanılır. 5. aşama için 2 su bardağı kadar süt kullanılır. 6. aşama için 1 litre kadar süt kullanılır. 7. aşama için ise 3 kilo kadar süt kullanılır her mayalama için 2 çorba kaşığı kadar maya kullanılır ve mayalanmasının ardından fırını 100 derece 4 dakika kadar ısıtıp kapatılır. Mayalayıp sarılan yoğurdu 4 saat kadar fırında bekletilir ve ilk mayalama olmadığı için yoğurt  daha çabuk bir şeklide mayalanır.

  Hem sağlıklı hemde fazla güzel bir yoğurt elde edilir. Demek ki eskiden böyle bir yoğurt yapmış şeklinde düşünülür. Bu arada ilk aşamalarda kullanılan yoğurtları kesinlikle atılmamalı onların hepsini bir  kaba alınıp ve yapılan hamur işlerinde kullanılır. Unutulmamalıdır ki hiş bir şeyi israf veya ziyan etmeğe gerek yoktur.

  ]]>
  Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-corbasi.html Thu, 15 Nov 2018 14:09:38 +0000 Yoğurt çorbası, kemik sağlığı açısından oldukça faydalı bir besin olan yoğurdun çorbası da ayrı bir lezzettir. Pirinç, yarma yada nohutla yapabileceğimiz yoğurt çorbası misafirlerimize ikram edebileceğiniz ve çocukları Yoğurt çorbası, kemik sağlığı açısından oldukça faydalı bir besin olan yoğurdun çorbası da ayrı bir lezzettir. Pirinç, yarma yada nohutla yapabileceğimiz yoğurt çorbası misafirlerimize ikram edebileceğiniz ve çocuklarımızın da severek yiyebileceği en lezzetli çorbalar arasındadır.

  Yoğurt Çorbası İçin Gerekli Malzemeler,
  • 1 kase yoğurt
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 1 yumurta
  • 2 kaşık un
  • 6 su bardağı su 
  • Tuz
  Sosu için: 
  • 2 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı nane
  Yoğurt ÇorbasıYoğurt Çorbası Yapılışı,

  Öncelikle bol su ile yıkadığımız pirinçleri küçük bir tencerede haşlayalım. Daha sonra ayrı bir tencerede yoğurt, yumurtayı ve suyu ocağa koymadan önce çırparak karıştıralım ve tuzunu da ilave ederek ocağın altını yakalım. Dibine tutmaması ve unun topaklanmaması için  kaynayana kadar sürekli karıştıralım. Çorbamız kaynamaya başladıktan sonra içerisine haşlanmış olan pirinçleri ilave edelim. Çorbamız kaynarken küçük bir tavada yağı, pul biberi ve naneyi kavuralım ve kaynayan çorbamızın içine ilave edelim.3-5 dakika daha kaynattıktan sonra servis yapalım.Afiyet olsun.
  ]]>
  Yoğurt Karbonat Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-karbonat-maskesi.html Thu, 15 Nov 2018 20:59:17 +0000 Yoğurt Karbonat Maskesi, karbonatın kendine özel renk açıcı etkisi ile yüzünüzde ya da cildinizde mevcut olan siyah noktaları, ciltte meydana gelen lekeler, güneşten kaynaklı olan lekeler, sivilce izleri, çiller ve renk tonu fark Yoğurt Karbonat Maskesi, karbonatın kendine özel renk açıcı etkisi ile yüzünüzde ya da cildinizde mevcut olan siyah noktaları, ciltte meydana gelen lekeler, güneşten kaynaklı olan lekeler, sivilce izleri, çiller ve renk tonu farklılığını yoğurt karbonat maskesi uygulayarak hafifletebilirsiniz. Yoğurt karbonat maskesini haftada bir defa yüzünüze uygulamak daha faydalıdır. bunun sebebi ise, cildinize haftada bir defa yerine bir kaç kez yoğurt karbonat maskesi uygulamanız cildinizi aşındırabilir. Özellikle cildi çok kuru olan ve hassas cilt yapısına sahip olan kişiler dışında diğer cilt tipleri kolaylıkla bu maskeyi uygulayabilir. Ayrıca yoğurt karbonat maskesi cildinizin üzerindeki ölü hücreleri temizleyerek daha beyaz ve pırıl pırıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Yoğurt Karbonat Maskesinin Faydaları
  • Yüzünüzdeki lekeleri hafifleterek daha canlı, parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Yoğurt karbonat maskesinin doğal bir peeling etkisi de bulunmaktadır.
  • Cildinizdeki siyah noktaların azalmasında oldukça etkilidir.
  • Cildinizde bulunan ölü hücreleri temizler ve cildi canlılık kazandırır ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.

  Yoğurt Karbonat Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat

  Yoğurt Karbonat Maskesinin Hazırlanarak Uygulanışı, öncelikle bir kasenin içerisine yoğurt ve karbonatı ekleyerek karıştıralım. Karıştırma sırasında hazırladığınız karışım kabararak tam bir krem şanti kıvamının da olacaktır. Hazırladığınız yoğurt karbonat maskesini sadece göz çevreniz ve dudak çevresi haricinde bütün yüzünüze kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Eğer bütün yüzünüze uygulamak istemiyorsanız yalnızca lekeli olan bölgeye yoğurt karbonat maskesini sürerek uygulayabilirsiniz. Özellikle hassas ve kuru cilt yapısı olan kişiler yoğurt karbonat maskesini yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında kısa sürede yüzlerine uygulamalıdırlar. Eğer cilt yapısı karma, normal ve yağlı cilt yapısı olan kişiler ise, yoğurt karbonat maskesini uyguladıktan sonra 30 dakika kadar beklemelidir. 30 dakika beklettiğiniz maske yüzünüzde kuruduktan sonra eliniz ile yavaş şekilde soyarak temizleyebilirsiniz. Ciltteki ölü hücreler ve siyah noktalar maskeyi soyma işlemi sırasında yüzünüzden arınacaktır. Son işlem olarak maskeden kalanları ılık su kullanarak ya da yüz jeli ile temizledikten sonra soğuk su kullanarak yüzünüze şoklama etkisi yapmalısınız. Çünkü temizlenerek açılmış olan gözenekleri soğuk su sıkılaştırır ve cildinizin diri görünmesinde yardımcı olmaktadır. 

  Yoğurt Karbonat Maskesi

  Yoğurt Karbonat Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı mısır unu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat

  Yoğurt Karbonat Maskesinin Hazırlanması ve Uygulanması, küçük bir kabın içerisinde mısır unu, yoğurt ve karbonat eklenerek karıştırılır. Daha sonra cildinizi temizleyerek maskeyi ince tabaka şeklinde sürerek uygulayın. Yaklaşık 5 dakika sonra maske yüzünüzde kuruduktan sonra elinize mısır unu alın ve peeling etkisini yaratmak için yüzünüze sürerek maskeyi temizleyin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin ve en son soğuk su ile şoklama yapın. Yoğurt karbonat maskesini düzenli olarak haftada bir defa cildinize uygulayabilirsiniz.

   

  ]]>
  Yoğurt Limon Pul Biber https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-limon-pul-biber.html Fri, 16 Nov 2018 16:09:41 +0000 Yoğurt limon pul biber, tarifini vermeden önce; bu tarifi hangi sebeple kullanıldığından  bahsetmekte fayda vardır. Öncelikli olarak fazla kilolardan kurtulmak  için kullandığımız tariflerin başında gelir. Bu üçlü fazla ya Yoğurt limon pul biber, tarifini vermeden önce; bu tarifi hangi sebeple kullanıldığından  bahsetmekte fayda vardır. Öncelikli olarak fazla kilolardan kurtulmak  için kullandığımız tariflerin başında gelir. Bu üçlü fazla yağlarınızdan ve fazla kilolardan  kurtulmanızı sağlaya bilir. 
  Zamanla vücudumuzda yer eden fazla kilolarımızı ve  yakamadığımız yağların birikmesi sonucu ,beden yapımızda inanılmaz değişmeler meydana gelir. Böyle olduğu için ise genişlemeler oluşur. Artık bedenimiz gerekli bir şekilde işlevini getiremez bir duruma gelir. Bu sebeple de aşırı kilo almaya başlarız. Vücuda giren besinleri yakamaz, yakamadığımız içinde depo ederiz. Böyle olunca kilomuz günden güne artar,gider. Artık dönülmez yollara girmiş oluruz. 
  Öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenmek zorundayız. Daha da önemlisi yediğimiz, içtiğimiz ne varsa daha dikkatli tüketmeliyiz. Şekerli gıdalardan tatlı, çikolata, baklava, hazır içeceklerden uzak kalmalıyız. Sağlığımız açısından tehdit edici bu  hazır gıdalar sorunların başında gelir.
  Gazlı içeceklerden ve meşrubatlardan da uzak durmamız sağlığımız açısından faydalı olacaktır. Her gün düzenli ve dengeli beslenerek aldığımız fazla kilolardan yavaş yavaş kurtulabiliriz. Sebze ve meyve tüketerek ara öğünlerde atıştırmalıklar yaparak; şekeri dengede tutarız. Ayrıca kilo vermek için yardımcı gıdalara başvurabiliriz. İşte bunlardan bazıları da yoğurt, limon, pul biber üçlüsüdür.

  Yoğurt Limon Pul Biber
  Yoğurt limon pul biber tarifi

  Yoğurt, limon, pul biber yağ yakımı ile ünlü bir tariftir. Her akşam yatmadan önce saat 10 civarında bir kasenin içerisine; yoğurdu, yarım limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı pul biberi koyarak, güzelce karıştıralım. Bu karışımı yavaş yavaş yedikten sonra üzerine bir bardak ılık su içeriz. bunun üzerine yatana kadar başka hiçbir şey yeyip, içmeyiz. Yoğurt limon pul biber üçlüsünü her gün yatmadan önce yiyerek fazla yağlarımızdan kurtulabiliriz. Ancak bu tarife 15 gün boyunca aralıksız devam etmek zorundayız. Birkaç gün yeyip, sonra da bırakırsak beklediğimiz sonucu alamayız. Aralıksız iki hafta boyunca bu tarifi uygulayarak; özellikle göbek ve kalça etrafındaki fazla yağlarınızdan kurtulduğunuzu görebilirsiniz.  Çok faydalı bir tarif olan bu karışıma günlük hayatımızda da sürekli kullanarak uygulayabiliriz. Ancak midesinde problem yaşayanlar bu tarife pul biber eklemeye bilir. Eğer midenizde problem yoksa pul biberi koyup tüketmenin faydasını daha fazla görürsünüz. Pul biberin metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır. Bu sebeple pul biber atmamız faydanıza olacaktır. Sağlığımıza dikkat etmek için ve form tutabilmek için, bu tarifi her gün uygulayalım. 
  ]]>
  Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı Zararları https://www.yogurt.gen.tr/zencefil-zerdecal-tarcin-yogurt-karisimi-zararlari.html Fri, 16 Nov 2018 18:38:02 +0000 Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Yoğurt Karışımı Zararları konusuna değinmeden önce öncelikle yoğurdun tek başına tüketildiğinde bile yağların %81'ini erittiği ve bu güzel ürünün zencefilin içinde bulunan yakıcı ö Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Yoğurt Karışımı Zararları konusuna değinmeden önce öncelikle yoğurdun tek başına tüketildiğinde bile yağların %81'ini erittiği ve bu güzel ürünün zencefilin içinde bulunan yakıcı özelliği ve zerdeçalın da vücuttaki ödemi sorunsuz şekilde atmasıyla birleştiği zaman mükemmel bir zayıflama kürü olduğunu bilimsel araştırmaların olumlu sonuçları eşliğinde söyleyebiliriz.

  Zerdeçal hafızayı güçlendirmede etkili en faydalı baharatlar arasında yer almaktadır. Vücuttaki ödemi atmakta en kolay ve ne en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Zencefil ise yağları direk yakan etkili bir baharattır. Zayıflamak isteyenlerin metabolizmayı çalıştırıcı özelliği sayesinde kolaylıkla tercih edebilecekleri bu baharat özellikle göbek yağlarını eritmekte ve etkili biçimde kilo vermeyi sağlamaktadır. Tarçın hem şeker hastaları için etkili bir şeker dengeleyici hem de kilo vermek isteyenlerin tatlı krizlerine karşılık doygunluk hissi veren etkili bir baharattır. Yoğurt ise protein kaynağı olmasının yanında kalorisi oldukça az olan bir yiyecek türü olduğundan diyet yapanların menülerinden eksik etmedikleri besin türüdür. Zayıflamada etkili bu üç çeşidi bir arada birleştirildiğinde hazırlanan kür ise oldukça etkili ve kullanmaya başladığınız ilk günden itibaren etkisini üst düzeyde görebileceğiniz bir kül elde etmiş olursunuz.

  Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı Zararları

  Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Yoğurt Karışımının Hazırlanması

  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 4-5 yemek kaşığı yağsız yoğurt
  • 1 çay kaşığı zencefil tozu
  • 1 çay kaşığı toz tarçın

  Zayıflatan Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Yoğurt Karışımı İksirinin Hazırlanışı

  Light yoğurt şeklinde marketlerde pek çok çeşidi satılan yoğurttan alarak 4-5 kaşık kullanabileceğiniz yoğurda tüm malzemeleri ekleyerek karıştırın. Tarçın ve zeytin yağını küre eklemeyebilirsiniz fakat kürün içinde mutlaka zencefil ve zerdeçal bir arada olmak zorundadır. Hazırlanan bu kürü sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden 1-2 saat önce aç karnına tüketerek yemelisiniz.

  Zayıflamaya bu kadar etkili kürün zararlarından bahsedecek olursak; 

  Özellikle astım hastaları, baharat türlerine karşı alerjisi olan insanlar, hamileler ve gebelik şüphesi bulunan kişilerin kürü uygulamaması tavsiye edilmektedir. Emziren anneler de herhangi bir zarar çıkabileceği ihtimaline karşılık kullanması tavsiye edilmemektedir. Hazırlanan kür her öğün için ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Öğünü 3'e bölerek hazırlamanıza gerek yoktur. Zencefil ve zerdeçallı bu kürü uygularken haftada 2 gün koşuluyla 3-4 gün ara vererek uygulamalısınız. Ayrıca kürü uygularken sadece hazırladığınız zerdeçallı, zencefilli yoğurt karışımını tüketirken günlük tükettiğiniz yemek miktarlarına da dikkat etmelisiniz.

  ]]>
  Yarmalı Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/yarmali-yogurt-corbasi.html Fri, 16 Nov 2018 21:02:06 +0000 Yarmalı yoğurt çorbası, Ülkemizde buğdayın önemi yıllardan beri ileri gelen, en önemli besin kaynağıdır. Buğdayın  kullanma koşullarına göre insan sağlığına faydaları değişir. Eskiden bu zamana kadar  süren buğday Yarmalı yoğurt çorbası, Ülkemizde buğdayın önemi yıllardan beri ileri gelen, en önemli besin kaynağıdır. Buğdayın  kullanma koşullarına göre insan sağlığına faydaları değişir. Eskiden bu zamana kadar  süren buğdayın, şimdilerde birçok farklı tatlarla bizlerin karşısına çıkmaktadır. Buğday fazla işlem görmediği vakit daha faydalı olur. Kepekli gıdalar arasında yer alan buğdayın, sağlık açısından insan vücuduna büyük rolü vardır. Buğday çok besleyici ve yaygın bir tahıldır karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Sağlık  açısından vazgeçilmez olan lifli  gıdalardandır.  Buğdayın kepekli olanı vücuda  daha fayda gösterir.

  Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bu da genellikle un yapımında kullanılır fakat buğdayın biraz öğütülüp  yarma yapıldığı da görülmektedir.  Yarmadan da çok  enfes çorbalar ve pilavlar yapılmaktadır. Buğdayın son derecede cilt sağlığına katkısı bulunmaktadır.  İşlenmemiş tahıllar,  gıdalar cilt sağlığı için neredeyse bütün maddeleri içerirler. Buğdayın  içerisinde selenyum  minerali olduğu için cildin beslenmesini sağlar. Cilt  sağlığına oldukça faydalı olan buğdayın da aynı zamanda cildi güneş  ışınlarından korur. Buğdayın  cilt sağlığı için yanında cilt sağlığının yanında, saç sağlığı için de çok faydalıdır.

  Saç sağlığını  koruyan mineral ve bileşenler açısından oldukça zengindir.  Buğdaydaki  çinko vitamini saçlara sağlıklı bir görünüm sağlar. Buğdayda  yoğun miktarda lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemi için de faydalıdır. Buğdayın  aynı zamanda kalp sağlığına faydası var ve buğdayın göz  sağlığını korur. Kilo vermek isteyenlerin işlerini kolaylaştırır Çünkü Buğday kilo vermek isteyenlerin temel besinler arasındadır daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo  ve metabolizmayı teşvik eden yüksek miktarda liften  dolayı sindirim  sistemini kolaylaştırır. Özellikle kış aylarında sık sık çorbasını yaptığım yoğurtlu yarma çorbasını sizlerle paylaşmak isterim. Soğuk kış günlerinde içinizi sıcacık ısıtan ve çok lezzetli olan bu çorbayı yapmanızı isterim. 

  Yarmalı Yoğurt Çorbası
  Yarmalı yoğurt çorbası için gerekli olan  malzemeleri: 
  • 2 su bardağı yarma
  • 4 su bardağı yoğurt
  • yarım su bardağı nohut
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı nana
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 2 yemek kaşığı tereyağ 
  Yapılışı: 
  Öncelikle ilk yapılacak işlem yarmaları düdüklü  tencereye koyup yıkadıktan sonra içerisine bir litre kadar su koyarak yarmalarımızın haşlanmasını sağlayalım. Yaklaşık 15 dk kadar zaman süresinde haşlanması yeterli olacaktır. Daha sonra başka bir tencerede yoğurdu ve yumurtayı da ekleyerek karıştıralım. Daha kıvamlı olsun isterseniz de harcın içerisine bir kaşık un koyabilirsiniz. Haşlanan yarmaları da karıştırdığımız harcın içerisine  katalım ardından haşlanan nohutları ekleyelim ve suyunu göz kararı ayarladıktan sonra ocağa alalım ve kaynayana kadar karıştıralım. Aksi halde karıştırma yapmazsak çorbanın içerisindeki yoğurtta kesilmeler meydana gelir. Kaynamaya başlayan  çorbamızın altını kısarak, sos tenceresinde biz içerisine tereyağını ve naneyi koyarak kavuralım. Ardından salçasını ekleyelim ve çok az su katalım. Son olarak yaptığımız sosu, kaynayan çorbayla buluşturalım. Ve yarmalı yoğurtlu  çorbamız  servise hazırdır. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Tarçınlı Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/tarcinli-yogurt.html Sat, 17 Nov 2018 10:50:22 +0000 Tarçınlı Yoğurt, Tarçın, cildin yaşlanmasını önleyen, kan şekerini düzenleyen, sindirim sistemi dostu bir baharat türüdür. Kabuk ve toz olarak edinebileceğimiz tarçın, kullanım alanı çok yaygın olan baharat Tarçınlı Yoğurt, Tarçın, cildin yaşlanmasını önleyen, kan şekerini düzenleyen, sindirim sistemi dostu bir baharat türüdür. Kabuk ve toz olarak edinebileceğimiz tarçın, kullanım alanı çok yaygın olan baharat türleri arasında ilk beşte yer almaktadır.Diyet listelerimizde sıkça mevcut bulunan yoğurt, tarçın ile zenginleştirildiği taktirde diyet sırasında uzak durduğumuz ama bir okadarda özlediğimiz tatlı- çikolata isteğimizi tatmin edici özelliğe sahip olmaktadır. Ayrıca kan şekerini dengelediği için diyet döneminde zorlanmamamız ve kan şekerimizi dengelememiz için araştırmacılar ve uzmanlar tarçınlı yoğurdu özellikle öğün aralarında muhakkak tüketmemizi önerirler. Tarçınlı yoğurdu yiyerek tüketmemiz hali sadece diyet listelerinde ve diyet döneminde tüketilmesi ile sınırlı değildir. Belirli bir yaş sahibi olan kişiler cinsiyet ayırt etmeksizin tarçınlı yoğurdu çeşitli mide hazımsızlıkları, sindirim sorunları, kas ve kemik ağrıları için de tüketmektedirler. Taçının içerisinde bulunan zengin kalsiyum yoğur minerali ve vitamini ile birleştiği zaman inanılmaz bir etki ile kemik ve kemik bağlarının güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede gerek romatizmal ağrılar gerekse kassal sıkıntılar yaşayan kişiler tarçınlı yoğurt ile uyku sorunu çekmeden hızlı ve kesin çözüm bulmaktadırlar. Günde en az bir kase tarçınlı yoğurt tüketmemiz gerektiğinin bir diğer sebebi ise cilti güzelliğine verdiğimiz önemdir. Cildimizin daha gergin daha parlak ve daha kusursuz olması için uyumadan önce muhakkak bir kase ev yapımı yoğurdumuzun içerisine 1 tatlı kaşışı toz tarçın ilave edip tüketmemiz yeterlidir. Tarçın baharatının içerisindeki antioksidanlar yoğurt ile birleşerek güçlenirier ve vücuda alındığı anda dolaşım sistemimizin yardımı ile ciltte sorun yaratan mikroorganizmalarla savaşarak daha genç bir cilde sahip olmamız için bize büyük destek ve kolaylık sağlarlar. Antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği fazla olan tarçın baharatı yoğurt ile beraber alımında ciltteki bakterileri temizleyerek günümüzde halen yaygın olan sivilce sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Tarçınlı Yoğurt

  Bazı uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya ve bu araştırma sonuçlarına göre tarçınlı yoğurt tüketimi zihinsel kuvveti arttırdığı için Alzheimer hastalığını baskılamakta olduğunu ortaya koymuşlardır. Soğuk algınlığı ve nezle için doğal bir çözüm istendiği taktirde tarçınlı yoğurt ikilisinin eşsiz karışımına yarım adet elma rendesi ve yarım adet portakal suyu eklememiz yeterli olacaktır.
  Antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği yoğun olan tarçınlı yoğurt, bedensel dezenfektasyon sağlıyarak vücudumuzu birçok mantar hücresinden, zararlı bakterilerden arındırarak olası hastalıkların önüne geçmektedir. Bu nedenle günde 1 kez tarçınlı yoğurt tüketmemiz için hiç bir neden kalmamaktadır.

  ]]>
  Bebeklere Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/bebeklere-yogurt-corbasi.html Sat, 17 Nov 2018 11:12:59 +0000 Bebeklere yoğurt çorbası tüm annelerin bebeklerinin 6. ayına gelmesi ile birlikte hazırladıkları besleyici ve doyurucu çorbalar arasında yer alıyor. Çocuğunuzun doymaması gibi bir sıkıntı yaşama riskini de ortadan kaldırman Bebeklere yoğurt çorbası tüm annelerin bebeklerinin 6. ayına gelmesi ile birlikte hazırladıkları besleyici ve doyurucu çorbalar arasında yer alıyor. Çocuğunuzun doymaması gibi bir sıkıntı yaşama riskini de ortadan kaldırmanıza olanak sağlayan bu çorba sayesinde 1 porsiyonluk bir bebek yemeği rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz malzemeleri eşit oranda artırarak daha sonra hazırladığınız çorbayı ısıtarak rahatlıkla hazırlamanız mümkün olacaktır.

  Bebeklere Yoğurt Çorbası Malzemeleri
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı pirinç
  • 1 çay kaşığı nane
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1/2 su bardağı sıcak su
  • 1 su bardağı soğuk su
  Bebeklere Yoğurt ÇorbasıBebeklere Yoğurt Çorbası Yapılışı

  İlk olarak 1 çorba kaşığı pirinci yıkayıp 1 su bardağı soğuk suda iyice haşlıyoruz. Pirinç haşlanırken yoğurt ile unu iyice çırparak topak topak olmamış bir karışım elde ediyoruz. Daha sonra pirinci haşladığınız sudan 4 yemek kaşığı alıp yoğurtlu karışıma ekliyoruz ve iyice karıştırarak pürüzsüz bir kıvam almasını sağlıyoruz. Haşlanmış olan ocaktaki pirincin üzerine yoğurtlu karışı yavaş yavaş dökerek, bir yandan karıştırarak iyice karışmasını sağlıyoruz. Karıştırmaya devam etmez ve kendi haline bırakırsanız topaklanma ve yoğurdun kesilmesine neden olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra çorbanızın kıvamına göre yarım su bardağı sıcak su ekleyin. Çorbanız kaynayana kadar karıştırmaya devam etmelisiniz. Çorba kaynamaya başladıktan sonra naneyi ekleyin ve tekrar karıştırmaya devam ederek kısık ateşte 5 dakika kadar daha kaynatıyoruz. Ocağı kapattıktan sonra da sıvı yağı ekleyip birkaç kez karıştırıyoruz ve ılık halde bebeğimize yediriyoruz.
  ]]>
  Patates Ve Yoğurt Diyeti https://www.yogurt.gen.tr/patates-ve-yogurt-diyeti.html Sun, 18 Nov 2018 03:26:41 +0000 Patates ve  yoğurt diyeti pek çok ünlünün de kullandığı diyetlerin başında yer alıyor. Haşlanmış patates ve yoğurt sevenlerin rahatlıkla yapabileceği bir diyet olmakla beraber gün içerisinde fazla yemediği halde kilo aldı Patates ve  yoğurt diyeti pek çok ünlünün de kullandığı diyetlerin başında yer alıyor. Haşlanmış patates ve yoğurt sevenlerin rahatlıkla yapabileceği bir diyet olmakla beraber gün içerisinde fazla yemediği halde kilo aldığını düşünenler arasında yer alıyorsanız vücudunuzu dinlendirebilmek için rahatlıkla kilo verebileceğiniz bu yöntemi kullanmanız yararınıza olacaktır. Kaçamak yapmadan uyguladığınız takdirde 3 gün içinde 5 kilo vermenize olanak sağlayacak olan bu diyeti biraz da sporla desteklediğiniz takdirde kesinlikle hedefinize ulaşabilmeniz çok kolay olacaktır. Sadece 3 gün uygulamanız gereken bu diyet sırasında bazı hususlara da dikkat etmeniz gerekiyor.

  Patates ve Yoğurt Diyeti Yaparken Dikkat edilmesi Gerekenler
  • Kesinlikle patatese tuz atarak tüketmemelisiniz. Zaten diyet için bu sıkı rejimi uygularken tuz tüketmeniz ya da patatese farklı eklemeler yapmanız doğru bir seçim olmayacaktır.
  • Yoğurdu mümkün olduğunca yağsız ya da az yağlı olarak tüketmelisiniz. Yağlı yoğurtlar kullanmamalısınız.
  • Günde en az 30 dakika yürüyüş ve egzersizle diyeti desteklemelisiniz.
  • Günde en az 2-3 litre su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Çay, kahve ya da yeşil çay tüketebilirsiniz, ancak bunları da şeker ilavesi yapmadan tüketmelisiniz.
  • Bu diyeti sadece 2 ayda 1 kez uygulamalısınız.
  Patates Ve Yoğurt Diyeti
  Patates ve Yoğurt Diyeti Programı 1. gün:
  - Kahvaltı
  • 1 orta boy haşlanmış patates
  • 1 kase yoğurt
  - Öğle
  • 2 orta boy haşlanmış patates
  • 1 kase yoğurt
  - Akşam
  • 2 kase yoğurt
  Patates ve Yoğurt Diyeti Programı 2. gün
  - Kahvaltı
  • 1 kase yoğurt
  - Öğle
  • 2 orta boy haşlanmış patates
  • 1 kase yoğurt
  - Akşam
  • 1 orta boy haşlanmış patates
  • 1 kase yoğurt
  Patates ve Yoğurt Diyeti Programı 3. gün
  - Kahvaltı
  • 1 orta boy haşlanmış patates
  - Öğle
  • 1 orta boy haşlanmış patates
  • 1 kase yoğurt
  - Akşam
  • 1 kase yoğurt
  ]]>
  Süzme Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/suzme-yogurt.html Mon, 19 Nov 2018 03:25:50 +0000 Süzme Yoğurt; bunu evde yapmak oldukça kolaydır. İhtiyaç olan şey ise bir tane bez torbadır. Bunu pamuklu olan bir bezden yada fazla seyrek olmayan tülbent bezlerinden dikilebilir. Bu sefer marketten alınan ev tarhanasının bez olan Süzme Yoğurt; bunu evde yapmak oldukça kolaydır. İhtiyaç olan şey ise bir tane bez torbadır. Bunu pamuklu olan bir bezden yada fazla seyrek olmayan tülbent bezlerinden dikilebilir. Bu sefer marketten alınan ev tarhanasının bez olan torbası kullanıldı. Ekşimiş olan yoğurtları değerlendirmek maksadıyla da harika olan bir yoldur yoğurdu süzmek. Akan suyu ile beraber ekşiliği de gider. Eğer süzme yoğurdu taze yoğurt ile değil de ekşimiş olan yoğurttan yapılmış ise daha kısa zamanda tüketilmesi tavsiye edilir.

  Süzme yoğurttan yapılacak olanlar, en fazla yoğurt çorbası yapımında kullanılır ve süzme yoğurt ile yapılan çorbalar mükemmel olur. Yada sabah kahvaltılarında labne peynir yerine ekmeğe sürülüp, üstüne de biraz tuz, pul biber, kara biber ve kuru nane serpip çay ile beraber yanında tüketilebilir. Veya kahvaltıya misafir davet edildiğinde minik kareler, üçgenler biçiminde kesilmiş olan tost ekmeğine bu uygulamayı yapıp minik olan kanepeler elde edilebilir.
  Süzme Yoğurt
  Malzemeler;
  • 800 gram kadar yoğurt (mümkün ise ev yoğurdu).
  • Bir adet bez torba (800 gram yoğurt için 21x15 santimlik torba yeterli olacaktır).
  Hazırlanışı; Yoğurt bez torbaya konulur. Yoğurt oranı 800 gramdan dan çok ise daha büyük olan ölçülerde bir torba kullanılması gerekmektedir. Torbanın ağzı iyice bağlanır. Suyunun rahat bir şekilde süzülmesi için iki yöntemi tercih edilebilir. Bunlardan biri, geniş ve derin bir tabağın içerisine bir tas yada kaseyi ters çevirerek yoğurt torbasını üstüne koymak. Birikmiş olan suyu daha rahat dökmek için ise bazı yöntemler çok daha rahattır. Bu yöntem, geniş bir kabın üstüne ona uygun olan boyutlarda bir süzgeç koyup, yoğurt torbasını bu süzgecin içine koymaktır.

  Yoğurt bu biçimde torbaya koyulmasının ardından, buzdolabına konulur ve ara sıra altta birikmiş olan suyu dökülür. Torbada bekletme süresi yükseldikçe süzme yoğurdun kıvamı da koyulaşacaktır. Belli bir saat beklesin diye bir süre belirtilmez. Bir gün kadar bu biçimde beklese yeterli olacaktır.  Zaten bakınca kıvamı kendini belli etmektedir. Süzme yoğurdu tercihen cam olan bir kavanoza alıp buzdolabında muhafaza edilebilir. 800 gram yoğurdun süzülmüş ağırlığı ise 300 gram olmuş olur. Afiyet olsun.
  ]]>
  Bebek İçin Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/bebek-icin-yogurt-corbasi.html Mon, 19 Nov 2018 05:59:01 +0000 Bebek için yoğurt çorbası, Bebekleriniz için en sağlıklı besin, anne sütüdür. Fakat altıncı aydan sonra, yavaş yavaş ek gıdalara geçmelisiniz. Bu ek gıdaların en önemlisi, çorbalardır. Altıncı aydan sonra, Bebek için yoğurt çorbası, Bebekleriniz için en sağlıklı besin, anne sütüdür. Fakat altıncı aydan sonra, yavaş yavaş ek gıdalara geçmelisiniz. Bu ek gıdaların en önemlisi, çorbalardır. Altıncı aydan sonra, bebek için yoğurt çorbası hem besleyici, hem de doyurucu bir lezzettir. Bebeğiniz için yoğurt çorbası yaparken,  evde kendi yaptığınız yoğurdu kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Tabi ki farklı çorbalarla da bebeğinizin damak tadını geliştirebilirsiniz.

  Bebek için yoğurt çorbası malzemeleri

  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 tane yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı iyice ufalanmış kuru nane
  • 4 su bardağı su

  Bebek İçin Yoğurt ÇorbasıBebek için yoğurt çorbasının yapılışı

  Yoğurdu, yumurta sarısını ve unu tencereye koyup, üzerine 4 su bardağı suyu ekleyip iyice çırpın. Daha sonra, ocağa koyup kaynayana kadar karıştırın. Kaynadıktan sonra, içine çok az miktarda tuz atabilişiniz. Eğer çorbanın kıvamı koyu olursa, biraz daha su ekleyebilirsiniz. Son olarakta, yağı ve naneyi   çorbaya ekleyip karıştırmaya devam edin. Kısa süre sonra, bebeğiniz için yoğurt çorbası hazır olacaktır.

  ]]>
  Yoğurt Kürü https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-kuru.html Mon, 19 Nov 2018 18:47:47 +0000 Yoğurt kürü, yoğurt kürünün yağ yakıcı ve kabızlık önleyici etkisi araştırmalarca bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bunların haricinde ödem söktürücü, tatlı krizini bastırıcı, metabolizmayı hızland Yoğurt kürü, yoğurt kürünün yağ yakıcı ve kabızlık önleyici etkisi araştırmalarca bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bunların haricinde ödem söktürücü, tatlı krizini bastırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Yoğurt kürü farklı malzemeler kullanılarak çeşitli olarak hazırlanabilir. Kilo vermek, özellikle göbek bölgesinde toplanan yağlardan kurtulmak için yoğurt kürü denebilir ve etkilerinden yararlanılabilir. Yoğurt kürüne geçmeden önce yoğurdun faydalarına kısaca değinelim;

  Yoğurt kalori bakımından düşük bir gıda olduğundan dolayı yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine tercih edilebilir. Özellikle göbek ve bel bölgesindeki yağları eriten etkisi bulunmaktadır. Açlığın yol açtığı halsizliğe karşı da yoğurt tüketilebilir.

  Yoğurt ciddi bir bağışıklık sistemi hastalığı olan ülseratif kolit hastalığına karşı faydalıdır. Ülseratif kolit tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. En bilindik belirtisi uzun süren ve ara ara kanmalı olan ishaldir. Bu rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin hafiflemesi ve enfeksiyonun azalması için tıbbi olarak genellikle antibiyotikler reçete edilir. Hastalık ilerlemişse cerrahiye başvurulabilir. Yoğurt bu tür hastalığı olan kişilerde sindirimi düzenler ve sindirime yardımcı olan bakterilerin sayısını arttırır.

  Yoğurt osteoporoz olarak tanımlanan kemik hastalığında yardımcı tedavi olarak kullanılabilir. Kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip olduğu için kemik sağlığını destekler. Osteoporoz hastalığının ilerlemesini engeller.

  Hipertansiyona karşı iyi gelir. Hipertansiyon ilerledikçe kalp ve damar sağlığını olumsuz olarak etkileyen bir hastalıktır. Günlük düzenli olarak yoğurt tüketilerek hipertansiyon kontrol altına alınabilir.

  Yoğurt sindirim sisteminin rahat ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlığa karşı iyi gelir.

  Yoğurt diyabet diyetinde de tavsiye edilen bir besin maddesidir. Az yağlı ve organik yoğurt diyabet hastaları için faydalı olur.

  Yoğurt Kürü

  Yoğurt cilt bakımı için tıpkı zayıflamak için kullanıldığı gibi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ciltte oluşan sivilce, akne, siyah nokta, leke, güneş yanığı gibi pek çok probleme karşı iyi gelir.

  Limonlu Yoğurt Kürü İçin Gerekli Malzemeler

  • Yarım limon
  • 3 çorba kaşığı az yağlı yoğurt
  • Yarım çay kaşığı pul biber

  Limonlu Yoğurt Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı: 

  Yoğurt uygun bir kaseye alınarak üzerine limon suyu ve pul biber eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım her gün düzenli olarak gece yatmadan yarım saat önce tüketilir. Yoğurt kürü yendikten sonra her hangi bir şey yenmeden yatılmalıdır.

  Tarçınlı Yoğurt Kürü İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kase yoğurt
  • Yarım tatlı kaşığı tarçın
  • Yarım tatlı kaşığı zencefil
  • Yarım tatlı kaşığı zerdeçal

  Tarçınlı  Yoğurt Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı: 

  1 kase yoğurdun içine tarçın, zencefil ve zerdeçal eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım yatmadan 2-3 saat önce yenir. Yoğurt kürü yendikten sonra sadece su içilmelidir. Ekstra bir şey yenip içilmemelidir.

  Yoğurt kürünün faydaları

  • Yoğurt kürü ödem söktürücü etki yaratır.
  • Tatlı isteğini bastırır.
  • Karın şişliğine karşı iyi gelir.
  • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalıştırır.
  • Göbek ve basen bölgesindeki yağları eritici etkisi vardır.
  • Yoğurt kürü yaklaşık olarak 130 kalori içerir.

  Yoğurt kürü uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

  Sadece yoğurt kürü uygulayarak kürden mucize beklemek yanlıştır. Yoğurt kürü ile beraber hareket miktarı arttırılmalıdır. Hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişilerin kilo vermesi oldukça zordur. Alınan kaloriyi yakacak şekilde hareket edilmiyorsa ne yapılırsa yapılsın matemati]]> Yoğurt Suyunun Faydaları https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-suyunun-faydalari.html Tue, 20 Nov 2018 00:39:03 +0000 Yoğurt Suyunun Faydaları, Genellikle yoğurt yaptıktan sonra yoğurdun üstünde kaymağını kaldırdıktan sonra yoğurdun suyu birikir. Çoğu insanlar o suyu dökerler. Fakat bilmedikleri çok önemli bir şey vardır. Suy Yoğurt Suyunun Faydaları, Genellikle yoğurt yaptıktan sonra yoğurdun üstünde kaymağını kaldırdıktan sonra yoğurdun suyu birikir. Çoğu insanlar o suyu dökerler. Fakat bilmedikleri çok önemli bir şey vardır. Suyu yoğurdun özünü barındırır ve B2 vitamini içerir. B2 vitamini de çok besleyici ve bir çok yararları olduğunu bilmek gerekir. Çünkü yoğurdun o üstündeki sarımsı ya da yeşilimsi suyu birçok protein ve vitamin barındırır. Yoğurdun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  Yoğurt Suyunun Faydaları

  • Yoğurdun suyu kadınların korkulu rüyası olan kilolarla başa çıkmaya yardımcı olan bir içecektir. Vücuttaki yağları yaktığı sebebi ile kolayca kilo vermeye yardımcı olur.Yoğurt suyunun içindeki mineraller ve vitaminler cildin en güzel dostudur ve cilde çok fazla yarar sağlar.
  • Çocukların büyüme ve gelişme evresinde yoğurt suyundan faydalanılması çocuklarda büyüme geriliğini önler. Çünkü B2 vitamini yoğurdun suyunda çok fazla bulunmaktadır. Büyüme geriliğinin sebeplerinden bir tanesi B2 vitamini eksikliğidir. Çocuklarımıza yoğurt, süt ve yoğurt suyu içirmeliyiz.
  • B2 vitamini vücuttaki yağlarla, karbonhidratlarla ve proteinlerle rahatça karışarak bu minerallerinin kolay kullanılmasını sağlar.
  • Ağız ve göz kenarlarındaki yaralara ve çatlamalara sebep olan B2 vitamini eksikliği yoğurt suyu ile temin edilebilir.
  • Yoğurt suyunun tüylerin yok edilmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir. Doğal bir üründür ve doğal olarak tüylerin yok edilmesini sağlamaktadır.
  • Yoğurt suyunda bulunan bakteriler kanser engelleyici etkisi olması sebebiyle kanser hastalıkları ortaya daha çıkmadan engellenmekte ve vücutta kötü huylu urların gelişmesi yoğurt suyunun içinde var olan probiyotikler sayesinde engellenmektedir.
  • Yoğurttan yapılan ayranın içinde de potasyum ve kalsiyum bulunması sebebiyle özellikle kemik ve dişlerin meydana gelmesine olumlu etki yapar.  Ayran vücudun sıvı dengesini düzenler.
  • Yoğurt suyu cilde faydalarından bir tanesi de aknelerin giderilmesine sağlar. Yüzdeki kırışıklıkların yok edilmesini yardımcı olur. Cildi besler ve çeşitli cilt maskelerinde yoğurdu ve yoğurt suyunu kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt lekelerini yok etmeye yardımcı olur.
  • İnsanlarda hazımsızlık sorunlarına yardımcı olur. İnsanların mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenir. Ayrıca guatr hastalığına iyi geldiğine ve guatrı önlediği biliniyor.
  • Yoğurt suyunun böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiğini yani böbrek taşlarının düşürmesine yardımcı olmaktadır. Ve böbrek taşlarının küçük parçalara ayırmasına yardımcı olur ve idrar yoluyla dışarı ayılmasını sağlıyor. Yoğurt suyunun böbrekleri temizlediği biliniyor.
  • Ayrıca yoğurt suyu cildi güzelleştirir ve kadınların en çok istediği gençliğinin sürekli taze kalması yoğurt suyu sayesinde olmaktadır.  Yoğurt suyu mideyi tok tutmasını sağlar. Zayıflamaya yardımcı olur. Sürekli yemek isteği olan kadınlar için faydalı bir içecek ve besin kaynağıdır.
  • Yoğurt suyu vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına,  saçların beslenmesine yardımcı olur. İnsanlarda çok fazla olan kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
  • Yoğurt suyunun şekeri düşürücü özelliğinin bulunmasından dolayı şeker hastaları için önemli bir besin kaynağı olduğunu göz ardı etmeyelim. Yoğurt suyunun tiroid bezlerin çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  ]]>
  Yoğurt Limon https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-limon.html Wed, 21 Nov 2018 00:10:15 +0000 Yoğurt  limon, bir çok şeye faydalı olduğu gibi zayıflamak içinde kullanılmış ve büyük etki göstermiştir. Bir çok insanın kilo takıntısı ve problemi olduğu için bu kür sayesinde hem sağlıklı bir şekilde hem de k Yoğurt  limon, bir çok şeye faydalı olduğu gibi zayıflamak içinde kullanılmış ve büyük etki göstermiştir. Bir çok insanın kilo takıntısı ve problemi olduğu için bu kür sayesinde hem sağlıklı bir şekilde hem de kolayca kilo verebilir. Yoğurt ve limon kürü ile zayıflamaya başlamadan önce bilmeniz gereken önemli bir şey vardır bu da en fazla iki hafta devam etmeniz gerektiğidir. İlk denemede etki göremeyebilirsiniz bu nedenle sakın olmayacak düşüncesine kapılıp da bırakmayın çünkü iki hafta içerisinde değişiklik olacaktır. Yoğurt ve limon kürü sayesinde göbek ve basen bölgelerindeki yağlardan çok fark edecek şekilde kurtulacaksınız. 

  Yoğurt  Limon Kürü İçin Gerekli Malzemeler
  • 3 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt
  • Yarım limon suyu
  • Bir çay kaşığı pul biber veya zerdeçal, zencefil
  Yoğurt LimonYoğurt  Limon Kürünün Yapılışı Ve Uygulanışı
  Bütün malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın gece yatmadan önce yemeniz uygun olacaktır ancak bu kür yendikten sonra hiç bir şekilde bir şey yememeniz gerekir. Bolca su içebilirsiniz. Bu uygulamayı en fazla iki hafta sürdürün eğer memnun kalır iseniz bir hafta ara verip tekrardan başlayabilirsiniz. 

  Yoğurt  Limon Kürünün Zararları

  Eğer kullanacak olan kişi de basur var ise içerisinde bulunan pul biber zarar verebilir. Acıya alerjisi olan veya baharata karşı alerjisi olanlar için de pek uygun değildir bunun için yukarıda da belirttiğimiz gibi zerdeçal veya zencefil kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Kavanozda Yoğurt Mayalama https://www.yogurt.gen.tr/kavanozda-yogurt-mayalama.html Wed, 21 Nov 2018 16:51:13 +0000 Kavanozda Yoğurt Mayalama, Bugünkü yapacağımız menü içinde kavanozda yoğurt  var. Doğal, temiz, katkı maddeler içermeyen kavanozda yoğurdu yapıyoruz. Bu tarifimiz iki kişilik bir aile için yapılıyor. Şimdiden d Kavanozda Yoğurt Mayalama, Bugünkü yapacağımız menü içinde kavanozda yoğurt  var. Doğal, temiz, katkı maddeler içermeyen kavanozda yoğurdu yapıyoruz. Bu tarifimiz iki kişilik bir aile için yapılıyor. Şimdiden denemeye hazırlandınız bile. 

Kavanozda Yoğurt Mayalama İçin Gerekli Malzemeler
 • Bir litre süt, 
 • Yarım çay bardağı yoğurt,
 • Üstünü örtmek için  bir kapak,  
 • Kavanozun büyüklüğüne göre örtü, 
Kavanozda Yoğurt Mayalama Hazırlanışı,

Bir litre sütümüzü küçük bir tencereye döküyoruz. Daha sonra bir litre sütümüzü ocağa alıp yüksek ateşte pişirmeye başlıyoruz. Sütümüzü sürekli kontrol ediyoruz. Taşıp ocağa dökülebilir ve etrafı kirletebilir. Kaynamaya başladığında sütümüz yükselmeye başlayacaktır. Kaynamaya başladığını nereden anlayabiliriz. Sütümüz kaynadığında üzerinde kabarcıklar oluşacaktır. Bundan dolayı kabarcıklar oluştuktan sonra sütümüzü ocaktan alıyoruz bir litre alabilen bir kavanoz içine döküyoruz. Daha sonra kavanozumuzun içine döktüğümüz sütü soğumaya bırakıyoruz ama tam soğutmuyoruz ılık olması lazım. Sütün sıcaklığını kontrol etmek için serçe parmağınız ile kontrol yapabilirsiniz. Sütünüz serçe parmağınızı yakmıyorsa artık mayalanma kıvamına geldiğini gösteriyor.Kavanozda Yoğurt Mayalama Ardından yarım çay bardağı sütü tabi biraz daha azaltabilirsiniz yoğurdu iki yemek kaşığı yoğurtta olabilir. Ilık hale getirdiğimiz kavanozdaki sütümüzün kenarından bir iki kaşık ılık sütü alıp su bardağındaki yoğurdu içinde döküyoruz ve sütümüzü karıştırıyoruz. Kenarından ılık süt aldığımız yerden kavanozumuza yoğurt ve süt karışımını döküyoruz. Ve üzerini kapatıyoruz. Eğer yaz ayların da bu yoğurdu yapıyorsanız kavanozun üstünü kapak ile kapatın ve ince bir örtü ile tamamen üzerini kapatın. Fakat eğer kış ayında bu yoğurdu yapıyorsanız sütümüzü üzerini kalın bir örtü ile kapatıyoruz ve dinlenmeye bırakıyoruz. Fakat havanın soğukluğu yüzünden kavanozun çatlama olasılığı yüksektir.  Bu yüzden dökerken kavanozu önceden sıcak bir yerde muhafaza edin.  Kavanozun yerini sabit bir yerde tutun, kavanozu hareket ettirmemelisiniz. Akşam yatağa girmeden önce sütümüzün üzerini açıp dolaba yerleştiriyoruz. Tabi bir gün dolapta dinlenirse çok daha güzel olur fakat sabah kahvaltıda  tüketmek istiyorsanız da yoğurdu açabilirsiniz ve sofralarınızda yer alabilir. Şimdiden hepinizin afiyet ile yiyeceğiniz süper bir kavanoz da  yoğurt olmuştur.

]]> Karbonat Ve Yoğurt Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/karbonat-ve-yogurt-maskesi.html Wed, 21 Nov 2018 22:17:54 +0000 Karbonat, ten rengini açıcı özelliği olan, ciltteki siyah noktaları giderebilen, cilt ve güneş lekelerine iyi gelen bir maddedir. Ayrıca yüzdeki sivilce leke ve izlerini giderebilen özelliği vardır. Çilleri azalttığı da bi Karbonat, ten rengini açıcı özelliği olan, ciltteki siyah noktaları giderebilen, cilt ve güneş lekelerine iyi gelen bir maddedir. Ayrıca yüzdeki sivilce leke ve izlerini giderebilen özelliği vardır. Çilleri azalttığı da bilinmektedir. Yoğurtta iyi bir laktik asit kaynağı olduğu için cilde pürüzsüzlük kazandırma, cildi canlandırma, cildi ölü derilerden yok etme ve yaşlanmayı kontrol etme özelliklerine sahip bir maddedir. Şimdi bu iki maddenin buluştuğu cilde yararlı iki maske tarifi vereceğiz. Vereceğimiz tarifleri  haftada sadece bir kez deneyiniz. Birden fazla deneme cilde zarar verip cildi aşındırabilir. Cilt yapısı hassas olanlar ve kuru cilde sahip olanlar dışındaki herkes maskeyi rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca yüzünde yara, uçuk ve iltihaplı sivilcesi olanlar denememelidir. Çünkü karbonat canınızı yakabilir.  

Yoğurt ve Karbonat Maskesi Tarifi  -1- 

 Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt 
 • 1 çay kaşığı karbonat 
Hazırlanışı: Öncelikle küçük bir kase ya da çukur bir tabak çıkartınız. Daha sonra bir tatlı kaşığı yoğurdu kaba aktarınız. Üstüne de tepeleme doldurulmuş olmaması kaydı ile bir çay kaşığı karbonatı ekleyiniz. Bu iki madde aynı kapta karıştırılınca köpürecektir ve krem şantiye benzeyen bir hal alacaktır. Yüzünüze uygulamadan önce yüzünüzün temiz olmasına dikkat ediniz. Yüzünüzde herhangi bir makyaj malzemesi bulunmamalıdır. Hazırladığınız karışımı dudak ve göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca tüm yüzünüze uygulamak istemiyorsanız sadece sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Cildi kuru ve hassas olan kişiler bu maskeyi 5- 10 dk kadar yüzünde bekletebilirler. Cilt tipi yağlı, karma ve normal olanlar ise 30 dk kadar bekletebilirler. Maskenin bekleme işlemi dolduktan maskeyi yüzünüzden yavaş yavaş ovarak soyunuz. Bu soyma işlemi ile cildinizdeki siyah noktalar ve ölü deriler dökülüp yok olacaktır. Bu işlemde bittikten sonra yüzünüzü ilk önce bol ılık su ile temizlemelisiniz. Daha sonra ise soğuk su ile yüzünüzü şoklamalısınız. Soğuk su cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırır ve cildinizin daha diri durmasını sağlar.
Karbonat Ve Yoğurt Maskesi
Yoğurt ve Karbonat Maskesi Tarifi -2- 

Malzemeler  
 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 1  yemek kaşığı yoğurt 
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu ( ince öğütülmüş)
Hazırlanışı: Küçük bir kase ya da tabağa sırasıyla 1 çay kaşığı karbonatı, 1 yemek kaşığı yoğurdu ve 1 tatlı kaşığı ince öğütülmüş mısır ununu koyup karıştırınız. Hazırladığınız karışımı cildinize ince bir katman şeklinde sürünüz. Daha sonra yüzünüzdeki maskeyi bir miktar mısır unu ile peeling yapar gibi çıkartmaya çalışınız. Son olarak ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Bu iki maske tarifini da sadece haftada bir kere uygulayınız. 
]]>
Fırında Yoğurt Mayalama https://www.yogurt.gen.tr/firinda-yogurt-mayalama.html Thu, 22 Nov 2018 20:09:42 +0000 Fırında yoğurt mayalama, Evde yaptığınız yoğurt, hazır aldıklarınızdan çok daha sağlıklıdır. Yoğurt yapmak, çok kolay gibi görünebilir. Fakat detaylara dikkat edilip yapılmazsa, istenmeyen sonuçlarla karş Fırında yoğurt mayalama, Evde yaptığınız yoğurt, hazır aldıklarınızdan çok daha sağlıklıdır. Yoğurt yapmak, çok kolay gibi görünebilir. Fakat detaylara dikkat edilip yapılmazsa, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Yoğurdun istenilen katı kıvamda olması için, farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan biri de fırında yoğurt mayalamadır. Küçük toprak kaplarınız varsa, bunları tercih etmenizde fayda vardır.

Fırında Yoğurt Mayalama İçin Gerekli Malzemeler

 • 2.5 litre inek sütü
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 2.5 yemek kaşığı yoğurt mayası

Fırında Yoğurt MayalamaFırında Yoğurt Mayalama Hazırlanışı

2.5 litre sütü temiz bir tülbentle süzdükten sonra, tencereye koyun ve altını yakın. Kaşıkla ara sıra havalandırarak, karıştırabilirsiniz. Süt kaynadıktan 15 dakika sonra, altını kapatın. Sütün kaynama aşamasında, yarım kiloya yakın kısmı uçuyor. 2 litre kadar süt kalıyor. Kaynayan sütü, ılımaya bırakın. Parmağınızla, sütün ısısını kontrol edin. Eğer parmağınız, yediye kadar saydığınızda hala ısıya dayanabiliyorsa, sütü mayalayabilirsiniz. Fırınınızı 40 dereceye, ayarlayın. Bir kapta yurt mayası, şeker ve balı iyice çırpın. Daha sonra süt den, yarım kepçe alıp mayaya dökün. Sonra mayayı, sütün içine tencerenin kenarından yavaş bir şekilde, boşaltın ve bir dakika kadar karıştırın. Fırın tepsisine, yoğurtları mayalamak istediğiniz kapları koyun. Yoğurt karışımını, kaplara boşaltın. Tepsiyi sallamadan, fırına yerleştirin. 2.5 saat fırında bekletin. Katılaştıktan sonra, sulanmadan çıkarın. Eğer sulanma olursa, üzerindeki suyu kaşık yardımıyla üzerinden alın. Hemen ağzını kapatıp, dolaba koyun. 2-3 Saat bekledikten sonra, yemeye hazır olacaktır.

]]>
Yoğurt Maskesi https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-maskesi.html Fri, 23 Nov 2018 19:49:40 +0000 Yoğurt Maskesi, Yoğurt içindeki faydalı vitaminler, mineraller sayesinde güneş lekelerini, tahriş olmuş ve kızaran cildi rahatlatır. Yoğurdun içeriğinde olan vitamin, mineral ve diğer bileşenlerin cilde faydaları şöyledir Yoğurt Maskesi, Yoğurt içindeki faydalı vitaminler, mineraller sayesinde güneş lekelerini, tahriş olmuş ve kızaran cildi rahatlatır. Yoğurdun içeriğinde olan vitamin, mineral ve diğer bileşenlerin cilde faydaları şöyledir:

B12 vitamini, güneş lekeleri ve sivilcenin yaptığı izleri geçirir, cilt tonunu düzenler, cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. 

B2 vitamini, cildi derinlemesine nemlendirerek aşırı kuruluk nedeniyle görülen tahriş ve pullanmayı geçirir. 

B5 vitamini, cilt beyazlatıcı özelliği sayesinde ciltte oluşan lekelerin geçmesini sağlar. 

Laktik asit, cilt üzerindeki yaraları tedavi ederek rahatlatır. 

Kalsiyum, cildi besleyerek, yumuşatarak sağlıklı görünmesini sağlar. 

Çinko, cilt üzerindeki yaşlanma etkilerini yavaşlatır. 

Lekeler için yoğurt maskesi malzemeleri

 • 2 tane çilek 
 • 1 çay kaşığı yoğurt 
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Maskesinin yapılışı ve uygulanışı

Çilekleri iyice yıkayıp bir kase içerisinde çatalla ezip,balı, yoğurdu, yulaf ezmesini de katıp yüzümüze sürüp, 15 dakika bekleyip ılık su ile yıkanmalıdır. Çilek, C vitamini bakımından zengin olan içerdiği asitler ile lekelerin görümünü azaltır. Bal, sivilceler yüzünden tahriş olan cildi yatıştırarak, cildi nemlendirir, antioksidan bakımından zengindir.

Yoğurt Maskesi

Güneş yanıklarına iyi gelecek yoğurt maskesi için malzemeler

 • 1 kaşık yoğurt
 •  2 çay kaşığı aloe vera jeli
 •  1 tane salatalık 
 • 1-2 damla papatya yağı
Maskesinin yapılışı ve uygulanışı

Salatalığı soyup rendeleyip ve suyuyla birlikte aleo vera jelini ve papatya yağını karıştırarak, güneş lekesi olan yerlere sürüp. 30 dakika bekleyip ılık su ile duş yapabiliriz. Yoğurt cilde bir zarar vermez, ama süte alerji varsa maskeler tahriş yapabilir.  Bunun için yaptığımız maskeyi elimizin üzerinde deneyerek alerji yapıp yapmadığını test ederek güven içinde kullanabiliriz. 

]]>
Manda Yoğurdu https://www.yogurt.gen.tr/manda-yogurdu.html Sat, 24 Nov 2018 09:58:04 +0000 Manda yoğurdu, dünya üzerinde yabani mandaların tükenme tehlikesi gün yüzüne çıkmasıyla birlikte günümüzde manda yoğurdunun da tercihi oldukça azalmaktadır. Oysa tamamen doğal bir servet olarak bilinen Manda y Manda yoğurdu, dünya üzerinde yabani mandaların tükenme tehlikesi gün yüzüne çıkmasıyla birlikte günümüzde manda yoğurdunun da tercihi oldukça azalmaktadır. Oysa tamamen doğal bir servet olarak bilinen Manda yoğurdu, eski tarihlerde yoğun şekilde yetiştirilen fakat günümüzde besi hayvancılığının gün yüzüne çıkmasıyla sulak yerde yetişmesi gereken mandaların ömürleri ve türleri azalmaya başlamıştır. 

Manda yoğurdunu, günümüzde hala sulak yerlerde manda yetiştirilmesine önem veren bölgelerde doğal ortamlarında yetişen mandaların yoğun olduğu bölgelerde saf haliyle bulabilirsiniz. 

Türkiye'de özellikle Amasya, Balıkesir, Çorum, Sivas ve Muş gibi bölgelerde daha yaygın şekilde bulabilirsiniz. Manda yoğurdunu diğer yoğurtlardan ayıran en önemli özelliği %60 kalsiyum, %40 daha fazla protein içermesi ve kolesterolünün daha düşük olmasıdır. Vücuda oldukça fayda sağlayan A vitaminin E vitaminin dönüşümünden elde etmesi de manda yoğurdunun içindeki yararlı bakteri özelliklerindendir.  Manda yoğurdu diğer yoğurtlara göre daha beyaz görünümdedir. Bu sebepten kahve satıcıları manda yoğurdundan elde ettikleri kremayı kullanmaktadırlar. 100 gram doğal manda yoğurdunda yaklaşık olarak 97 civarında kalori bulunmaktadır. İçeriğinde çok fazla B12 vitamini içermesinin yanında manda yoğurdunun doğal antibiyotik özelliği de bulunmaktadır.

Manda Yoğurdu

Manda yoğurdunun saymakla bitmeyen faydalarından bahsetmemiz gerekirse;

 • İçeriğinde kalsiyum miktarı koyun, keçi ve inek sütüne oranla iki kat daha fazladır.
 • A vitamini açısından oldukça zengindir.
 • Vitamin ve protein açısından zengin olması sebebiyle multivitamin kaynağı olarak geçmektedir.
 • Çocuklarda küçük yaştan itibaren alerji riskine karşılık içeriğindeki laktoz oranının düşük olması sebebiyle alerjiye sebep olmamaktadır.
 • Sindirim sistemi ve bağırsakları düzenlemektedir.
 • Yapılan araştırmalar neticesinde kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır.
 • Yağ oranı yüksek bir besin olmasına karşılık kolesterol seviyesi yok denecek kadar azdır.
 • Kırmızı et tüketmeyen kişiler için eşdeğer besin niteliğindedir.
 • Çinko, magnezyum B12 vitamini oldukça yüksek bir besin kaynadığı olması sebebiyle kalp sağlığı açısından olumlu faydaları bulunmaktadır.
 • Kıvamı oldukça yoğun bir yoğurt olduğundan doyurucu niteliktedir.
 • Enerji içeriği yüksek bir besin olduğundan kişiyi gün boyu zinde tutmaktadır.
 • Güvenilir ve hijyenik yerden temin ettiğiniz manda sütüyle manda yoğurdunu kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için yazımızda geçen bir kaç püf noktasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Manda Yoğurdunun Hazırlanışı

Manda sütünü 10 dk. boyunca delikli kevgirle sürekli karıştıralım ve kısık ateşte kaynatalım. Sütün köpüğünün çıkarak tencerenin yüksekliğinden 1 parmak azalması ideal olacaktır. Kaynayan ve kıvama gelen sütü serçe parmağınızın dayanabileceği ılıma derecesine geldiğinde 1 lt süt için 1 silme tatlı kaşığı katı yoğurt ilave edelim. Yoğurdu ilave ettikten sonra 1 veya iki kez karıştırarak yoğurtun  kapağını kapatalım ve üzerini bir bezle saralım.

Kapı oynatmadan olduğu yerde ve oda sıcaklığında yaklaşık 4 saat bekletelim. Kullanacağınız kap cam ise bu süre daha da uzayabilmektedir. Yeterince bekleyen yoğurdu sarsmadan buzdolabına kaldıralım ve en az 24 saat sonra tüketmeye başlayabiliriz. Bu şekilde hazırlanan manda yoğurdunun buzdolabında dayanma süresi yaklaşık 10 günü bulmaktadır. Daha fazla bekletilen yoğurtta ekşime ve küflenme olabilmektedir.

Yoğurt Mayalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Öncelikle mayalama işleminizde sütün kaynama noktasını yanlış hazırlama sebebiyle veya mayalanma ısısına dikkat edilmediği için tüm çabalarınıza rağmen sertleşmediyse ısıya dayanıklı bir kabın içerisine ılık su doldurarak mayaladı]]> Limonlu Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/limonlu-yogurt.html Sun, 25 Nov 2018 05:45:29 +0000 Limonlu yoğurt, limonlu yoğurt kilo vermek için sıkça kullanıldığı gibi cilt bakımı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Limonlu yoğurdun ilk önce kilo üzerindeki etkilerini, daha sonra cilt üzerinde ya Limonlu yoğurt, limonlu yoğurt kilo vermek için sıkça kullanıldığı gibi cilt bakımı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Limonlu yoğurdun ilk önce kilo üzerindeki etkilerini, daha sonra cilt üzerinde yarattığı etkileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kilo vermek üzerinde mucizevi etkileri olan limonlu yoğurt özellikle bölgesel zayıflama üzerinde faydalıdır. Limonlu yoğurt sayesinde fazla zorlanmadan fazlalıklardan kurtulmak mümkün olur. Limonlu yoğurt çoğu kişi tarafından kullanılmış ve tavsiye edilmiştir. Şimdiye kadar birçok diyet denemiş ve aç kalmış çoğu kişi limonlu yoğurt mucizesinden yararlanabilir. Limonlu yoğurt, 2-3 hafta düzenli uygulandığında gözle görülür fark yaratacaktır.

Limon amino asit ve C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yoğurt yine asit ve kalsiyum açısından mükemmel bir kaynaktır. İki besin bir araya getirilerek kullanıldığında metabolizmanın aktif bir şekilde çalışması sağlanacak ve şaşırtıcı bir şekilde kilo verilecektir. Limonlu yoğurt zayıflamak için günde 3 defa öğünlerden sonra tüketilmelidir. Bu şekilde düzenli uygulandığında haftada 1-2 kilo vermek mümkün olur.

Zayıflamak için limonlu yoğurt

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 orta boy kase yoğurt
 • Tercihe göre kırmızı pul biber, tarçın, nane, zencefil ya da zerdeçal

Hazırlanışı ve uygulanışı: 1 kase yoğurda limon ve tercih edilen her hangi bir baharat yeteri kadar eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen limonlu yoğurt sabah kahvaltıdan 30 dakika sonra, öğle ve akşam yemeğinden yine 30 dakika sonra yenilir. Her tüketildiğinde yenisi hazırlanmalıdır.

Limonlu yoğurdun zayıflama üzerindeki faydaları

 • Limonlu yoğurt sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Limonlu yoğurt hazırlarken tercihe dilen yoğurt sade ve yağsız olmalıdır. Sulu yoğurt tercih edilirse mide emilimi için daha yararlı olur.
 • Yoğurt hem yağ yakmada fayda sağlamakta hem de uzun süre tok tutmaktadır. Limonlu yoğurt sayesinde öğünlerde daha az yenmek yenerek de kilo kontrolü sağlanabilir.
 • Limonlu yoğurt vücutta toplanan fazla suyun dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Cilt sağlığı için limonlu yoğurt

Limonlu yoğurt daha çok ciltte meydana gelen sivilceler için tercih edilen bir maske türüdür. Yoğurdun cilde ne denli faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Limon da tıpkı yoğurt gibi cilt için son derece faydalı doğal bir üründür. İki ürün bir araya getirilerek cilt bakımı için kullanıldığında mucizevi etkiler yaratabilmektedir.

Limonlu Yoğurt

Cilt sağlığı için limon yoğurt maskesi

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı evde mayalanmış yoğurt
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı: Malzemelerin tümü bir kap içinde buluşturulur ve tahta kaşık yardımı ile homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım cilt güzelce temizlendikten sonra bir fırça yardımı ile cilde sürülür. Şayet yanma gibi bir reaksiyon oluşmamışsa 30 dakika kadar bekletilip bol su ile yıkanır. Eğer kızarıklık ya da kaşıntı gibi tepkilere yol açmışsa fazla bekletilmeden yıkanmalıdır. Limon yoğurt maskesi ciltte sivilce bulunan her bölge için uygulanabilir. Haftada düzenli olarak gece yatmadan bir defa tekrarlanmalıdır. Limon yoğurt maskesi bal ilave edilmeden de hazırlanarak kullanılabilir.

Limon yoğurt maskesinin cilde faydaları

 • Limon yoğurt maskesi ciltte meydana gelen ve oldukça can sıkıcı olan sivilceler için ekonomik ve etkili bir tedavi şeklidir.
 • Limon ve yoğurdun içeriğinde yer alan antibakteriyel etki ciltte meydana gelen mikropları yok edici etki yaratır. Ayrıca mikropların tekrar oluşmasına izin vermez.
 • Mineral bakımından zengin i]]> Çilekli Yoğurt Nasıl Yapılır https://www.yogurt.gen.tr/cilekli-yogurt-nasil-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 01:40:24 +0000 Çilekli yoğurt nasıl yapılır, çocukların en çok sevdiği meyve olan çilek ve kemikler açısından çok kıymetli olan yoğurdun karışımı çilekli yoğurt çocuklar tarafından yoğurdun en sevilen hali olmuştur. Çilekli yoğurd Çilekli yoğurt nasıl yapılır, çocukların en çok sevdiği meyve olan çilek ve kemikler açısından çok kıymetli olan yoğurdun karışımı çilekli yoğurt çocuklar tarafından yoğurdun en sevilen hali olmuştur. Çilekli yoğurdu hazır almak yerine evimizde kendimiz yaparak çocuklarımıza gönül rahatlığıyla yedirebiliriz.

  Malzemeler: 
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 kase doğranmış çilek
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
  Çilekli Yoğurt Nasıl YapılırYapılışı: Öncelikle bol su ile yıkadığımız çilekleri doğrayalım ve çiçeklerin üzerine pudra şekerini ilave ederek blenderdan geçirip püre haline getirelim. Püre haline getirdiğimiz çileklerin üzerine önceden süzdürdüğümüz yoğurdu katıp iyice karıştıralım. Hazırladığınız karışımı kuplara, kadeh bardaklarına veya servis kaselerine eşit miktarda paylaştıralım. Buzdolabında yarım saat beklettikten sonra servis yapalım.Afiyet olsun.
  ]]>
  Ekşimiş Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/eksimis-yogurt.html Mon, 26 Nov 2018 08:22:39 +0000 Ekşi yoğurt içerisine bir miktar su ekleyin. Sonrasında yoğurdu ince bir süzgeç sayesinde süzün. Yoğurdun ekşiliği gidecektir. Bu yöntem hafif ekşiliği yer alan yoğurt amaçlı geçerlidir. Uzunca süre beklemiş yoğurda Ekşi yoğurt içerisine bir miktar su ekleyin. Sonrasında yoğurdu ince bir süzgeç sayesinde süzün. Yoğurdun ekşiliği gidecektir. Bu yöntem hafif ekşiliği yer alan yoğurt amaçlı geçerlidir. Uzunca süre beklemiş yoğurda aynı yolu uygulamanın bir yararı olmayacaktır. Yemeklerimizin yakınında severek tükettiğimiz yoğurt buzdolabında dururken ekşidiyse anında atmayın. Dolabınızda olan ekşimiş yoğurtlarınızı atmayın, çökelek yapın. Elde ettiğiniz çökelek cilt mis benzeri börekler yapabilirsiniz. Yapması çok basit ve kendiniz yaptığınız amaçlı katkısız ve natürel.

Ekşi yoğurt immun sistemini güçlendiriyor, sindirim sistemine destekçi oldu, birey gelişimine katkısı ise kocaman. Yoğurt, öyle ki her derde deva. Çiğ sütteki aşağı yukarı protein oranı yüzde 3 dolaylarında. Bu sebeple yoğurt doğruca mayalandığında protein oranı yüzde 4'e çıkamaz. Bu orana erişebilmek amaçlı sütün suyunun düşmesi gerek. Sütün kaynatılarak buharlaşma yöntemiyle suyunun düşmesi gereklidir ki protein ve sert madde oranları artabilsin. Nitekim ev yoğurtları bu olarak yapılmaktadır. Mutfakta çoğu şeyi çöpe atmayıp değerlendirmek işe fayda duruma getirmek gereklidir. Bazen çok miktarda edinilen yoğurt unutulur veya tüketilmez ve tadı ekşi olabilir. Ekşimiş yoğurdu da çoğunlukla ayran dışı tüketmez belli bir süre kolay değil olabilir. Ekşimiş yoğurt normal yoğurttan mühim bir değişiklik göstermez. Başka bir deyişle üretim işlemleri bir fark yoktur. Burada belirleyici meydana gelen yoğurt imalatında kullanılan kültürlerdir, başka bir deyişle mayadır. Yoğurt mayası içinde S. thermophilus ile L. bulgaricus bakterileri yer alır. Şunlar normal maya ya da yoğurtta birbirine eşdeğer oranlarda yer alır. Yoğurt üretim anında bu mayalar sütteki şekerden asit üretirler. Mayadaki L. bulgaricus'un oranı arttıkça ondan üretilen yoğurtlar da daha asidik tatta olabilir. Başka bir deyişle daha ekşi olabilir. Çoğunlukla yöresel bölgelerde ya da köylerde kullanılan mayalar bu özelliktedir. Başka bir deyişle, bulgaricus'un sayısı daha fazladır. Bunun da sebebi maya ya da yoğurt hanede bekledikçe asitliği artar. S. thermophilus asitliğe fazla miktarda sağlam olmadığından onun sayısı azalır. Bu benzeri mayalardan üretilen yoğurtlar da ekşi olabilir. Yoğurdun ekşimesinin bir başka sebebi de mayalama ya da fermantasyon müddetinin uzunca olmasıdır. Başka bir deyişle yoğurt imalatının uzunca zamanda gerçekleştirilmesidir. Bu uzunca süre anında maya bakterileri sütteki şekeri çokça aside dönüştürdüklerinden ele geçirilen yoğurt ekşi olabilir.

Ekşimiş Yoğurt
Ekşimiş Yoğurt Ne Türlü Değerlendirilir

Mutfakta çoğu şeyi çöpe atmayıp değerlendirmek işe fayda duruma getirmek gereklidir. Bazen çok miktarda edinilen yoğurt unutulur veya tüketilmez ve tadı ekşi olabilir. Ekşimiş yoğurdu da çoğunlukla ayran dışı tüketmez belli bir süre kolay değil olabilir. Ekşimiş yoğurdu kek poğaça benzeri hamur işlerine katmak belki tatlarını belli bir süre değiştirebilir. Ayran yapıp tüketmekle de bitmeyecek denli fazla miktarda yoğurdunuz varsa işte sizlere muhteşem bir çözüm:
Ekşimiş yoğurdu en iyi olarak değerlendirmenin yolları lor yapmaktan geçer. Ekşimiş yoğurdu bir tencereye alıp belli bir süre sulandırın. Koyu bir ayran kıvamına gelsin. Tencereyi ocağa koyup kaynatın. Tuz eklemek isteyenler bu esnada tuzunu ilave etsinler. Uzunca süre bekleyecek meydana gelen lora tuz ilavesi edilebilir. Kaynayıp güzelce koyulaşınca ocaktan alın ve soğumaya bırakın. İyice soğuduktan ardından bez torbaya dökün ve suyunun güzelce süzülmesini sağlayın.Ekşimiş yoğurdu atmak mahaline tazecik tüketebileceğiniz iyi bir kahvaltılık lor ele geçirdik afiyet olsun.
]]>
Yoğurt Çorbası Kaç Kalori https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-corbasi-kac-kalori.html Mon, 26 Nov 2018 14:42:31 +0000 Yoğurt Çorbası Kaç Kalori, olduğunu belirlemek için öncelikle yoğurt çorbasının hangi tür yoğurtla yapıldığı kalori hesabında oldukça önemlidir. Bu nedenle örnek verecek olursak süzme yoğurt ya da normal yo Yoğurt Çorbası Kaç Kalori, olduğunu belirlemek için öncelikle yoğurt çorbasının hangi tür yoğurtla yapıldığı kalori hesabında oldukça önemlidir. Bu nedenle örnek verecek olursak süzme yoğurt ya da normal yoğurt, pirinç un, yumurta hazırlanan çorba bünyesinde yüksek oranda protein barındırmasının yanı sıra oldukça sağlıklı ve doyurucu olmasına rağmen diğer çorba çeşitleriyle kıyaslayacak olursak yoğurt çorbasının kalorisi çok düşüktür.

Yoğurt Çorbası Kaç Kalori

Özellikle bir orta boy kase tüketilen yoğurt çorbası yaklaşık 150-16 gr ağırlığındadır. Bu da yaklaşık olarak hesaplanırsa 115 kalori değerine sahip olmaktadır.

Yoğurt Çorbasının İçeriğinde Yer Alan Besin Değerleri Nelerdir

 • Bir orta büyüklükte kase yoğurt çorbası bünyesinde, 3,89 protein barındırır.
 • Bir orta büyüklükte kase yoğurt çorbası bünyesinde, 14,59 oranında karbonhidrat barındırır.
 • Bir orta büyüklükte kase yoğurt çorbası bünyesinde, 5,14 oranında yağ barındırmaktadır.
 • Yoğurdun bünyesindeki mineral ve vitaminler yoğurt çorbasına geçtiğinden çok sağlıklı bir çorba özelliğine sahiptir.

Yoğurt Çorbası Kaç KaloriYoğurt Çorbası Kilo Aldırır mı

Yoğurt çorbası, hazırlanma şekli ile içerisine un ilave edilerek kıvam aldırılarak pişirilen bir çorbadır. Bu nedenle az da olsa düşük oranda karbonhidrat içermektedir. Ancak çorbanın içinde yer alan karbonhidrat oldukça azdır ve bu miktar başlı başına kilo aldırmaya neden olacak oranda değildir. Genel olarak az yağlı veya yağı alınmış bir yoğurtla pişirilen çorba, hiç bir şekilde kilo alımına sebep olmaz. Yine de kilo alma endişeniz varsa en doğrusu tüketilecek olan bir kase çorbayı ekmeksiz olarak tüketmektir.

Yoğurt Çorbası Diyet Yaparken Tüketilebilir mi

Formunu korumak amaçlı diyet uygulayanlara düzenli olarak yoğurt çorbası tüketmelerini tavsiye edebiliriz. Nedeni ise kilo vermek adına sağlığımızdan olmak önceliğimiz kesinlikle olmamalıdır. Yoğurt çorbası kişilere hem tokluk hissi verirken hem de insan sağlığı için oldukça faydalar sağlarken bünyesinde barındırdığı yüksek orandaki mineral ve vitaminlerle insan sağlığı adına tüketilmesi gereken bir besindir. Büyük bir kase oranında yoğurt çorbası tükettiğinizde yalnızca bir dilim normal ekmek tüketmiş oranında kalori alınmış olurken, da enerji ve sağlığınız size kalmış olur. Tüketilen besinlerin kalori değerleri iyi hesaplandığı sürece kesinlikle bir problem yaşanmaz.

]]>
Göbek Eriten Yoğurt Kürü https://www.yogurt.gen.tr/gobek-eriten-yogurt-kuru.html Tue, 27 Nov 2018 06:15:23 +0000 Göbek eriten yoğurt kürü, Başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinde ciddi bir problem haline gelen fazla kilolar kadın ve erkeklerin canını sıkan bir durum olmuştur. Sağlıklı kilo vermek sabır işidir. Çünkü sağlıkl Göbek eriten yoğurt kürü, Başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinde ciddi bir problem haline gelen fazla kilolar kadın ve erkeklerin canını sıkan bir durum olmuştur. Sağlıklı kilo vermek sabır işidir. Çünkü sağlıklı kilo vermek zaman gerektirir. Özellikle göbek ve basen bölgesinde biriken yağlardan kurtulmak o kadar da zor değildir. Yoğurt kürü ile göbekte biriken yağlardan iki haftada kurtulmak mümkündür. Kürün içerisine karıştırılan kırmızı pul biber, ve limon yağ yakımına yardımcı olacaktır. Pul biber metabolizmayı hızlandırır. Limon ise vücudu toksinlerden arındırır. Yoğurt ise mükemmel bir protein kaynağıdır. Gelelim kürün yapımına.

Göbek Eriten Yoğurt Kürü
Malzemeler:
 • Üç yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt
 • Yarım sıkılmış limon 
 • Bir çay kaşığı pul biber

Yapılışı: Bütün malzemeleri karıştırıp, yatmadan yarım saat önce tüketilir. Yoğurt kürünü yedikten sonra hiç bir şey yememeye dikkat edilmesi gerekir. Bu kürü iki üç gün yapıp bırakmak hiç bir fayda vermez. Sabırla iki hafta bu kürü uygulayın iki hafta sonra gerçekten göbeğinizin eridiğini göreceksiniz.

]]>
Kıymalı Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/kiymali-yogurt-corbasi.html Tue, 27 Nov 2018 21:12:04 +0000 Kıymalı Yoğurt Çorbası, Çorbanın lezzetinin bozulmaması için çorbada kullanılacak yoğurdun ekşimemiş olmasına özen gösterelim. Ayrıca yapacağımız kıymalı köftelerin dağılmaması için kıyma ve baharat Kıymalı Yoğurt Çorbası, Çorbanın lezzetinin bozulmaması için çorbada kullanılacak yoğurdun ekşimemiş olmasına özen gösterelim. Ayrıca yapacağımız kıymalı köftelerin dağılmaması için kıyma ve baharatlar yeterince yoğrulmalıdır.

Kıymalı Yoğurt Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:
 • 500 gr. yoğurt,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 yemek kaşığı un (tepeleme),
 • 1 litre + 1 su bardağı su,
 • 1 çay bardağı şehriye ve
 • Tuz
Köfte İçin Malzemeler:
 • 200 gr. kıyma (hafif yağlı),
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı pul biber (isteğe göre daha fazla kullanılabilir),
 • köfteleri bulamak için, 1 yemek kaşığı un, 
 • Tuz
 • Üzerine gezdirmek için 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı pul biber.

Kıymalı Yoğurt ÇorbasıKıymalı Yoğurt Çorbası Yapılışı:

Köfteleri hazırlamak için kıyma ve baharatlar birbirini tutacak şekilde yoğrulur. Tam kıvamını aldıktan sonra birer misket büyüklüğünde yuvarlanır ve geniş bir tabağa ya da tepsiye koyulur, daha sonra hazırlanan bu köftelerin üzerine un serpilir. Köftelerin her tarafı una bulanacak şekilde unlanır ve böylece buzdolabında dinlendirilir. Yoğurt, un ve yumurta bir çırpma aleti yardımıyla çırpılır, hazırlanır. Şehriye tencereye alınır ve sıvı yağ ilave edilir. Kısık ateşte kavruluncaya kadar karıştırılır. Kavrulduktan sonra kaynar su ilave edilir, 2 dakika kadar kaynadıktan sonra 2 kepçe alınır, yoğurtlu karışıma ilave edilir (yoğurdun kesilmesini önlemek için). Çırpılır ve kaynayan karışıma sürekli karıştırarak ilave edilir. Çorba kaynayıncaya kadar hiç ara vermeden karıştırılır.Daha sonra şehriyeler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Hazırlanan köfteler ve tuzu da  ilave edilir. Kaynayana kadar yüksek ateşte, sonra kısık ateşte pişirilir. Ocaktan almadan önce ince ince kıyılmış maydanoz ilave edilir. Kaselere koyduktan sonra biberli tereyağı ile yapılan sos gezdirilir. Sıcak servis yapılır.
]]>
Tam Yağlı Yoğurt Kaç Kalori https://www.yogurt.gen.tr/tam-yagli-yogurt-kac-kalori.html Wed, 28 Nov 2018 04:21:25 +0000 Tam yağlı yoğurt kaç kalori Protein, kalsiyum, fosfor, potasyum, folik asit bakımından zengindir. Gün içerisinde 2-3 bardak süt ya da yoğurt tüketilmelidir. Kilo denetimi sağlamak isteyenler yağsız ya da az yağlı mahsuller Tam yağlı yoğurt kaç kalori Protein, kalsiyum, fosfor, potasyum, folik asit bakımından zengindir. Gün içerisinde 2-3 bardak süt ya da yoğurt tüketilmelidir. Kilo denetimi sağlamak isteyenler yağsız ya da az yağlı mahsulleri tercih edebilir.
 
Tam yağlı yoğurt; kalsiyum, D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin içerisinde hemen hemen tüm mineral ve vitaminleri barındıran besleyici bir besindir. Yemeklerin yakınında 4 yemek kaşığı denli yenildiğinde tokluk hissini artırır. 1 kase tam yağlı yoğurt kaç kalori: Aşağı yukarı olarak da bir kase içerisinde 200 gram yer alır, muhtevasında ise 132 kalori mevcuttur.
1 kase yağsız yoğurt kaç kalori: Yeniden aynı olarak 200 gramında 76 kalori mevcuttur.

Tam Yağlı Yoğurt Besin Değerleri
 • 200 gramı ne denli Karbonhidrat içerir: 8 gr
 • 200 gramı ne denli Protein içerir: 6.6 gr
 • 200 gramı ne denli Yağ içerir: 7.6 gr
Yağsız yoğurt besin değerleri
 • 100 gramı ne denli Karbonhidrat içerir: 8.4 gr
 • 100 gramı ne denli Protein içerir: 8.6 gr
 • 100 gramı  Yağ içerir: 0.2 gr
Yoğurt  Kilo yapar mı

Sıhhatli hayatın bir parçası olarak da onay edilen süt ve süt ürünlerini gündelik olarak da tüketmek iyi olacaktır. Elbette fazla miktarda aşırıya kaçmamak şartı ile. Yukarıdaki kıymetlerde de açık açık görüldüğü benzeri yağsız yoğurt kilo denetimi mahalline getiren ve inşa etmek talep eden bireyler amaçlı ideal bir tercih olacaktır. 

Tam Yağlı Yoğurt Kaç Kalori
Tam Yağlı Yoğurt Faydaları ve Zararları neler: 

İçeriğinde bol miktarda protein, kalsiyum, fosfor, potasyum ve folik asit bulundurur. Bunların haricinde kadınlar iyi bilir, yoğurt güzelliktir. Başka bir deyişle hem bir tüketerek hemde maske olarak da kullanıldığında cilde çoğu yararı vardır. Bedendeki mikropları arındırarak, daha dinamik olmanızı olanağı sağlar.  Bağışıklılık sistemini güçlendirdiğini de iyi biliyoruz. Zayıflamak amaçlı kalori denetimi yapmamız ve yediğimiz gıdalardan aldığımız kalorinin gün boyu harcadığımız kaloriden az olması gerekmektedir. Vücudun yağ yakmaya başlaması ve depolanmış yağlardan kurtulmamız amaçlı İlgi etmemiz en mühim kaide bu ve kilo vermemiz bunu ne denli uzunca zaman gerçekleştirebildiğimize ilişkili. Bir bir gıdayı tüketerek zayıflamak birçok olası değil ve bununla birlikte sıhhatli da değil. Başka bir deyişle beslenmenize yoğurt ekleyerek ansızın kilo vermeye başlayacak değilsiniz. Fakat yoğurt benzeri gıdalar fazla yüksek besin değerleri ile tipik sağlığımıza katkıda yer alırken gün içerisinde aldığımız kaloriyi denetim altında tutabilmemiz destekçi olabilmektedir. Söz gelişi yoğurdun protein içeriği daha uzunca zaman tok kalmanızı sağlayarak öğünler içinde yaşadığınız açlık krizlerini daha basit atlatmanızı sağlayabilir.  

Yoğurdun Zayıflamaya Etkisi

Yoğurt epeyce iyi bir protein kaynağıdır ve et benzeri öbür protein kaynaklarına nispeten kalorisi epeyce düşüktür. 100 gram tam yağlı yoğurt (kaymağı haricinde) tahmini 65 kalori ve gündelik protein gereksiniminin %10'una isabet iştirak eden 5.2 gram protein içeren (1). Diyet yaparken karbonhidrat mahalline daha çok miktarda protein tüketmek protein daha yavaşça sindirilen bir besin öğesi olması ötürü tokluk hissini uzatır. Başka bir deyişle bir kase yoğurt yediğiniz öğünden ardından öbür öğüne denli açlık, en azından mide kazıntısı hissetmezsiniz. Öğünler içinde yenilen atıştırmalıklar zayıflarken karşımıza çıkan en kocaman meselelerden bir tanesi meydana geldiği amaçlı yoğurt benzeri tokluk hissini uzatan gıdalar perhizinize ilişkili kalmanıza destekçi olacaktır. Bu meydanda yapılan tetkiklerde öğünler içinde atıştırmalık yemeyenlerin yiyenlere nispeten %22 oranında daha çok miktarda kilo kaybettiklerin]]> Gece Yoğurt Yemek https://www.yogurt.gen.tr/gece-yogurt-yemek.html Wed, 28 Nov 2018 15:36:21 +0000 Gece yoğurt yemek, Öncelikli olarak yoğurt ürünlerin başında gelir çok sağlıklıdır Ayrıca yoğurdun kullanıldığı da bilinmektedir sağlıklı yaşamın başında yoğurdun tüketilmesi süt ürünlerinin yeterli düzeyde vüc Gece yoğurt yemek, Öncelikli olarak yoğurt ürünlerin başında gelir çok sağlıklıdır Ayrıca yoğurdun kullanıldığı da bilinmektedir sağlıklı yaşamın başında yoğurdun tüketilmesi süt ürünlerinin yeterli düzeyde vücuda girmesi önemlidir Öncelikle olarak sağlık değeri evde yapılan daha fazladır fabrikalarda üretilen you katkı maddesi vardır Bu sebeple gerekli vitamin ve mineralleri elleri almak için Yurdumuzu yoğurdu Evde kendimiz mayalayarak tüketmek zorundayız. Yoğurt içerdiği minareller ve kalsiyum açısından son derece etkilidir. Kemik sağlığı ve iskelet sağlığımız açısından büyük önem taşır. 

İçerdiği minareller, potasyum, kalsiyum, C vitamini, B12 vitamini gibi maddeler sebebiyle sağlık için son derece etkin rol oynar. İçerdiği omega ile vücudun enerji ihtiyacını karşılar. yoğurt ayrıca kilo vermek için de son derece önemlidir. Soğuk algınlığına da oldukça etki eder. Kemik yapısını kuvvetlendirirken, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gece yatmadan önce yoğurt yemek her şeye fayda gösterir. 

Gece Yoğurt Yemek
İnanılmaz bir şifa kaynağıdır. Ayrıca uyku düzenine de oldukça fayda gösterir. Uykusuzluğu düzene sokar. gece yatmadan önce yenirse, rahat bir uyku uyumamıza fayda gösterir. Gece yatmadan önce yoğurt yersek cilt sağlığına da inanılmaz etkiler gösterir. Cildi pürüzsüz kılarken, yüzümüze ışıltı verir. İçerdiği mineraller sayesinde saç sağlığına da etki eder. saç bakımı için oldukça önem taşır. Ayrıca saç ve cilt bakımı için de kullanılır. Yoğurt içerisinde bulunan aminoasitler sayesin de kilo vermeye yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırırken, tokluk hissi verir. İçerdiği mineraller ile kemik yapısını kuvvetlendirir. Kas yapısını kuvvetlendirirken vücutta bulunan kötü yağların atılmasına yardımcı olur. 

Yoğurdu gece yemenin inanılmaz etkileri vardır. Vücutta bulunan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Yoğurdun içinde bulunan vitaminler sayesinde sindirimi sağlarken; hazımsızlığı giderir. Gece yatmadan yoğurt yenirse kilo vermeyi kolaylaştırırken, diyabet hastalarına da çok iyi gelir. Gece yatmadan yoğurt tüketimi faydalıdır. İçerdiği ,çinko, demir, B 12,gibi vitaminler sayesinde bünye sağlam bir form kazanır. Kısaca yatmadan önce yoğurt yemek bünyenin sağlamlığından tutun, uyku problemine varana kadar birçok rahatsızlığa iyi gelecektir. Sağlıklı yaşam için sizde her gün gece yatmadan bir kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

]]>
Çörek Otu Yoğurt Zayıflama https://www.yogurt.gen.tr/corek-otu-yogurt-zayiflama.html Thu, 29 Nov 2018 05:49:29 +0000 Çörek Otu Yoğurt Zayıflama, çörek otu özellikle sağlığımız bakımından çok faydası olan bir ottur. Ayrıca sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler çörek otu kullanmalıdır. Genellikle diyet yaparak zayıflamak i Çörek Otu Yoğurt Zayıflama, çörek otu özellikle sağlığımız bakımından çok faydası olan bir ottur. Ayrıca sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler çörek otu kullanmalıdır. Genellikle diyet yaparak zayıflamak isteyen pek çok kişi hataya düşebilmektedir. Zayıflamak isteyen pek çok kişi zayıflama ilaçları ya da şok diyet ile zayıflamaktadır. Ancak bu şekilde hızlı kilo vererek zayıflamak sağlık açısından ciddi tehlikeler yaşanabilmektedir. Bunun için mutlaka sağlıklı ve doğru kilo vermeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı kilo vermek kişi açısından kalıcıdır ve oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama, çörek otunun kendisini ya da yağını kahvaltıdan önce, öğle ve akşam yemeklerinden önce bir çay kaşığı kadar ister su ile ister yoğurt ile beraber tüketebilirsiniz. Ancak gün içerisinde 2 ya da 3 kase mutlaka yoğurt tüketimine dikkat edilmelidir. Çörek otu çoğunlukla fazla kilosu olan kişilere etki ederek iştahlarını azalttığı için kolay ve sağlıklı olarak zayıflamalarına yardımcı olmaktadır. Yemeklerden önce alınan çörek otu kullanan kişide doygunluk hissi yarattığı için az miktarda besin alarak kolaylıkla doyuma ulaşabilmektedirler. 

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama
Çörek Otu Yoğurt Zayıflama, çörek otunun içinde bulunan proteinlerin sindirimin daha kolay olabilmesi için aç karnına alındığı için mide asiti ilke direk temas edebilmesi için mutlaka yoğurt ya da süt ile tüketilmesi önerilmektedir. Çörek otunu havanda ezerek kullanmak daha çok faydalı olmaktadır. Havanda ezilen çörek otu yoğurt ile karıştırılarak tüketildiği zaman iştah kapattığından dolayı yemek yeme isteğini köreltmiş olursunuz. Sadece yoğurt tüketerek de kişiler kilo verebilmektedir. Ancak çörek otu mucizesi ile beraber yoğurt karışımı hazırlanarak diyet yapıldığında göz ile görünür çapta kilo verilmektedir. Ancak her insanın metabolizma hızı oldukça farklı olarak çalışmaktadır. 

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama, bunun için mucize çörek otu özellikle metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermek daha hızlı gerçekleşiyor. Fakat çörek otunu yutmadan önce mutlaka ezilmelidir. Eğer evde çörek otunu ezecek bir materyal yok ise aktarlarda çekilmiş çörek otu alabilirsiniz. Ancak çörek otunun içerisinde mevcut olan bazı maddeler uçucudur. Bunun için çekilmiş çörek otu bazen beklediğinde önemli özelliklerini kaybedebilmektedir. Çörek otunun faydalı olabilmesi için günlük kullanacağınız miktarda çörek otunu öğütmek daha çok yarar sağlamaktadır. Bu arada çörek otunu yoğurt ile tüketmeyi unutmayın.
]]>
Doğal Yoğurt Mayası https://www.yogurt.gen.tr/dogal-yogurt-mayasi.html Thu, 29 Nov 2018 07:06:32 +0000 Doğal yoğurt mayası, Ülkemizin her bölgesinde yoğurt tüketimi fazladır. Bazı bölgelerinde yoğurt yapmak için büyükbaş hayvanların bulunan insanların ineklerinden ve koyunlarından sağılan sütler çok sağlıklı bir yerler Doğal yoğurt mayası, Ülkemizin her bölgesinde yoğurt tüketimi fazladır. Bazı bölgelerinde yoğurt yapmak için büyükbaş hayvanların bulunan insanların ineklerinden ve koyunlarından sağılan sütler çok sağlıklı bir yerlerde  yoğurt yapılarak insanlara  sunulmaktadır. Hazır yoğurtlar yerine doğal yoğurtlar evde kendi  yaptığımız doğal yoğurtları tercih etmeliyiz.  Ve hatta kendi yoğurt mayamızıda yapmak çok kolaydır. Hazır gıdalar gerçekten insan sağlığına zarar vermektedir. Sağlığımızı  korumak adına her şeyi  doğal  tüketmek daha faydalıdır. Yoğurdun  faydaları arasında ilk aklımıza gelen ise kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum minerali bakımından zengin olmasıdır. Üstelik sindirim düzenlemek,  vitamin ve mineraller bakımından zengin olmak,  kilo vermeye  yardımcı olmaktan, kan  basıncının düzenlenmesine kadar  birçok alanda yoğurdun faydaları saymakla bitiremeyiz. Özellikle  kış mevsiminde grip ve nezleye karşı yoğurt tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzun daha dirençli olmasını sağlıyor. Yoğurt çok eski çağlardan itibaren hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak da tanınmıştır. Özellikle ev  yoğurdu,  doğal yoğurt mayasını kendimiz yaparak bunun etkisini daha güzel görmekteyiz. Fabrikalarda  üretilen yoğurtlar bir takım prosedürden geçtiği için bazı vitamin değerlerini kaybeder. Bu yüzden pek sağlıklı olmaz. Ayrıca  yoğurdun cilt sağlığı için de çok sık kullanıldığını bilmekte fayda vardır. Ciltte maske dediğinde yoğurt çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve aminoasitler bölgede bulunan fazla yağları yakar.  Bunun yanında kasları kuvvetlendirir.  Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında katkısı vardır. Yoğurt insan bünyesinin kuvvetlendirir. Özellikle küçük çocuklarımıza alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir  diğer özellik ise yoğurdun  diş minareli için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu da unutmamak gerekir.  Günlük  olarak tükettiğimiz bir kase yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Doğal  yoğurt cildi nemlendirir. Hassas ciltlere sahip olan kişiler yoğurt sürdükleri  zaman yüzlerine,  yorgunlukları gider ve sağlıklı bir görünüm kazanırlar.

Doğal Yoğurt Mayası
Doğal yoğurt mayası için gerekli olan malzemeler:
 • 2 su bardağı inek sütü
 • 30 adet kuru nohut
 • 1 adet kavanoz 
Yapılışı:
İlk  işimiz olarak 30 adet nohutu yıkayalım ve kavanozun içine koyalım. Üzerine yoğurt mayalayacağımız  sıcaklıktaki iki bardak sütü dökelim. Kavanozun ağzını kapatalım ve bir bez ya da havluya sarıp üzerine koyalım. Ortalama  24 saatliğine bırakalım. 24 saatin sonunda  ilk mayamızı elde ettik ve kapağını açtığınızda biraz kötü bir koku olabilir.  Merak etmeyin! Bu normaldir ve altta yeşilimsi, sarımsı bir su olacaktır.  Kavanozu bir tel süzgece dökelim. Suyu aksın üzerindeki nohutları da seçelim. Suyu süzülür dinlenmesi için bir tabağa veya kavanoza koyup dolaba kaldıralım. Artık  elde etmiş olduk. Şimdi mayamızı çoğaltmak ve daha da lezzetlendirmek için tekrar bir gün daha bir litre süt ile elde ettiğimiz maya ile yeniden mayalıyoruz artık bu mayalamada yoğurdumuzun tadını ve kıvamını daha güzel fark edeceğiz.  Elde ettiğimiz yoğurt mayasını artık tüketebiliriz. Yoğurdumuzu  her mayalamada yoğurdun  kalitesini ve tadını daha da güzelleşecektir. Ben bu mayalama işlemini iki yıldan beri her hafta yapmaktayım ve bundan sonrada hep yapacağım. Yoğurt mayalamada dikkat edeceğimiz en önemli nokta ise şudur, mayamızı az kullanmak çünkü  fazla maya yoğurdun  ekşimesine  ve fazla sulanmasına sebep oluyor.
]]>
Bulgurlu Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/bulgurlu-yogurt-corbasi.html Fri, 30 Nov 2018 01:31:11 +0000 Bulgurlu Yoğurt Çorbası,  Lezzetli çorbalar et suyu, tavuk suyu, balık suyuna diğer yiyecekler katılarak hazırlanır. Sade suya yapılan çorbalar ise genelde terbiye  hazırlanarak yapılan çorbalardır, bunlarda genelde yumurta, Bulgurlu Yoğurt Çorbası,  Lezzetli çorbalar et suyu, tavuk suyu, balık suyuna diğer yiyecekler katılarak hazırlanır. Sade suya yapılan çorbalar ise genelde terbiye  hazırlanarak yapılan çorbalardır, bunlarda genelde yumurta, süt, yoğurt ve un kullanılarak hazırlan anlardır. Çeşitli yiyeceklerden yararlanılarak birçok çorba çeşidi yapılmaktadır, bunlar meyaneli, taneli ve ezme şeklinde yapılan çorbalardır ve genelde içine katılan yiyeceklerle  adlandırılırlar. Örnek; şehriye çorbası, sebze çorbası, balık çorbası, domatesli pirinç çorbası tavuk çorbası,  yoğurt çorbası.
Bunlardan biride aşağıda tarifini verdiğimiz bulgurlu yoğurt çorbasıdır.

Bulgurlu Yoğurt Çorbası İçin Malzemeler;
 • 3 su bardağı yoğurt
 • 1 çay bardağı bulgur
 • 1 yemek kaşığı un 
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 100- 150 gram tereyağı
 • Damak tadınıza göre tuz
Bulgurlu Yoğurt Çorbası
Bulgurlu Yoğurt Çorbası Yapılışı;

3 su bardağı yoğurdu tencereye alıyoruz. Üzerine yumurta ve 1 yemek kaşığı unu ekliyoruz ve çırpıcı ile karıştırıyoruz. Yoğurdumuzu karıştırarak  yavaş yavaş ılık su ekliyoruz. Ayran kıvamına  gelinceye kadar su eklemeye devam ediyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz. Devamlı karıştırarak pişiriyoruz Kaynamaya başlayınca 1 çay bardağı bulguru ekliyoruz. Pelteleşmesini önlemek için ara sıra karıştırarak pişirmeye bırakıyoruz. Tuzunu atarak ocaktan alıyoruz. Kaselere aldığımız esnada, çorbamıza önce 100 - 150 gram tere yağında 1 yemek kaşığı naneyi yakarak üzerine döküp servis ediyoruz.
]]>
Terbiyeli Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/terbiyeli-yogurt-corbasi.html Fri, 30 Nov 2018 14:06:59 +0000 Terbiyeli Yoğurt Çorbası, Yoğurt çorbası özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezleri arasındadır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan bu çorba, terbiyelenmiş tarifi ile de harika bir lezzet sunmaktadır. S Terbiyeli Yoğurt Çorbası, Yoğurt çorbası özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezleri arasındadır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan bu çorba, terbiyelenmiş tarifi ile de harika bir lezzet sunmaktadır. Sıklıkla yaptığım ve çok beğendiğim bu tarifi sizinle de paylaşmak istedim.

Terbiyeli yoğurt çorbası için malzemeler 
 • 1 tane küçük boy kuru soğan
 • 2 diş dövülmüş sarımsak
 • 1 çay bardağı iri taneli pirinç
 • Et veya tavuk suyu 
 • Yarım çay bardağı ayçiçek yağı

Terbiyelemek için malzemeler

 • 1 büyük kase yoğurt
 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 2 yemek kaşığı kadar un

Üzerine dökülecek sos için malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 tatlı kaşığı pul biber veya toz biber(isteğe göre)
 • 2 yemek kaşığı tereyağı

Terbiyeli Yoğurt ÇorbasıTerbiyeli Yoğurt Çorbasının Yapılışı

Soğan ve çok küçük doğranır, sarımsak dövülür ve tencereye sıvı yağ ile birlikte koyulur. Soğanlar biraz pembeleşinceye kadar kavrulur. Varsa et suyu veya tavuk suyu, yoksa da su ilave edilir. Çorba kaç kişilik yapılacak ise, et suyunun miktarını ona göre koyulmalıdır. Bu malzemeler ile en fazla 5 kişilik bir çorba elde edilmektedir. Soğanın üzerine et suyu ilave edilir. Kaynamaya başladığı zaman pirinçlerde koyulur. Ocağın altı kısığa alınır. Pirinçler piştiği zaman hazırlanmış olan terbiyesi yavaş yavaş eklenir. Terbiye hazırlanırlen yoğurt, yumurta sarısı ve un pürüzsüz olana dek karıştırılmalıdır. Mikser tercih edilirse daha iyi olur. Hazırlanan terbiyenin içine yavaş yavaş tencerede pişmekte olan  çorbanın suyundan ilave edilerek biraz sulandırılır. Ve tencereye yavaşça karıştırılarak hazırlanan bütün terbiye ilave edilir. Çorbanın koyuluğuna göre azar azar ilave edildiği zaman istenilen kıvam daha rahat yakalanabilir. Kaynamaya başladıktan sonra çorbanın altı kısılmalıdır. Biraz kaynadıktan sonrada altı tamamen kapatılmalıdır.

Terbiyeli Yoğurt Çorbası her zaman yapabileceğiniz pratik ve çok sevilen bir çorba çeşididir. Hele üzerine bir de nane dökülerek servis edildiği zaman mis gibi kokusuyla enfestir. İsteğe göre pul biber de yağda yakılarak sunulabilmektedir. Afiyet olsun.

]]>
Rüyada Yoğurt Mayalamak https://www.yogurt.gen.tr/ruyada-yogurt-mayalamak.html Fri, 30 Nov 2018 22:51:11 +0000 Rüyada yoğurt mayalamak, belli zorluklardan sonra ulaşılan mevki ve makama, ulaşmayı umut ettiği zafere, bazı yardımlarla istediği nimete ve kısa bir süre içinde öğreneceği bir olaya, havadise işarettir. Ayrıca manevi yükü Rüyada yoğurt mayalamak, belli zorluklardan sonra ulaşılan mevki ve makama, ulaşmayı umut ettiği zafere, bazı yardımlarla istediği nimete ve kısa bir süre içinde öğreneceği bir olaya, havadise işarettir. Ayrıca manevi yükü ağır olan kimselerden uzak durulması gerektiğine delalettir. Kişinin rüyasında yoğurt mayaladığını görmesi birkaç hafta içinde öğreneceği hayırlı bir habere işarettir. Yaptığı zahmetlerin meyvesini alacağı işe, özlemini duyduğu galibiyete, zafere, sıkıntılar çekerek özlemini duyduğu sağlıklı yaşama, sıkıntılar çekerek  gözlediği, beklediği mevkiye ve beklediği ümitli habere karşılık gelir. Rüyayı  gören kişi eğer bekar ise hayırlı bir eşle evleneceğine, evli ise de bebek ya da torun sahibi olacağına ve ailenin genişleyeceği anlamına gelir. Eğer kişi rüyasında yoğurt mayalıyorsa o kişinin ömrünün uzun olacağına, sağlıklı, sıhhatli bir hayatı olacağına ve yeni yatırımlar yapabileceğine işarettir. Kişinin maddi olarak rahat edeceğine, parasının ve mal varlığının artacağına da delalettir. Rüyada yoğurt mayalayan kişinin ailesini gururlandıracağı bir işe gireceğine ve bu işte muvaffak olacağına işarettir. Kişinin hayatta atacağı adımların doğru olacağına da yorulabilir. Rüyada yoğurt mayalayan kişinin geleceğini kendi elleriyle hazırlayacağına, tek başına ayakta duracağına alamettir. Ayrıca bu rüya o kişinin zengin olacağına ve rızkının artacağına işarettir.
 Rüyada Yoğurt Mayalamak
Rüyada mayalanmış yoğurt görmekte hayra yorulur. Rüyada görülen taze yoğurt ya da yeni mayalanmış yoğurt hayırlı eşe, işe, güzel ahlaka, uzun ömre, bol rızka işaret etmektedir. Rüyada mayalanmış yoğurt gören kişinin zengin olacağı ve uzun ömürlü olacağına alamettir. Ayrıca görülen yoğurt taze ise o kişinin dinen ve ahlaken hayırlı bir mümin olduğuna yorulur. Eğer yoğurt taze ve güzelse o kişinin hayırlı ameller işleyeceğine, görülen yoğurt kaymaklı ise eğer gören kişinin uzun ömürlü ve zengin olacağına yorulmaktadır. Kaymaksız yoğurt gören kimselerin fakirliğe düşeceğine, rızkının ve kısmetinin azalacağına yönelik yorumlanır. Kişi eğer rüyasında yoğurttan ayran yaptığını görüyorsa kısa bir süre içinde sıkıntılarında kurtulacağına ve rahata ereceğine işarettir. Ayrıca kişi rüyasında yoğurt yediğini görüyorsa bu o kişinin emeklerinin karşılığını bulacağına ve kazancının artacağına alamettir. Eğer yenilen yoğurt ekşi ise kötü bir haber alınacağına,  eğer yoğurt tatlı ve kaymaklı ise kişinin zengin bir eşle evleneceğine ve bol rızıklı bir hayatı olacağına delalet etmektedir. Rüyada yoğurt yemek kişinin her işinin kolaylıkla hallolacağına, konforlu ve rahat bir hayatı olacağına da yorulur.
]]>
Biberli Yoğurt Zayıflatırmı https://www.yogurt.gen.tr/biberli-yogurt-zayiflatirmi.html Sat, 01 Dec 2018 21:38:32 +0000 Biberli Yoğurt Zayıflatırmı, son yıllarda oldukça büyük bir popülerliğe sahip olan biberli yoğurtla zayıflama şekli iyi sonuçlar veren yöntemler arasında zirveye tırmanmaktadır. Günümüzde uzmanlar tarafından Biberli Yoğurt Zayıflatırmı, son yıllarda oldukça büyük bir popülerliğe sahip olan biberli yoğurtla zayıflama şekli iyi sonuçlar veren yöntemler arasında zirveye tırmanmaktadır. Günümüzde uzmanlar tarafından yapılan birçok araştırmalar sonucunda yoğurt tüketenlerin yoğurt tüketmeyenlere oranda daha hızlı ve kolay kilo verdiklerini kanıtlamıştır. Yine yapılan incelemeler doğrultusunda herkes tarafından bilinenin tam tersine diyet uygularken az yağlı light yoğurt veya tamamen yağı alınmış yoğurt yerine tam yağlı olarak tüketilen yoğurtlar çok daha hızlı ve kolay yağ yakılmasına neden oluyor. Yoğurt sağlıklı ve doğal besinler arasında yer aldığından dolayı, öğün aralarında veya atıştırmalık olarak tüketildiğinde kişilere tokluk hissi vererek tok kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca yoğurdun kalori değerleri oldukça düşük olmasından dolayı kesinlikle düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdalar arasında önemli bir yere sahiptir. Yoğurdun kilo verilmesindeki önemli etkisi kişilerin açlık hissi hissettikleri anda kendilerini aç bırakmayarak küçük bir kase yoğurt tüketmeleri vücudun enerjisinin ve metabolizma hızının azalmasını engellemektedir.  Ayrıca uygulanan diyetler nedeniyle meydana gelen halsizliklere çare olmak adına yoğurt tüketerek mani olabilirler. Kalsiyum bakımından oldukça zengin içeriklere sahip olan yoğurt yediden yetmişe kadar her insan tarafından düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken bir besindir.

Biberli Yoğurt Zayıflatırmı

Konumuz biberli yoğurt zayıflatır mı olunca biberden de bahsetmemek yanlış olur. Biberin tadı ne kadar acı bir lezzete sahip olsa bile zayıflamaya ve insan sağlığı için faydaları bir hayli fazladır. Özellikle kırmızı biber A, K, C vitaminleri açısından büsbütün bir vitamin bombasıdır ve bu vitaminler dokularda zamanla meydana gelen yıkıma ve hasara engel olmasının yanı sıra da pek çok kanser çeşidinin oluşumuna mani olmaktadır. Biberin bedenin oksijen tüketimini fazlalaştırması ve metabolizma hızını üst seviyelere çıkarması sebebiyle kalori yakmak ve kilo vermek içinde oldukça büyük etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Zayıflamak adına tüketilen biber antioksidanlar açısından oldukça zengin içeriklere sahip olmasının yanında kanser oluşumuna mani olan likopen maddesi içeren bir besindir.

Biberli Yoğurt Zayıflatırmı

Fazla kilolardan kurtulmak veya daha fit bir vücuda sahip olmak isteyenler için hazırladığımız biberli yoğurt kürü ile uygulamanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Biberli Yoğurt Zayıflatırmı Kürü İçin Gerekli Malzemeler

 • Küçük bir kase yarım yağlı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber
 • Yarım limon suyu

Biberli Yoğurt Zayıflatırmı Kürü Hazırlanışı

Biberli yoğurt kürü hazırlamak için küçük bir kase içine aldığımız yarım yağlı yoğurdun üzerine 1 tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber ve yarım adet sıkılmış limon suyu ilave ederek elde edilen karışımı iyice karıştırarak harmanlayalım. Hazır hale gelen karışımı düzenli olarak 15 boyunca gece yatmadan 25-30 dakika öncesinden tüketin. Bu karışımı yedikten sonra kesinlikle başka her hangi bir şey tüketmemeniz gerekiyor ve 15 günün sonunda meydana gelen değişime sizlerde şahit olacaksınız.

]]>
Süzme Yoğurt Kalori https://www.yogurt.gen.tr/suzme-yogurt-kalori.html Sat, 01 Dec 2018 22:59:31 +0000 Süzme yoğurt kalori, normal yoğurda göre yoğunluğu daha fazladır. Protein, kalsiyum, fosfor, potasyum, folik asit bakımından zengindir. Süzme yoğurt normal yoğurdun bir bez torbanın içerisine konularak bir kaç gün süzdür Süzme yoğurt kalori, normal yoğurda göre yoğunluğu daha fazladır. Protein, kalsiyum, fosfor, potasyum, folik asit bakımından zengindir. Süzme yoğurt normal yoğurdun bir bez torbanın içerisine konularak bir kaç gün süzdürülmesi ile ele geçirilen protein oranı epeyce dik bir yoğurt çeşididir. Süzme yoğurt normal yoğurda yönelik daha ekşi olduğundan, yemeklerin yakınında sofraya konularak galip gelmesi birçok seçim edilmez. Çoğunlukla yayla çorbası, ve öbür birtakım çorbaların yapımında  bilhassa ege bölgesine ilişkin mezelerin yapımında kullanılır. Süzme yoğurt çok fazla miktarda sıhhatli meydana geldiği amaçlı, ondan yapılmış olan her bir şey de epeyce sağlıklıdır.
 
Anadolu'nun çok fazla miktarda tere yağı inşa etmek amaçlı kaymaklı yoğurt tahmini bir saat denli sıcak olmayan su ile çalkalandıktan ardından yoğurdun yağı suyu ile ayrılır. Geriye ayranı kalır. Bu ayranın bez torbalarda 5.6 gün süzdürülmesi ile ise yağsız, çok fazla miktarda daha sıhhatli bir süzme yoğurt elde edilir.  Süzme yoğurt, kalsiyum bakımından zengin ve sıhhatli bir besin meydana geldiği amaçlı gün içinde bir orta büyüklükte kase süzme Yoğurt tüketilmelidir.
 
Süzme yoğurt kaç kalori
 
Bir kase yağlı süzme yoğurt 200 gram ağırlığındadır ve tahmini olarak da 125 kalorilik bir kalori oranına sahiptir.
 
Süzme yoğurt besin değerleri nasıldır
 
100 gram ağırlığındaki bir süzme yoğurdun muhtevasında tahmini olarak da, 10.25 gram protein, 3.50 yağ, 5 mg kolesterol, 35 mg sodyum, 3.60 gram karbonhidrat,  3. 25 gram şeker bulunmaktadır. Süzme yoğurt normal yoğurda yönelik daha yüklü olması sebebiyle, daha dik oranda kalsiyum içeren. Bilhassa kemik gelişimi ve kalsiyum alımı bakımından incelendiğinde daha avantajlıdır. Fakat süzme yoğurdun yüklü meydana gelmesinin kalsiyum avantajı olsa bile, aynı miktardaki normal yoğurda yönelik kalori değeri daha yüksektir. Bununla birlikte suyu süzülmüş meydana geldiği amaçlı, normal yoğurdun suyunda yer alan B sınıfı vitaminlerini içermez.

Süzme Yoğurt Kalori
Süzme yoğurt kilo aldırır mı

Süzme yoğurdun nitelikleri ve kalori oranı yapılış şekline yönelik değişiklikler işaret etmektedir. Ayrandan süzülerek ele geçirilen süzme yoğurt kalori oranı olarak da  fazla miktarda düşüktür ve tek başına tüketildiğinde kilo aldırması laf konusu değildir. Günlük hanedeki yoğurtları süzdürerek ele geçirilen yoğurtlar daha çok miktarda yağ oranına sahip olacağından fazla miktarda tüketimde kilo alımına neden olabilmektedir.
 
Diyet yaparken süzme yoğurt tüketilebilir mi
 
Diyet yaparken, az yağlı süzme yoğurt tüketilmesinde hiçbir mahzur bulunmaz. Bununla birlikte süzme yoğurdun kalorisi normal yoğurda ve süte yönelik çok fazla miktarda daha az olduğundan, sıhhatli zayıflamanız da destekçi olacaktır. Rejim yaparken İlgi edilmesi gerekli olan tek şey kalori oranı düşükte olsa porsiyonu minik tutmaktır. Yoğurt kilo verdirir mi, aldırır mı sorusu fazla araştırılan bir konudur. Yoğurt yiyecek sağlığımız amaçlı çok fazla miktarda yararlı meydana geldiğini her birimiz biliyoruz. Aynı zamanda yoğurdun göbek ve kalçalarda meydana gelen yağları eritmek amaçlı kullanılan mucize zayıflatan bir besin meydana geldiğini biliyor musunuz Yoğurt bolca protein içeren. Sıhhatli beslenmeye gerekli olan aminoasitleri, vitaminleri ve mineralleri muhtevanında barındırır. İçeriğindeki bu maddeler bununla birlikte metabolizmayı düzenleyerek zayıflamaya destekleyen bir yapıdadır. Yoğurt perhizi yapanlar bilirler. Yoğurt suyununda yerel yağların eritilmesinde yakılmasında çok fazla miktarda etkilidir. Yoğurt zayıflatırmı sualinin yanıtı gösterişli bir zayıflatan besindir. Yağsız yoğurt tüketerek göbek yağınızı kolaylıkla eritebilirsiniz.  
]]>
Hazır Yoğurt Mayası https://www.yogurt.gen.tr/hazir-yogurt-mayasi.html Sun, 02 Dec 2018 19:54:24 +0000 Hazır yoğurt mayası, yoğurdunu kendi yapan annelerimizin mayasız kaldığında başvurabileceği bir seçenektir. Çok mecbur kalmadıkça kullanılmaması gereken hazır yoğurt mayalarını süpermarketlerden satın alabilirsiniz. Hazır yoğurt mayası, yoğurdunu kendi yapan annelerimizin mayasız kaldığında başvurabileceği bir seçenektir. Çok mecbur kalmadıkça kullanılmaması gereken hazır yoğurt mayalarını süpermarketlerden satın alabilirsiniz. Hazır yoğurdu tercih edenlerden değilseniz yani sağlığın kıymetini bilenlerdenseniz tadına doyum olmayan ev yoğurdunun nasıl yapıldığını da biliyorsunuzdur ve düzenli olarak yoğurt yapıyorsunuzdur. Genelde anneler haftada bir kez yoğurt yapar ve maya olarak geçen hafta yaptığı yoğurttan kullanır.
Hazır Yoğurt Mayası
Bir litre inek sütü için bir yemek kaşığı yoğurt ya da tereyağı maya olarak kullanılır. Çok sık yoğurt yapanlardan değilseniz ve mayanız yoksa bir avuç kuru nohutu da maya işini halledebilirsiniz. Hazır yoğurt mayasını vaktimizin nohuttan maya yapamaya yetmeyeceği durumlarda kullanabiliriz. Unutmayalım günde en az iki kase yoğurt yemek başta kemiklerimiz olmak üzere sağlığa çok faydalıdır.]]>
Şehriyeli Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/sehriyeli-yogurt-corbasi.html Mon, 03 Dec 2018 18:59:37 +0000 Şehriyeli yoğurt çorbası, ülkemizde bin bir çeşit çorba tarifi bulunmakta ve şehriyeli yoğurt çorbası bunlardan birisi sadece. Kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmez çorbalardan biridir. Şehriyeli Yoğurt çorbasın Şehriyeli yoğurt çorbası, ülkemizde bin bir çeşit çorba tarifi bulunmakta ve şehriyeli yoğurt çorbası bunlardan birisi sadece. Kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmez çorbalardan biridir. Şehriyeli Yoğurt çorbasının kıvamını tutturmak çok önemlidir. Çocukların gelişim çağında yoğurt tüketilmesi çok önemlidir. bu yüzden sade yoğurt yiyemeyen çocuklara şehriyeli çorba içirilmeli  tavsiye edilir. Şehriyeli yoğurt çorbası ana yemeklerden önce içilir. Diyet yapanlar için akşamları bir kase şehriyeli yoğurt çorbası yeterli olacaktır. Şehriyeli yoğurt çorbası tereyağı ve azcık pul biber ile acılı yapıldığında kış aylarında grip olmayı önler.

Şehriyeli Yoğurt Çorbası Malzemeleri
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 yumurta
 • 1 litre su + 1 su bardağı su daha
 • 1 çay bardağı arpa şehriye
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 diş sarımsak (isteğe bağlı)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber
Şehriyeli Yoğurt Çorbası
Şehriyeli Yoğurt Çorbası Yapılışı 

Çorbayı yapmaya ilk olarak yumurta derin bir karıştırma kabına alarak iyice çırpmaya başlayın daha sonra yoğurttu ilave ederek 2-3 dakika daha çırpın. Yoğurt karışımının içine unu da ilave ederek mikser yardımı ile veya çırpma teli ile topak olan unları pürüzsüz hale gelene kadar çırpın. Çırpma işlemi bittikten sonra derin bir tencerenin içerisine ılık su koyun ve ardında yoğurt karışımını ekleyerek orta ateşte çırpıcı yardımı ile kaynayıncaya kadar karıştırın. Kaynadıktan sonra şehriye, tuzu  ekleyin ve orta ateşte 30-35 dakika pişirmeye bırakın. Çorbayı ocaktan indirmeye yakın küçük bir tava içerine tereyağı eritip üzerine nane ve pul biberi koyup yarım dakika ocakta çevirdikten sonra çorbanın üzerine gezdirin. Şehriyeli yoğurt çorbası hazır. 
Afiyet Olsun
]]>
Meyveli Yoğurt Kaç Kalori https://www.yogurt.gen.tr/meyveli-yogurt-kac-kalori.html Tue, 04 Dec 2018 03:57:30 +0000 Meyveli Yoğurt Kaç Kalori; Yoğurt günün her saati rahatlıkla tüketeceğimiz bir besin kaynağıdır. Ama yoğurt suyuyla birlikte tüketilmelidir. Yoğurt suyunun içinde bol miktarda B vitamini mevcuttur. Süzülmüş yoğurtta ise B v Meyveli Yoğurt Kaç Kalori; Yoğurt günün her saati rahatlıkla tüketeceğimiz bir besin kaynağıdır. Ama yoğurt suyuyla birlikte tüketilmelidir. Yoğurt suyunun içinde bol miktarda B vitamini mevcuttur. Süzülmüş yoğurtta ise B vitamini eksikliği görülmektedir. Kilo kontrolü yapanlar ve zayıflamaya çalışanların bildiği üzere yoğurt çok iyi zayıflatma materyalidir. Şimdi sizlerle 1 kase meyveli yoğurt da bulunan besin değerlerini vereceğim ve bu besinlerini almamız dahilinde vücudumuza aktarılan kalori miktarını da söyleyip hemen faydalarını anlatacağım. İşte besin değerlerimiz;

Meyveli Yoğurt Besin Değerleri (1 kase yoğurt orta boy);
 • Karbonhidrat; 11,46 gr
 • Protein; 3,89 gr
 • Yağ; 4,08 gr
 • Lif; 1,11 gr
 • Kolesterol; 14,34 mg
 • Sodyum; 52,67 mg
 • Potasyum; 287,59 mg
 • Kalsiyum; 144,36 mg
 • Vitamin A; 43,35 mg
 • Vitamin C; 28,08 mg
 • Demir; 0,54 mg
Görüldüğü üzere bir kase meyveli yoğurt tükettiğimizde alacağımız besin değerlerini öğrendik. Bu besin değerleri vücudumuza 103 kcal olarak aktarılmaktadır. Meyveli yoğurt ara öğünler için iyi bir seçenektir. Protein, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından oldukça zengindir. Ayriyeten yapım aşaması da hiç zahmetli değildir. Meyveli yoğurt tüketmemizin bize ne gibi faydaları vardır onu hemen şimdi öğrenelim.

Meyveli Yoğurt Kaç Kalori
Meyveli Yoğurt Tüketiminin Faydaları;
 • Şeker hastaları için oldukça yararlı bir besindir.
 • Kahvaltıdan sonra yenen yoğurt sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağırsaklarda bulunan zararlı mikropların çoğalmasını önler.
 • Tüberkülozlu hastalar için antibiyotik etkisi vardır.
 • Bulaşıcı karaciğer iltihabını tedavisinde etkilidir.
 • Uyku problemi çekenler için yoğurt uyku getirici bir özelliğe sahiptir.
 • Yoğurt tüketilmeyip cilde sürüldüğü zaman cildi canlandırma özelliğine sahiptir.
Meyveli yoğurdun oldukça da faydası olduğunu öğrenmiş olduk. Zayıflama yolunda olanlar için yoğurt olan bir diyet listesi tercih etmeleri yada oluşturmaları çabuk zayıflamak için ideal bir yöntemdir. Meyveli yoğurt kaç kalori olduğu, 1 kase yoğurtta bulunan besin değerlerini ve tüketmemiz halinde oluşacak faydaları sizlere aktardım. Umarım yararlı olmuşumdur.
]]>
Evde Meyveli Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/evde-meyveli-yogurt.html Tue, 04 Dec 2018 22:55:48 +0000 Evde Meyveli Yoğurt, Yoğurt besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Sağlık için günlük tüketimi tavsiye edilmektedir. Tatlı ihtiyacını da yoğurtla karşılamak mümkündür. Evde yoğurtlu meyveler hazırlayarak hem kalsiyu Evde Meyveli Yoğurt, Yoğurt besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Sağlık için günlük tüketimi tavsiye edilmektedir. Tatlı ihtiyacını da yoğurtla karşılamak mümkündür. Evde yoğurtlu meyveler hazırlayarak hem kalsiyum ihtiyacı karşılanır, hem de vücudun daha sağlıklı olan meyve şekerini alması sağlanmış olmaktadır. Çoğunlukla yaptığım ve sizlere de tavsiye edebileceğim evde meyveli yoğurt tarifini sizinle de paylaşmak istedim.

Malzemeler;
 • 3-4 adet şeftali
 • 1 su bardağı evde mayalanmış yoğurt
 • 3 bardak süt
Evde Meyveli YoğurtYapılışı ;Öncelikle süt kaynatılmalıdır, kaynadıktan sonra altı kısık bir şekile getirilip, biraz daha kendi halinde kaynamaya bırakılmalıdır. Oda sıcaklığında bulunan ayırmış olduğumuz yoğurdun içerisine, şeftaliler minik minik doğranmalıdır.  Ben şeftalinin parça şeklinde olmasını istediğim için doğramayı tercih ediyorum. Daha yoğun bir renk ve kıvam isteyen kişiler rondodan geçirebilir veya çatalla iyice ezebilir. Yoğurt ve şeftaliyi karıştırıp bir süre bekletmek gerekmektedir. Ocaktan alınan sütün sıcaklığı, normal yoğurt mayalama durumuna geldiği zaman (serçe parmağımızı soktuğumuzda yakmayacak kadar, ama çok da ılınmış vaziyette olmayacak derecede) şeftali  yoğurt karışımını ekleyip kaşıkla bir iki çevirilmelidir. Ağzı sıkıca kapatılıp sarıldıktan sonra en az dört saat yerinden kımıldatılmadan bekletilmelidir. Daha sonra ağzı açık bir biçimde bir gece buzdolabında beklettikten sonra, yoğurt dinlendirilmiş olarak tüketilmeye hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Light Yoğurt Kaç Kalori https://www.yogurt.gen.tr/light-yogurt-kac-kalori.html Wed, 05 Dec 2018 19:37:58 +0000 Light Yoğurt Kaç Kalori; Yoğurt, sütün mayalanması sonucu elde edilen oldukça faydalı bir besindir. Sürekli kullanımında ve tüketilmesinde herhangi bir zararı yoktur. Özellikle ara öğünlerde tüketilen bir besin kaynağı hali Light Yoğurt Kaç Kalori; Yoğurt, sütün mayalanması sonucu elde edilen oldukça faydalı bir besindir. Sürekli kullanımında ve tüketilmesinde herhangi bir zararı yoktur. Özellikle ara öğünlerde tüketilen bir besin kaynağı haline gelmiştir. Kilo kontrolü yapanlar ve zayıflama niyetinde olanlar yoğurt tüketimini dikkate alın. Yoğurt sizin zayıflamanıza yardımcı olacak besinler arasında yer alır. Şimdi light yoğurttaki besin değerlerini öğrenelim ve tüketilmesi halinde alacağımız kaloriyi öğrenip ardından light yoğurdun faydalarından bahsedelim. 

Light Yoğurt Besin Değeri ( 1 kase yoğurt ( orta boy ) );
 • Karbonhidrat; 13,04 gr
 • Protein; 8 gr
 • Yağ; 3 gr
 • Lif; 0,0 gr
 • Kolesterol; 0,0 mg
 • Sodyum; 0,0 mg
 • Potasyum; 0,0 mg
 • Kalsiyum; 0,0 mg
 • Vitamin A; 0,0 mg
 • Vitamin C; 0,0 mg
 • Demir; 0,0 mg
Görüldüğü üzere light yoğurt karbonhidrat, protein açısından zengin, yağ oranı düşük ve diğer değerler açısından fakir bir besin kaynağıdır. Light yoğurt tüketilmesi halinde vücudumuz 110 kcal alacaktır. Kilo kontrolü yapanlar tükettiğim besinlerde yağ oranı az olsun diyorsanız o zaman light yoğurt tüketmenizi tavsiye ederim çünkü sizin isteklerinizi karşılar derecededir. Şimdi light yoğurdun faydalarından bahsedelim.

Light Yoğurt Kaç Kalori
Light Yoğurt Tüketiminin Faydaları;
 • Düşük yağ oranı olmasından dolayı kilo alma durumuna yol açmaz.
 • Kalbe giden kroner damarlarda yağ birikimine sebep olmaz.
 • Besin değerlerinin normal yoğurda göre daha düşük olduğu için kan şekerinde ani düşüşe yada yükselişe sebep olmaz.
 • Yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağırsak hareketlerini düzene soktuğu için kabızlığı önler.
Light yoğurdu şeker ve tansiyon rahatsızlığı olanlar rahatlıkla tüketebilirler. Sizlere light yoğurt kaç kalori, 1 kase yoğurttaki besin değerleri ve light yoğurt tüketilmesi halinde vücudumuza  sağlayacağı faydalardan bahsettim. Umarım yararlı olmuşumdur.
]]>
Yoğurt Mayalama https://www.yogurt.gen.tr/yogurt-mayalama.html Thu, 06 Dec 2018 05:34:10 +0000 Yoğurt mayalama: Yoğurt mutfaklarımızın ve sofralarımızın vaaz geçilmezidir. Hemen hemen herkesin severek tükettiği bir besin olan yoğurdu bir çoğumuz hazır alıyoruz. Aslında sağlıklı olan evde kendimizin yaptığı do Yoğurt mayalama: Yoğurt mutfaklarımızın ve sofralarımızın vaaz geçilmezidir. Hemen hemen herkesin severek tükettiği bir besin olan yoğurdu bir çoğumuz hazır alıyoruz. Aslında sağlıklı olan evde kendimizin yaptığı doğal yoğurtdur. Gözümüzden sakındığımız küçük çocuklarımıza hazır yoğurtlar yerine evde yaptığımız yoğurtlardan yedirmemiz daha uygun olur. Hatta öyle ki günlük taze süt bulum her gün için yeni yoğurt mayalamak gerekir. Hazır aldığımız pastörize sütlerle yoğurt tutmaz tutsa da ya oranı az olduğu için çok cıvık olur. Çocuklarımız için hazır aldığımız yoğurtlar raf ömrü uzun olsun kıvamı da katı olsun diye çeşitli kimyasal karışımlar bulunmaktadır. Yoğurt mayalamak için hazır yoğurta kullanmak doğru değildir yine evde yapılmış yoğurt ile mayalamak gerekir. Eski zamanlarda doğal mayalar yapılırdır süt ve nohutla ekşitilir yoğurt yapılırdı. Eskiden mahalle mahalle kapı kapı gezen sütçüler bulunmaktaydı günümüzde pek bu tür manzaralarla karşılaşamasak ta günlük süt satan bazı mahallelerde mandıralar bulunmaktadır. Veya evlere sipariş günlük süt getiren kişiler vardır yoğurt mayalayacağımız sütümüzü buralardan günlük almamız daha doğru olur. Yoğurt mayalayacağımız sütü güzelce kaynatmak gerekli üstünü saatlerce kapalı tutmakta yanlıştır en fazla iki saat sonra açmak gerekir hiç kaşık vurmadan dolabı bekletmeliyiz yoğurdu evde kaşık kaşık yoğurt yemek isteyenler ve bunu bir türlü beceremeyenler şuan doğru adrestesiniz. Ananemin yaptığı yoğurt mayalama usulü ile sizlere yoğurt mayalamayı anlatıyorum.

Yoğurt Mayalama
Yoğurt mayalamak için gerekli malzemeler:
 • 2 litre taze günlük süt,
 • 2 yemek kaşığı ev yoğurdu,
 • Çay kaşığının ucu ile toz şeker,
Hazırlanışı: Öncelikle iki litre sütümüzü derin bir tencereye koyup kaynatıyoruz kaynamaya yakın kepçe ile hafif yukarıdan dökerek pişiriyoruz taşırmamaya özen gösterin süt bir kaç taşım kaynadıktan sonra ocaktan indiriyoruz. Sütü isterseniz toprak bir güvece isterseniz bor cam bir kaseye koyabilirsiniz. Yoğurdunuzu neye mayalamak isterseniz sütü ona koyup hafif soğutuyoruz. Ardından iki kaşık yoğurdun içine bir adet kesme şekeri koyup karıştırıyoruz. Yoğurdu sütün içerisine dökmeden önce sütü serçe parmağımızla kontrol ediyoruz. Parmağımızı hafif yakacak şekilde olmalı yanı dayanamayacak kadar yakıyorsa bir müddet daha soğutuyoruz. Ardından yoğurdu süte döküp iyice karıştırıyoruz. Yoğurdu mayaladığımız kabın ağzına delikli bir kevgir kapatıp üzerine de temiz bir mutfak havlusu kapatıp bir kaç sofra bezi ile iyice kapatıyoruz. Kevgir ve havlu işlemi sayesinde buharlaşan sütün buharı kevgirin deliklerinden çıkmasına ve havlunun da buharı çekmesine yarayacak. Böylece yoğurdumuz fazla sulu olmayacak. üstü kapalı şekilde 2 veya 2,5 saat bekledikten sonra yoğurdumuzun azını açıp bulunduğu yerde bir saat soğutuyoruz. Ardından buz dolabına koyduğumuz yoğurda hemen kaşık vurmuyoruz çünkü suya keser. Buz dolabında iyice soğuduktan sonra dilediğiniz şekilde tükete bilirsiniz afiyet olsun.
]]>
Buğdaylı Yoğurt Çorbası https://www.yogurt.gen.tr/bugdayli-yogurt-corbasi.html Thu, 06 Dec 2018 06:39:29 +0000 Buğdaylı Yoğurt Çorbası, Yoğurtlu buğday çorbası besleyicilik yönünden oldukça zengindir. Soğuk kış günlerinde herkesin severek içeceği bir çorbadır.Buğdaylı Yoğurt Çorbası İ Buğdaylı Yoğurt Çorbası, Yoğurtlu buğday çorbası besleyicilik yönünden oldukça zengindir. Soğuk kış günlerinde herkesin severek içeceği bir çorbadır.

Buğdaylı Yoğurt Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 su bardağı dövme ( aşurelik buğday )
 • 1,5 su bardağı nohut
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • Yeterince et suyu veya su
 • Kuru nane
 • Kırmızı toz biber
 Terbiyesi için:
 • 1 su bardağı süzme yoğurt
 • 1 yemek kaşığı tepeleme un
 • 1 yumurta sarısı
Buğdaylı Yoğurt ÇorbasıBuğdaylı Yoğurt Çorbası Hazırlanışı

Çorbayı yapacağınız zaman aşurelik buğdayı ve nohutu bir kaç kez yıkayıp akşamdan ıslatın. Ertesi gün ıslattığınız buğdayı ve nohutu düdüklü tencereye alıp beş su bardağı su ile yumuşayana kadar pişirin. Bu sırada çorbanın terbiyesi için bir kase içerisine yoğurdu, unu, yumurtayı iyice çırpın ve sonra çorbadan alınan bir iki  kepçe suyu yavaş yavaş terbiyesinin içine aktarıp iyice çırpılması gerekir ki yoğurt kesilmesin. Bu işlem çorbanın terbiyesi ılıyana kadar devam edilmeli ve yavaş yavaş çorbanın içine karıştıra karıştıra dökün. Çorba kaynamaya başladıktan sonra uygun bir tavada tere yağını, naneyi ve kırmızı toz biberi kavurup kaynayan çorba içerisine bu sos aktarıp karıştırın. Çorbayı bir taşım kaynatıp tuzunu da ilave ettikten sonra çorba hazır olur.
]]>
Meyveli Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/meyveli-yogurt.html Thu, 06 Dec 2018 23:40:30 +0000 Meyveli yoğurt, faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz yoğurdun meyvelerle birleşimi yoğurda ayrı bir lezzet ve vitamin katıyor. Meyve sevmeyen çocukların bile severek yiyebileceği meyveli yoğurtlar çocukların damak tatlarına gö Meyveli yoğurt, faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz yoğurdun meyvelerle birleşimi yoğurda ayrı bir lezzet ve vitamin katıyor. Meyve sevmeyen çocukların bile severek yiyebileceği meyveli yoğurtlar çocukların damak tatlarına göre elma, kayısı, muz, çilek şeftali gibi birçok meyveyle yapılabilir. Çocuğumuza hazır gıdalar almak yerine evde kendimiz hazırlayıp gönül rahatlığıyla yedirebileceğimiz meyveli yoğurtlar hem çok vitaminli hem de çok lezzetli oluyor.Ayrıca yapımı çok kolay ve pratik.

Meyveli yoğurt yapımı için malzemeler:
 • 1 kase süzme yoğurt
 • 1 adet muz
 • 4-5 adet kayısı
 • 1 su bardağı pudra şekeri
Meyveli YoğurtMeyveli yoğurt yapımı yapılışı,

Öncelikle muzun kabuğunu soyup kayısıları da bol su ile iyice yıkadıktan sonra küçük küçük doğrayalım ve pudra şekerini de ilave edip blendırdan geçirip püre haline getirelim. Hazırladığımız meyve püresinin içerisine yoğurdu da katıp iyice karıştıralım ve çocuğumuz hangi kapta yemek istiyorsa onlara eşit miktarda paylaştırıp buzdolabında biraz bekledikten sonra servis edelim. Afiyet olsun.
]]>
Yağsız Yoğurt https://www.yogurt.gen.tr/yagsiz-yogurt.html Fri, 07 Dec 2018 19:13:22 +0000 Yağsız yoğurt, Yoğurt, sütün mayalandırılması ile yapılan, herkesin severek tükettiği, lezzetiyle ağızlar da eşsiz bir tat bırakan, serinletici bir etkisi olan, aynı zaman da zayıflamak isteyen insanlar için de ideal Yağsız yoğurt, Yoğurt, sütün mayalandırılması ile yapılan, herkesin severek tükettiği, lezzetiyle ağızlar da eşsiz bir tat bırakan, serinletici bir etkisi olan, aynı zaman da zayıflamak isteyen insanlar için de ideal olan yararlı bir besin maddesidir. Sindirimi kolay ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasında önemli rol oynar. Bağırsak hareketlerinin düzenli bir şekilde ilerlemesin de yardımcı etken olma özelliğindedir. Diş taşının oluşmasını engeller ve diş eti iltihaplarının oluşumunu engeller. Ağız kokusunun oluşması engeller. Bu ve daha sayamayacağımız kadar çok olan yoğurdun faydaları oldukça fazladır. 

Yoğurdun da bir çok çeşidi bulunmaktadır. Zayıflatıcı özelliği ile dikkat çeken ve çokça alınmasından dolayı yağsız yoğurt herkes tarafından bilinir ve en çok tüketilen yoğurt türlerinden biridir. Sütün yağı alınarak yapılan yağsız yoğurt özellikle zayıflamak isteyen insanların diyet listesine rahatlıkla koyabilecekleri bir besin ürünüdür. Bedenimizde ki yağ dokuları özellikle karın ve göbekte bulunan yağ keseleri insan sağlığı açısından tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Çünkü göbek ve karın bölgesinde ki yağlar kalp hastalığına, şeker hastalığına, inme inmesine ve kanser olma durumuna yol açmaktadır. Bu durumun engellenmesi için yağsız yoğurt tüketiminin bolca yapılması ve günlük bir kase tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Yağsız yoğurdun vücuttaki yağların çözülmesine, yeni yağ oranının artmasını engellediğine yardımcı bir etken olduğu bilir kişiler tarafından yapılan deneyler sonucu kesin olarak onaylanmıştır. 

Yağsız Yoğurt
Yağsız yoğurt tüketenlerin yapılan deneyler sonucunda bel kısmının iki santim inceldiği kaydedilmiştir. Bu faydalarının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirdiği kesindir. Bu sebepten hassas bir bünyeye sahip olan çocukların bolca tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sistemi güçlenen çocuklar için yeterli miktar da tükettikleri zaman hasta olma riskinin azalması da en büyük faydalardan biridir. Bu da çocukların sağlıklı bir şekilde gelişip hem bedensel hem de zeka olarak daha da avantajlı hale gelmesini sağlar. Çocukların yoğurdu severek yiyebilmesi için farklı yöntemler denenebilir. Yoğurdun içerisine ezilerek katılan meyveler muz, çilek gibi daha da lezzetli hale getirir ve yemelerine de oldukça yarar sağlar. Bu kadar yararlı bir besin kaynağını bolca tüketirseniz hem hastalıklardan korunur hem düzgün bir vücuda sahip olur hem de daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.
]]>
Probiyotik Yoğurt Faydaları https://www.yogurt.gen.tr/probiyotik-yogurt-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 13:28:48 +0000 Probiyotik Yoğurt Faydaları, Probiyotik  ve Prebiyotik nedir, sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmalar, sağlıklı bir sindirim sisteminin olmaz ise olmazı dırlar. Bağışıklık fonksiyonları üzerine önemli bir etkiye sahipti Probiyotik Yoğurt Faydaları, Probiyotik  ve Prebiyotik nedir, sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmalar, sağlıklı bir sindirim sisteminin olmaz ise olmazı dırlar. Bağışıklık fonksiyonları üzerine önemli bir etkiye sahiptir. Probiyotikler ve Prebiyotikler burada devreye giriyorlar. Probiyotikler, canlı bakterileri ve mayaları içerirler. Bunlar arasında en önemli bakteri laktik asittir. 
Prebiyotikler, İse mikroorganizmaların gelişmesi için gerekli olan sindirilmeyen gıda (bir bileşke oluşturan kuvvetlerin) bileşenleridir. Probiyotikler, sindirim sisteminde belirli sayıda bulunan ve tüketildiğinde bireyin bağırsaklardaki bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak. Sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını koruyan canlı mikroorganizmaları ve bileşenleri tanımlamaktadır.

Probiyotik Yoğurt Yararları (faydaları); 

Marketlerdeki raflarda sıklıkla probiyotik ve prebiyotik ürünlere rastlamak mümkün. Ama doğal olarak çoğumuz ne olduğunu ne anlama geldiğini bilememekteyiz. Mikroorganizmalar (mikrop) yaygın inancın tersine vücudumuz için bilinenin aksine her zaman zararlı değillerdir. Bağışıklık sistemimizin  bir paçası olarak vücudumuzu hastalıklara karşı savunurlar, bağırsaklarımızın doğal mikroflorası (bitki varlığı) içinde bulunurlar, sindirim sistemimizin işleyişini düzenlerler, kısacası hayatımız içinde önemli bir yerleri vardır.
Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sitemimizde bulunan ve sağlığımız için önemli ve faydalı mikroorganizmalar dır. En yaygın olarak bilineni ise, süt şekerini laktik aside (laktoz) çeviren  laktik asit bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsaklarda ve birçok fermente süt ürünlerinde doğal olarak bulunurlar. Geçirdiğimiz bazı hastalıklar, alkol, antibiyotik kullanımı, stres gibi etkenler bu bakterilerin bağırsaklarda sayılarının azalmasına neden olabiliyorlar. Buda sağlığımızın bozulmasına sebep oluyor. Örnek Antibiyotik kullanımı çoğu kez ishale sebep olmaktadır, ishalin en  büyük nedenlerinden biride bu sayının azalması sonucudur. Vücut zaman içerisinde bozulan bağırsak mikroflorasını tamir eder. Günümüzde bu sürecin etkisi probiyotik gıdalarla yapılan takviye ile en aza indirilebilmektedir.

Probiyotik Yoğurt Faydaları
 Probiyotik Yoğurt ve Süt Arasındaki Fark;

Dışarıdan takviye amaçlı kullanılan probiyotik gıdalarda önemli olan husus bu bakterilerin hangi suşların (bir bakteri ve ya virüsün alt türleri)   yani tatsız maddelerin kullanıldığıdır. Geleneksel yöntemlerle evde yapılan yoğurt içerisinde bulunan probiyotikler sindirim sisteminde canlı kalmazlar. Takviye olarak kullanılan  probiyotik süt ürünlerinde bakterilerin sindirim sistemi  içinde canlı kalabilecek ve işlev görebilecek suşları yani tatsız madde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre  dışarıdan alınan süt ürünlerinin içerisinde kullanılan suşların, vücuttan eksilen bakterilerin yerine geçmesi gerekirken bağırsaklarda geçici koloniler oluşturarak işlev gördüğünü ileri sürmektedirler.

Probiyotik Ürünleri Hakkında Dipnot;

Prebiyotikler hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, probiyotikler insan vücudunda sindirilmeden kalın bağırsağa gelen ve kalın bağırsaktaki yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin üremesine neden olur. Biz prebiyotikleri  büyük ölçüde günlük hayatta tüketiyoruz.  Örnek verecek olursak pırasa, enginar,
Patlıcan ve  bazı baklagiller gibi lifli yiyeceklerden prebiyotikleri alırız. Bunların büyük bir kısmı karbonhidratlardır.
]]>